Ranking gier o sztuce, artystach, malarstwie, muzyce

Człowiek pozostaje istotny w świadomości potomnych na długo po swej nieobecności, ukryty w wytworach swych rąk, umysłu, wyobraźni. Sztuka tworzenia muzyki, rzeźby, obrazu i architektury to najpiękniejsze przejawy kultury, to nasze dziedzictwo. Dzisiaj proponuję listę gier o artystach malarzach, kompozytorach i ich muzyce, pojawią się również pozycje nawiązujące do fotografii, składania papieru, konstruowania swoich własnych budowli oraz wznoszenia katedr.

Ranking gier o sztuce, artystach, malarstwie, muzyce – serdecznie zapraszam do przejrzenia recenzji tytułów, uważamy je za the best of, TOP, przeboje, HITy, bestsellery w omawianej kategorii tematycznej.

The Gallerist”, czyli „Galerysta” – jest gigantyczną i bardzo okazałą produkcją, kosztowną, natomiast naszym zdaniem będącą inwestycją. Kierujemy nowoczesną galerią, zajmujemy się międzynarodowym marketingiem dzieł sztuki, udzielamy pomocy malarzom, wyposażamy wnętrza ekspozycyjne, handlujemy i kolekcjonujemy.

Couleurs de Paris” lub „Obrazy Paryża” – poznajemy sylwetki wielkich mistrzów, prowadzimy warsztat malarski, tworzymy obrazy korzystając ze wsparcia naszych asystentów gromadzących dla nas barwniki. Twórca ukazany nie tylko jako geniusz-artysta-samouk, ale także wytrwały rzemieślnik, który potrzebuje surowców do swej pracy i praktyki, aby nabrać doświadczenia.

Modern Art” – grę można nabyć w wersji ze sztuką współczesną, w klimacie anglosaskim, my natomiast prezentowaliśmy edycję pochodzącą z Tajwanu z płótnami Chen Cheng-po. Gra zwraca uwagę wielością licytacji, ponieważ rodzajów aukcji jest kilka, a każda ma swój specyficzny styl prowadzenia, interesujące dla Europejczyka okazały się również żetony waluty.

Belratti” – w tej grze walczymy z plagiatowaniem twórców, staramy się zapobiec wprowadzeniu na salony wystawowe falsyfikatów. Podróbki to plaga naszych czasów i niestety kopie pojawiają się również wśród dzieł sztuki. Przyjemna gra kooperacyjna, zespołowa z otoczką muzealną i demaskowaniem nieprawidłowości.

Montmarte” – malarz nierzadko tworzy na zamówienie, dla odbiorcy, pod kontrakty. Zapamiętaliśmy z tej gry zwłaszcza etapy powstawania obrazu i interesująco skonstruowane ilustracje na kartach, proces nakładania kolejnych warstw farby, domykania dzieła. W grze podkreśla się rolę i znaczenie kolekcjonera, celowość tworzenia.

Azul” – uznawana za najlepszą grę logiczną, ale również wysoko ocenianą pozycję rodzinną. Zdolni wytwórcy wykładają wzorzyste kafle zaopatrując się w obecnych na rynku warsztatach. Zapamiętujemy śliczne płytki z ładnymi symbolami i nieskomplikowane reguły do przyswojenia. Komponenty cieszą oczy, a zabawa mocno angażuje.

Sagrada” – wcielamy się w szklarza, mistrza witraży. W trakcie rozgrywki zapełniamy kolorowymi kosteczkami bodajże najpiękniejsze na rynku plansze indywidualne graczy – wyglądają jak rzeczywiste okna w kościołach. Warto bawić się z zapasami gromadzonymi w rozetach. Śliczna i mądra gra kościana i planszowa.

Glorious South” – tytuł nawiązuje do słynnego obrazu artysty Kuo Hsueh-Hu przedstawiającego festiwal w Taipei. Imponująca jest plansza malowana na tkaninie. Podczas zabawy wykładamy w obszarze gry krążki z fragmentami malowidła. Napisy w obcym dla nas języku nie ułatwiają zadania, ale czuje się atmosferę Dalekiego Wschodu i konserwacji malowidła.

Illusion” – uświadamia nam, że sztuka wizualna może być iluzją, wzrok jest podatny na manipulację kształtem i rozmieszczeniem barw na płaszczyźnie. Układamy karty według wzrastającego pokrycia wybranym kolorem, czasami łatwo się nabrać!

