Recenzja gry Kapitan Wondercape

Na rynku gier planszowych znajdziemy kilka tytułów o kale w roli głównej, najsłynniejszą z nich jest gra pamięciowa „Kto to zrobił?”, w której próbujemy wymigać się od sprzątania i zwalamy winę na cudzego zwierzaka, aż do pierwszej pomyłki lub braku kandydata na brudasa roku. Spotkaliśmy się także z wyskakującym z muszli klozetowej knutem – to rodzaj bata, ale również twardego stolca, którego to klocka uczestnicy łapali w locie – prawdopodobnie…, wolimy zapomnieć, zabawa była trochę niesmaczna. Jak już pewnie się domyślacie, dzisiaj siedzimy w nieczystościach i omawiamy tematy higieniczne w rozrywkowej formie „Kapitana Cudownej Pelerynki”.

Captain Wonder Cape” to gra zręcznościowa dla 2-6 uczestników w wieku od 7 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 10-20 minut. Przyznam, że nie spodziewałem się, że otrzymam kiedyś do recenzji grę, w której połowę zawartości opakowania stanowi rolka papieru toaletowego, w dodatku słabej jakości – zaledwie dwuwarstwowy. Niemniej, „wonder”, to nie tylko cudowny, ale również zdumiewający i podziwiany, cenimy wydawcę nie tylko za kreatywność i innowację, ale także za odwagę doboru komponentów, gra o fekaliach inspiruje i skłania do refleksji.

Warto przy okazji przypomnieć z teorii psychoanalizy, że faza analna rozwoju psychoseksualnego człowieka rozpoczyna się u dziecka w wieku 2-3 lata. Według koncepcji Zygmunta Freuda źródłem energii jest wtedy odbyt i narządy wydalnicze. Trening czystości staje się faktem społecznym dzięki temu, że dorośli domagają się defekacji w odpowiednim czasie i karcą za spontaniczną.

Historia herosa jest zgrabnie dobrana i opisana z humorem, ale nie zdradzamy i zaczynamy od pierwszego wrażenia. Po otwarciu opakowania szokuje, że to zwykły papier! Oglądając ilustracje, myślisz, że będzie to jakiś plastikowy odpowiednik – rekwizyt, duży gadżet. Poza rolką pojawiają się drewniane placki, oczywiście brązowe, podobne do tych zostawianych za bydełkiem lub końskim zadem, kostka, arkusz z naklejkami na ścianki, klamra superbohatera, Pi-petka – przeciwnikiem jest Albertus Pi, stąd specyficzna pisownia. Do zabawy potrzeba nam jeszcze naczynia z wodą (niedołączone), ponieważ papier będziemy moczyć.

Opakowanie posiada poziomy otwór na wyciągane listki papieru. Końcówkę chwytamy w klips ilustracji bohatera – kapitan Wondercape, jak sama nazwa wskazuje czerpie swą moc z długości peleryny, wygrywa osoba mająca najdłuższy pas wyjęty z pudełka.

Każdy z uczestników wcieli się jeden raz w superbohatera, pozostali w tym czasie rzucają kostką, a samo dobro i czystość wyciąga śnieżnobiałą „tasiemkę” z wzorem kwiecia – gra trochę losowa, ale wymagająca też zręczności, więc wciągająca. Ilość listków, ułożonych na nich imitacji kupy oraz kropel wody zależy od wyrzuconej ścianki na kostce i umiejętności „lotu” gracza.

Nakładamy krople i ustawiamy pionki w centralnym punkcie listka papieru. Tura kapitana kończy się, kiedy każdy z przeciwników dołoży swój stolec, kiedy przerwie się zmoczona pelerynka, kiedy spadnie któraś z „brudnych bomb”. Dawniej kojarzyłem nazwę z atomem, patrz „Projekt Manhattan”, dzisiaj nabiera dla mnie nowego, płytszego znaczenia, aczkolwiek ciągle wydaje się niebezpieczna.

Po zakończeniu rywalizacji porównujemy najważniejszy element kostiumu i gratulujemy mistrzowi zmysłu równowagi i umiejętności manipulacji w balansowaniu – nie tak łatwo utrzymać drewienka na zmoczonym, wyciągniętym na sporą odległość papierze toaletowym!

Kapitan Wondercape” to zwariowana i durna gra, ale młodsi uczestnicy będą zachwyceni, ponieważ rozgrywka jest śmieszna i wesoła, a dorosłym, no cóż pomoże nabrać dystansu, ostatecznie „Homo sum; humani nihil a me alienum puto, znaczy się „Człowiekiem jestem; nic co ludzkie, nie jest mi obce”. Gra z humorem, zrobiona z pomysłem, oryginalna, ponadto pelerynę łatwo zastąpić nową i do tego tanim kosztem!

PS. Bardzo nam się podoba jak zredagowano instrukcję, trudno powstrzymać się od krótkiego cytatu. „Nic nie marnujemy: Po grze wysuszcie kawałki papieru toaletowego, złóżcie je i odnieście w wiadome miejsce. Na pewno będziecie umieli je jeszcze do czegoś wykorzystać.” Autorzy mawyobraźnię, po prostu cool!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy HUCH!

Film: „Kapitan Wondercape” – unboxing

Film: „Kapitan Wondercape” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!