Recenzja gry Fiesta de los muertos

Fiesta de los muertos” to z języka hiszpańskiego „Święto zmarłych” lub po naszemu Wszystkich Świętych. Gier dedukcyjnych i słownych na rynku jest całkiem sporo, czołówkę popularności otwierają „Tajniacy”, „Taboo”, „Kameleon”, my z nowości pisaliśmy o „Medium” oraz „Warewords”. Najlepsze gry tej kategorii wyróżnia nastrojowy klimat – stąd tak przebojowi okazali się szpiedzy czy pojedynek z wilkołakiem. W najnowszej propozycji od wydawnictwa „Granna” czujemy tajemniczą atmosferę spotkania z bliskimi po śmierci, na emocje oddziałują fantastycznie wykonane komponenty i otoczka tematyczna, zapraszamy do recenzji.

Fiesta de los muertos” to kooperacyjna gra imprezowa dla 4-8 uczestników w wieku od 12 lat (wskazanie zawyżone, spokojnie od 10 lat), czas rozgrywki zajmuje ok. 15 minut. Propozycji warto przyjrzeć się bliżej, gra była nominowana do nagrody As d’Or, czyli najlepszych gier planszowych we Francji.

Po otwarciu opakowania od razu czujemy się jak w Meksyku podczas festiwalu, gdzie na grobach bliskich spożywamy pokarmy i bawimy się, a jako upominki z egzotycznych wakacji przywozimy kolorowe szkatułki w formie ceramicznych czaszek. To wspominanie na wesoło, w atmosferze radosnego biesiadowania z rodziną. Najlepsze komponenty, nie do przeoczenia w pudełku to plansze w kształcie składanych czaszek – wielkie oczy i górne zęby utrzymują w sekrecie bazowe hasło, w miejscu jamy ustnej wpisujemy pierwsze skojarzenie rozpoczynające następujący kolejno cykl wpisywania i zmazywania, w każdej turze zamalowywać będziemy nowy ząbek.

Celem gry jest uczczenie zmarłych, poprzez poprawne zestawienie czaszki z postacią wskazaną na karcie. Zmieniać się będzie skojarzenie, ponieważ każde kolejne odnosi się nie do źródła, ale wtórnego zapisu. Na opakowaniu produktu podano kapitalny przykład z Mikołajem Kopernikiem, na pewnym etapie „gwiazdę” zastąpiono „aktorem”, zatem myśl jest poprawna, ale już odbiegająca od profesji wielkiego astronoma, z którym należy identyfikować kartę.

Należy jeszcze zwrócić uwagę, że kart postaci zawsze będzie 8 szt., jeśli skład graczy jest mniejszy, po prostu dociągamy je ze stosu. Kiedy plansze-czaszki cztery razy trafią do obcych rąk, należy je przyporządkować do numerów, a następnie rozłożyć pierwotne wskazania postaci na kartach. Teraz każdy indywidualne identyfikuje osoby. Na planszy widzimy pola, które zakreślamy po poprawnym typowaniu, począwszy od numeru określającego liczbę graczy. Jeśli wszystkie wybory okazały się sukcesem – otrzymujemy limitowany znacznik kości, do użycia w przypadku pomyłki.

W grze zaawansowanej warto włączyć do zabawy karty warunków – odnoszą się one do pierwszego skojarzenia, ewentualnie także do dwóch kolejnych. Hasła powinny zaczynać się od odpowiednich liter, ograniczeniem może być również forma – przedmiotu, natury, miejsca. Karty wymuszają na uczestnikach generowanie nowych pomysłów, ponieważ skojarzenia są zazwyczaj powszechne i najprostsze, zatem powtarzające się, ale z warunkiem już niekoniecznie, co pozytywnie wpływa na grywalność i rozwija naszą kreatywność.

Zastanawia nas, czy wskazanie minimalnego składu osobowego można obejść, dla przykładu wprowadzając po dwie czaszki na gracza, jak dla kart w „Dixit Odyseja” – wydaje się, że warto spróbować.

Fiesta de los muertos” to rewelacyjna gra z głębią – zabawa uczy nas, że nastrój duchowości nie zawsze musi być związany ze smutkiem i żalem, czy też melancholią, ostatecznie śmierć jest równa dla wszystkich i nikogo nie omija, czyli spotkamy się ponownie! Najważniejszy jest szacunek i kultura, żeby nie błaznować. Wydawca w instrukcji wprowadził kilka znakomitych cytatów, od filozoficznych Platona po rozrywkowe z filmu „King Kong”, bardzo nam się podobają, ponieważ skracają dystans wobec nieuniknionego. Im nas więcej przy stole, tym atrakcyjniej, ponieważ różne są wyobrażenia składające się na ewolucję wyrazu w jego finalną wersję. Aktywność jest wyjątkowo twórcza, potrafi silnie zaangażować. Oprawa wizualna jest genialna. Warto zakupić – zwłaszcza, jeśli możecie spotkać się w więcej osób.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Fiesta de los muertos” – unboxing

Film: „Fiesta de los muertos” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!