Kamera akcja! Kieszonkowiec filmowy” – obrazy kinowe i telewizyjne, filmy i animacje, są przejawem artyzmu i kreacji – reżyseria, montaż, zdjęcia, aktorstwo, itp. Ten quiz z pewnością spodoba się miłośnikom kinematografii i modnych ostatnimi czasy seriali. „Popkultura Kieszonkowiec rozrywkowy” – artyści to gwiazdy, zwracają na siebie uwagę nie tylko finalnym dziełem, ale nierzadko również zachowaniem, stylem bycia i życia. Szokują, bulwersują, ryzykują, aby wyróżnić się z tłumu, żeby ich dostrzeżono, zapamiętano. Sporo tu ciekawostek o celebrytach i ich początkach. Interesujący quiz.

Colour Brain Disney Edition” – czy oglądacie bajki uważnie, czy zwracacie uwagę na detale? Polecamy mały test, sprawdzenie jak skoncentrowanym na animacji widzem jesteście! Dla wszystkich miłośników sztuki ruchomych rysunków pozycja nie do pominięcia.

Symphony No. 9” – o sponsorowaniu kompozytorów, o organizacji koncertów, o komponowaniu muzyki i inwestycji w talent. Świetnie pokazano przebieg kariery każdego z zaprezentowanych tutaj wirtuozów muzyki klasycznej.

Stanisław Moniuszko”, „Śpiewnik domowy” – gry wydane przez Teatr Wielki Operę Narodową, zapraszają najmłodszych, aby dowiedzieli się czegoś więcej o życiu i utworach wybitnego kompozytora i dyrygenta. Wyraźnie poczujecie folklor i ludowość, odniesienia narodowe i patriotyczne.

Metal Mania” – dla fanów mocnych brzmień, kapeli i wielkich przebojów z gitarami i perkusją dudniącą nam w uszach. Zapamiętujesz planszę przypominającą konsoletę w studiu nagraniowym oraz świetne portrety rockmanów.

Bim Bom” – identyfikacja dźwięków z nagrań i uzupełnianie planszy odpowiednimi żetonami z obrazkami. To najlepszy wstęp, aby zainteresować najmłodszych muzyką otaczającego nas świata.

Czy znasz te instrumenty Dzieci kontra Rodzice” – kolejna gra o instrumentach, bazuje na zwykłej układance, ale w instrukcji znajdziecie ciekawe opisy, które dopełniają prostą rozgrywkę i zachęcają do zgłębiania tematu.

Origami” – w trakcie gry nie będziemy zgniatać i zaginać kart, zatem bez obaw i zniszczeń, natomiast przednia zabawa i oprawa wizualna produktu przypomina nam o origami i zachęca do spróbowania swoich sił w sztuce składania figurek z papieru.

Łamigami” – tym razem już zginamy płaskie kartki! Gra jest łamigłówką ze wzrastającym poziomem trudności zadań. Idealny wybór na długie podróże, ponieważ kolejne wyzwania są coraz bardziej ambitne.

Tajemnice fotografii” – jedna z nielicznych gier o sztuce robienia zdjęć, posługiwania się aparatem fotograficznym. Warto nabyć, jeśli interesuje was ten temat, dobry kadr jest wiele wart!

Ojczysty” – język staje się coraz bardziej spłycony, w praktyce również mocno zamerykanizowany, pojawia się mnóstwo niepotrzebnych zapożyczeń. Ponadto tradycyjne słownictwo, nierzadko bardziej wartościowe i nasze rodzime wypada z użycia, a szkoda! Sztuką jest pięknie mówić i pisać, „Polacy nie gęsi”.

Notre Dame”, „Ulm” – gry planszowe o budowaniu katedry, w zestawieniu, ponieważ powszechnie mówi się o wieku ciemnym, krytykuje średniowiecze, natomiast zapominamy, że większość dzieł sztuki powstawała na zamówienie Kościoła, a duchowni byli pierwszymi wykształconymi ludźmi w wielu regionach i to w klasztorach zdobywało się edukację i podstawowe umiejętności oraz szlifowano talenty.

Bausack”, „Talo” – gry planszowe związane z konstruowaniem, dla wszystkich interesujących się stawianiem budowli z drewnianych brył, idealne dla miłośników architektury i budowania z klocków.

City Blox” – gra z plastikowymi klockami, która zamyka zestawienie, tutaj otrzymujemy elementy już nie pod marką „Lego”, ponieważ autor rozpoczął karierę indywidualną jako projektant, natomiast wprowadzanie duńskich klocków do gier planszowych to naszym zdaniem cudowny pomysł!

Zajrzyjcie również do „Rankingu gier z rysowaniem” oraz „Rankingu gier o religii, mitach i filozofii”, naszym zdaniem zawarte tam tytuły są również bliskie pracy artysty i spokrewnione z rozwojem osobowym – działaniami twórcy i kreatora oraz myśliciela.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!