Recenzja gry Obrazy Paryża

Dzisiaj wartościowy produkt, dla wszystkich, którzy nie chcą być na bakier z kulturą, interesują się sztuką, malarstwem, czują artyzm i doceniają piękno i estetykę!

Obrazy Paryża” z pewnością pamiętacie z ilustracji na wieczku pudełka. Gra na blogu pojawiła się w oryginalne, od „Super Meeple”, jako „Couleurs de Paris”, z języka angielskiego „Colors of Paris”, a my w recenzji używaliśmy określeń „Barwy Paryża” i „Kolory Paryża”. Propozycja dla 2-4 uczestników w wieku od 10 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 20 minut na gracza (ok. 45-60 minut).

Na wybranych rynkach krajowych pozycję zatytułowano „Starzy Mistrzowie” („Alte Meister”, „Old Masters”, „Oude Meesters”), którym to terminem oznaczano wybitnego artystę okresu 1300 – 1800 roku, czyli od wczesnego renesansu po ruch romantyczny. Ówcześni artyści i rzemieślnicy byli wyszkoleni w systemach cechowych, potem rozpoczynali samodzielną pracę, nierzadko zatrudniając własnych uczniów, podobnie jest zresztą w trakcie rozgrywki. Charakterystyczne określenie odnosi się również do innowacji w technice i stylu, poziomu jakości dzieła, dążenia do odtworzenia wiarygodnych cech postaci oraz krajobrazów poprzez realne odwzorowanie perspektywy i proporcji. W opisie gry u notabene paryskiego wydawcy napisano, że przenosimy się do „Paris 1931”, wydaje się, że to już nie ci sami mistrzowie, chociaż powinien się wypowiedzieć koneser i znawca… Polski tytuł wydaje się bardziej trafiony, ponieważ gotowe obrazy silniej poruszają niż sam tylko pigment, barwniki.

U nas propozycji, które skupiają się na wizualnej sztuce malowania pokazywaliśmy niewiele, ponieważ gier tematycznych o tworzeniu obrazów, ukazujących sylwetki malarzy czy obejmujących proces związany z pozyskaniem lub sprzedażą prac brakuje. Z pewnością sprawdzić warto „The Gallerist” – ogromna i bogata pozycja o zarządzaniu galerią sztuki, promowaniu dzieła i wspieraniu malarza, „Modern Art” – u nas w wersji z Tajwanu, fantastyczna gra aukcyjna, w której licytujemy obrazy do naszej galerii, „Belratti” – pomysł z demaskowaniem fałszerzy i próbą wprowadzenia falsyfikatów do muzeum, „Montmarte” – kolejne nawiązanie do malarstwa, tu z silnym akcentem zaspokajania potrzeb kolekcjonerów. Odnosząc się do sztuki, należy wziąć pod uwagę „Azul” – piękne wzory ceramiczne, „Sagrada” – sztuka tworzenia w szkle, o witrażach mowa. Jeśli pasjonujecie się Paryżem, śmiało przetestujcie „Notre Dame” – ubolewamy mad systemem opieki nad katedrami we Francji i stratą dziedzictwa ludzkości, najnowsza gra „Czachy”, czyli „Paris” to przypuszczalnie kolejna gratka! O samej Francji opowiadają takie perełki i klasyki, jak „Zamki Burgundiioraz Carcassonne”, każdy fan gier planszowych powinien je poznać i skosztować.

Rozpisałem się o sztuce i grach związanych z omawianą tematyką, ponieważ omijam przebieg rozgrywki – szkoda się powtarzać, sięgnijcie do recenzji i filmu z Couleurs de Paris”. Warto wspomnieć, że wraz z polską edycją gry otrzymujemy napisy w naszym języku na kaflach malarzy, co jest bardzo łatwe w obsłudze, karty premii już w wersji oryginalnej bazowały na symbolice i były intuicyjne.

Najprzyjemniejszy aspekt gry to otoczka artyzmu i związanej z nim kreacji, klimat wysiłku twórczego, nutka szaleńczego geniuszu artysty. Odnosząc się do komponentów – cieszy plansza z obracanym centrum oraz wygodne wgłębienia na planszach indywidualnych. Słabym punktem są powtarzające się ilustracje na kartach, pomimo że i tak pracujemy na obszarze z pikselami to pragniemy chłonąć wiedzę o dziełach uznawanych za wybitne.

Obrazy Paryża” to gra z wyjątkową atmosferą malowania w plenerze, pomijamy tutaj tło zarządzania galerią i handlu, za to po prostu chwytamy za pędzle, zdobywamy barwniki, szkolimy asystentów i portretujemy, uwieczniamy cudowne pejzaże, wyrażamy emocje na płótnie.

Wartościowa pozycja, nie dziwi zatem, że stale zyskuje w rankingach gier planszowych, będąc już obecną w czołówce najlepszych pozycji o malarstwie i sztuce. Czy to kwintesencja Paryża – owszem, tak!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CZACHA GAMES

Film: „Obrazy Paryża” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!