Ranking gier o mafii i gangsterach

Temat mafii stał się popularny wraz z pojawieniem się na rynku najbardziej znanej powieści Mario Puzo „Ojciec chrzestny”, potem genialnie zekranizowanej przez Francisa Forda Coppolę. Interesująca jest również pozycja, której nie dokończył mistrz omawianej tu tematyki, czyli „Rodzina Borgiów” nawiązująca do historii i władzy w Watykanie. W literaturze faktu temat odżył po wydaniu „Gommora”, która opisuje działalność kamorry – autor otrzymał ochronę po nałożeniu wyroku śmierci przez jeden z klanów, co niewątpliwie pomogło w promocji znakomitej swoją drogą pozycji. Seriale w rodzaju „Rodzina Soprano” i później „Narcos” – tu opowiadający o kartelach narkotykowych z Kolumbii nie pozwalają nam zapomnieć o przestępczości zorganizowanej. Fascynujące książki rodzimych autorów to pakiet „Mafia Państwowa” Wojciecha Sumlińskiego oraz seria Artura Górskiego „Masa” – bodajże najsłynniejszego świadka koronnego w kraju.

Dzisiaj proponujemy wam ranking gier o mafii i gangsterach, zestawienie pozycji recenzowanych na blogu uzupełnione o gry, których nie wolno pominąć, nawet jeśli nie są jeszcze porządnie omówione i ograne, a także o rodzynek, na który warto czekać! Zapraszamy do listy przebojów, pozycje tutaj pokazane uznajemy za najlepsze gry o mafii, bestsellery o gangsterach i ich przestępczej działalności.

Moda na mafijne gry planszowe rozpoczęła się z nadejściem gry towarzyskiej, jeszcze z czasów dalece przed-pandemicznych, z wyjazdów kolonijnych. Mistrz gry prowadzi rozgrywkę podczas której miasto, czyli cywile zmagają się z mafią. Uczestnicy otrzymują sekretne tożsamości, mafia zna członków gangu i chroni organizację za dnia przekonując o swojej niewinności. Obie strony kolejno eliminują rozgrywających do momentu wyłonienia zwycięzcy, w zależności od wielkości składu i zaangażowania pojawiają się specyficzne role o określonych funkcjach zabezpieczających. Wydawca uzupełnia bazową formułę gry o interesujące karty – „Mafia” to podstawa!

Szmal” – świetna gra karciana z dynamiczną rotacją kart i zarządzaniem ręką gracza, w której budujemy od podstaw organizację przestępczą – rekrutujemy gangsterów, przejmujemy biznesy, zarabiamy na nielegalnych działaniach i inwestujemy pozyskane środki.

Gangsterzy” – małych rozmiarów gra, ale ilustracyjne mistrzostwo świata – komiksowe rysunki i dobry humor w jednym. W tej grze czasem współpracujemy, aby podjąć się karkołomnych akcji, innym zaś razem zdradzamy towarzyszy, aby zyskać przewagę w przestępczym półświatku.

Mob Town” – fajny zwierzęcy klimat mrocznego miasta, w którym panoszą się gangsterzy – świetne drapieżne sylwetki mafiosów kontrolujących kolejne lokacje modułowej planszy. Gra pozostała w naszej pamięci.

Bank Attack” – od niedawna w ulubionych grach, świetnie zrobiona pozycja zręcznościowa ze skokiem na bank i włamem do sejfu. Kasiarze o różnej specjalizacji stale przekazują sobie ekwipunek, a my zręcznie podążamy za komendami głosowymi przy okazji w naszej wersji gry trenując angielskie słówka z kapitalnym akcentem lektora.

Scotland Yard” – pozycja, której chyba nigdy nie oddamy, od lat w naszej kolekcji. Uciekinier wykonuje sekretne ruchy, policjanci ścigają go po identyfikacji środków komunikacji publicznej, z których korzysta po drodze. Komponenty rewelacyjnej jakości i przestępstwo gdzieś w tle, zatem skupiamy się przede wszystkim na analizowaniu mapy i planowaniu kolejnych akcji.

