Ranking gier do nauki historii

Historia zajmuje się badaniem przeszłości, uczy nas zatem w oparciu fakty – nie tylko na błędach, ponieważ warto powtarzać wszystko to, co chwalebne, zakończone sukcesem, godne szacunku! Wiedząc co nieco o latach minionych, wyciągamy wnioski na przyszłość, chociaż w grach to jednak przede wszystkim arcyciekawa tematyka. Wydarzenia rozgrywane na nowo aktywizują poprzez emocje kreowania i ponownego udziału, z kolei kształcenie poprzez powtarzanie materiału rozwija proces zapamiętywania.

Gry opowiadające o historii dzielą się na quizowe, informujące nas o zapisach – głównie daty, postaci, wydarzenia, ale także takie, w których na nowo rozgrywamy ważne sceny, otrzymując szansę na zmianę losów, piszemy raz jeszcze swoją przyszłość. Dzisiaj ranking najlepszych gier historycznych – nie chodzi o to, że starych, ale będących formą kroniki, naszej relacji i interakcji z przeszłością, swoistym doświadczeniem, które pojawia się z uczestnictwa raz jeszcze w tym, co już niby za nami, pomimo że ciągle obecne w świadomości. Propozycje pokazywane na blogu w ostatnich latach, określane przez nas jako najlepsze gry planszowe z danej kategorii, jako HIT, TOP, the best of. Zapraszamy do listy przebojów, bestsellerów, zestawienia minionych recenzji.

Kolejka” – nasza przygoda z historią rozpoczęła się wraz z tym produktem o rewelacyjnej mechanice obracania w palcach ludzików, ustawiających się przed sklepami, w których o dziwo, wszystkiego brakuje! Gra opowiada nie tyle o historii, co o obyczajach, kulturze, statusie i stylu życia epoki, z obecnego punktu widzenia – o ewolucji w handlu, gospodarce, mentalności nabywcy i sprzedawcy.

Miś Wojtek” – gra testowana przez dzieci i przez nie uwielbiana, miła nie tylko z powodu sympatycznego niedźwiadka-bohatera i weterana, ale przede wszystkim ukazująca mechanikę toru pól, po których poruszamy się w oparciu o karty gromadzone na ręce.

Niepodległa” – najlepsza gra kościana ukazująca walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości, nas zachwyciły zwłaszcza pięknie ilustracje na kartach i wielka mapa sztabowa, cieszą także dwa tryby gry.

303 Bitwa o Brytanię” – najlepsza gra o polskich lotnikach na służbie Wielkiej Brytanii, bezpośrednie nawiązanie do słynnego dywizjonu, rewelacyjnie odwzorowane manewry samolotów na rozpalonym niebie.

111 Alarm dla Warszawy” – powyższa gra w odrobinę odmiennej rzeczywistości historycznej, z nowymi elementami jak maskowanie lotnisk, ukrywanie się maszyn w chmurach, ale przede wszystkim wskazująca nam na różnice technologiczne poziomu samolotów po obu stronach konfliktu.

7 w obronie Lwowa” – konflikt pomiędzy jednostkami naziemnymi – kawalerią muszącą pokonać brody w określonych miejscach na mapie, a lotniczą obroną Lwowa, gra znakomicie ukazuje zmasowany atak i heroiczną defensywę.

Capital” – fantastyczna gra kafelkowa podczas której rozbudowujemy kolejne dzielnice Warszawy, nie zabrakło też dramatycznych momentów, podczas których burzymy stworzone przez nas miasto.

Kurierzy” – gra przypomina o bohaterstwie emisariuszy, którzy z narażeniem życia przenosili meldunki w regionach opanowanych przez Niemców w trakcie II wojny światowej, w pamięci pozostały śliczne pionki i szpiegowski charakter produkcji.

Wojenna Odyseja Antka Srebrnego” – kapitalny pakunek, ponieważ tutaj nie chodzi tylko o raczej prostą grę na wyśmienitej planszy, ale zwłaszcza o komplet, czyli mistrzowsko zilustrowane komiksy, puzzle, metalową odznakę i kilka innych drobiazgów zamkniętych w pudle w dziadkowym stylu.