Narcos” – gra mechanicznie podobna do omawianej powyżej, ale wzorowana na słynnym serialu o tym samym tytule. Jeśli preferujecie ścigać bossa jako agenci federalni to możecie sobie zastąpić, ładne figurki i cena również wydaje się rozsądna.

Shadow Rivals” – wreszcie jakaś szajka dziewczyn! Agentki naciągają nadętych bogaczy, a przekręty w ich wykonaniu cieszą tym bardziej, że to najlepiej zdobione karty w grach mafijnych jakie mieliśmy okazję kiedykolwiek oglądać.

Die Fiesen 7” – wspaniała gra na szybkość reakcji. Odpowiednie zachowanie uczestnika aktywuje specyficzna ilustracja z gangsterami, a my poza chrząkaniem lub klimatycznymi hasełkami wyjętymi prosto z rozmowy telefonicznej mafiosa, nie zapominamy o kolejnym odliczaniu.

Don Carlo” – mądra gra numeryczna o zdobywaniu przewagi danej rodziny mafijnej w kolejnych państwach. Osobiście uważam, że bliżej jej do szpiegów i agentów wzorowanych na Jamesie Bondzie niż do typowej sycylijskiej mafii, co nie zmienia faktu, że to bardzo udana propozycja.

Catham City” – ciekawe akcje związane z kolekcjonowaniem odpowiednich zestawów kart i sprawdzaniem ręki konkurenta. Interesujący podział na frakcje i dopasowane do każdej z nich działania czynią z tej pozycji unikatowy na rynku produkt, chociaż niepozbawiony losowości, która tu jednak nie razi.

Gangster City” – gra raczej o detektywach niż gangsterach, ale nawiązując do tytułu, a ostatecznie morderca to gangster, zatem pojawiła się w zestawieniu. Naszym celem jest odkrycie profesji podejrzanego, broni oraz motywu dokonania zbrodni. Odwracanie karty bokiem oznaczającym liczbę cech wspólnych to kapitalne, intuicyjne rozwiązanie.

Gangsterzy i Policjanci” – proste gry pamięciowe dla młodszych dzieci, ale w ładnej oprawie i atmosferze mafii. Tytuł udowadnia, że gra mająca walory edukacyjne nie musi być sztywna jak batuta dyrygenta.

Escape plan” – obecnie najbardziej gorąca na rynku gra o mafii! Wcielamy się w gangsterów, którzy muszą uciec z miasta z większą ilością gotówki niż ich rywale zanim wszystkie drogi wyjścia zostaną odcięte przez policję. Otrzymujemy planszę budowaną z kafli oraz mnóstwo nawiązań do filmów w stylu Tarantino. To nie będzie tania produkcja, ale z pewnością wyprze inne z rynku, cieszy również, że odchodzi od stylistyki Corleone.

The Godfather: Imperium Corleone” – na zakończenie gra uznawana za najlepszą w omawianej tematyce! Ekonomia w mafijnym wykonaniu, najpopularniejsza obecnie pozycja o gangsterach wzorowanych na słynnym „Ojcu chrzestnym”, z racji wysokiej jakości komponentów tytuł jednak kosztowny. Ale…, czy można jej się oprzeć?

Kleropol” – dodana tutaj nie od razu, ale po chwili zastanowienia i głębszej refleksji, ponieważ  niezupełnie w zgodzie z przekonaniami i wiarą. Pamiętając jednak, że instytucja to nie religia, zatem ku przestrodze. W tej mocno kontrowersyjnej grze mafia ma ciasną koloratkę zaciśniętą na gardle, co potrafi zmieszać, a nawet wstrząsnąć!  

Domykając tekst – pamiętajcie jednak, że mafia fascynuje tylko w symulacji, w realu to nie wychodzi! Uczciwej pracy i płacy – tego wam życzymy i sobie zresztą również, a rodzinie niech się wiedzie!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!