Pamięć 39” – gra pamięciowa w rodzaju memory, która śmiga na oryginalnych fotografiach, zdjęcia robią ogromne wrażenie! Zwracamy również należytą uwagę na opracowanie tekstowe i zgromadzoną tutaj wiedzę.

Znaj Znak”, „Znaj Znak Felismered”, „Znaj Znak Sport” – gry rozwijające spostrzegawczość, prędkość podejmowania decyzji, refleks, bazujące na popularnej mechanice „Dobble”.

Ciekawostki przeszłości”, „Historia Polski”, „Powstanie Warszawskie”- klasyczne gry quizowe, w rodzaju pytanie i wybór odpowiedzi z kilku gotowych-podanych, nawiązanie do walki międzypokoleniowej i flagowej serii wydawcy „Dzieci kontra Rodzice”

Lincoln” – wojna secesyjna, czyli największy konflikt, jaki pozostaje w naszej świadomości z mających miejsce na terytorium Stanów Zjednoczonych, scena dziejowych zmagań i zmian światopoglądowych, ponieważ kończy się epoka niewolników i panów.

Pavlov’s House The Battle of Stalingrad” – od tego „postoju” rozpoczęła się klęska III Rzeszy, gra jest znakomita, ponieważ ukazuje nie tylko zewnętrzny teren pola bitwy, ale także wnętrze tytułowego domu, którego obrona dramatycznie potrzebuje kolejnych dostaw.

Blitzkrieg World War Two in 20 Minutes” – II wojna światowa rozgrywana w ok. 20 minut! Do tego nie pomija się rozmaitych frontów, a pamiętamy, że ten konflikt miał miejsce w wielu regionach globu.

Liberatores” – najlepsza gra, w której ścierają się stronnictwa zasztyletowanego potem Juliusza Cezara i jego przeciwników – zamachowców. Interesujące jest, że pojawia się również trzecia strona – pretendent do tronu, pragnący zostać nowym imperatorem.

Similo Historia” – „Zgadnij kto to?” w aranżacji historycznej, chociaż oczywiście nieco odświeżone i trochę inne, natomiast fantastyczne jest to, że mamy okazję porównywać postaci historyczne, mitologiczne, bajkowe – super pomysł i ilustracje.

Polska Gra z historią” – super rozwiązanie omijające pamięciową naukę dat – uczymy się chronologii, umiejscowienia wydarzeń na osi czasu pomiędzy innymi, planujemy ruchy pionków w oparciu o ścianki kości.

Twórcy niepodległości” – wspaniała pomoc edukacyjna, pomaga zestawić sobie postaci historyczne z miejscem działalności i czasem. „Polskie Państwo Podziemne” – odrobinę podobna do poprzedniej pozycji, skupia się jednak przede wszystkim na rozbudowanej strukturze i wielu formach działalności jakie prowadzili Polacy w trakcie okupacji.

Historia Polski” – miłe połączenie quizu z grą wyścigową, w tym z rozpoznawaniem fragmentów ilustracji bez podziału na tury graczy, bardzo dobre ilustracje.

Czy wiesz co wiem Szacun” – odrobinę przypomina badanie ankietowe – rozbudowana notacja statystyczna, na początku można pogubić się z punktowaniem, ale wszystkie drobne niedogodności na wstępie rekompensują nam genialne widokówki – pamiątkowe pocztówki.

1918-2018 Quiz” – udany quiz milenijny, jako rzecz okazjonalna, pamiątkowa, coś w rodzaju małej relikwii – przy okazji pożyteczna nauka i spora dawka wiedzy historycznej.

Gorąco zachęcamy do nabywania gier z historią w tle, ponieważ wiedza pochodzi przede wszystkim z oczytania oraz doświadczenia – na całe szczęście niekoniecznie naszego własnego – nie bądźmy ignorantami. Historia to osiągnięcia, ale też klęski ludzkości…

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!