Podsumowanie 2020

Dzisiaj Sylwester, stary rok się kończy, rozpoczyna kolejny – miejmy nadzieję lepszy, ponieważ pandemia z pewnością pokrzyżowała wiele planów. Jedno jest pewne, kiedy siedzimy w zamknięciu, najczęściej z rodziną, to mamy idealny skład do gry planszowej, a ta na pewno poprawi nam humor, rozweseli!

Ostatni dzień roku to czas podsumowań, u nas tradycyjnie będzie to zestawienie najciekawszych pozycji, które wysłali nam krajowi wydawcy do pokazania. Listę najlepszych gier ułożyliśmy alfabetycznie, wybieraliśmy całą familią, czasem dyskusje były burzliwe. Zastanawiając się nad tytułami dla młodszych odbiorców polegaliśmy przede wszystkim na osądzie córki, czasem warto oddać głos dziecku, na pewno w sprawie zabawek. Oto bestsellery roku, przeboje już dostępne na naszym rynku, czy najlepsze gry planszowe? Mamy nadzieję, że przypadną wam do gustu, ostatecznie ocena jest przecież zawsze subiektywna…

Boso przez świat” – uwielbiamy książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, który fantastycznie dzieli się z nami emocjami odkrywcy i swoimi pasjonującymi przygodami. Ten sam klimat poczuliśmy w tej grze! Pozycje z mazaniem po planszy są coraz bardziej popularne, na kartach znajdziemy sporo ciekawostek, rozgrywka to również zapoznanie się z mapą i przede wszystkim – planowanie realizacji marzeń w trakcie dobrej zabawy.

DC Wieczne zło”, ale razem z „Pojedynek Superbohaterów DC” – prawdziwa gratka dla fanów superbohaterów i najgorszych łotrów! Gry można ze sobą łączyć i rozgrywać drużynowo, wtedy konkuruje ze sobą ciemna i jasna strona mocy i jest naprawdę cool! A do tego te cudowne, komiksowe ilustracje, czuje się dynamikę kreski!

Dylemat wagonika” – o tej grze zrobiło się głośno już na długo przed wydaniem jej u nas w kraju, my zresztą także wspominaliśmy o niej pod nazwą „Trial by Trolley”. Połączyć w grze rozrywkowej, znakomitej na imprezę, rozważania filozoficzne, wybory moralne i krwawą jatkę to nie lada sztuka! Naszym zdaniem udało się, ponadto otrzymujemy naprawdę śmieszne teksty i rysunki, całość ubrana w złośliwości, negatywną interakcję, czarny humor – super!

Nowy wspaniały świat” – początkowo oczarowała nas tylko ilustracjami na katach, trochę jak z akcji szpiegowskich w typie „Jamesa Bonda” w połączeniu z odkryciami z „Indiana Jones” i futuryzmem obcych światów na miarę prozy Aldousa Huxley’a. Natomiast wraz z kolejnymi grami, coraz bardziej czarowała prostotą mechaniki i zarazem głębią kombinowania – manipulacja znacznikami w oparciu o koszt karty i ich uporządkowanie na planszy. U nas teraz często gości na stole!

Papua” – uwielbiamy pozycje logiczne tego autora i na stałe została u nas w kolekcji „Ubongo 3D”. Jeśli szukacie tytułów rozwijających racjonalne myślenie, zmuszających do szybkiej analizy i porównywania, z gorącymi emocjami, ponieważ wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, to śmiało sięgnijcie. W tym przypadku warto jeszcze dodać, że sceneria jest typowo wakacyjna, a poziom skomplikowania rozgrywki łatwo dostosować do rywalizacji międzypokoleniowej.

Pharaon” – przypomina nam inną grę, która pojawi się w zestawieniu w dnu jutrzejszym, tak się szczęśliwie złożyło, że również wziął ją do siebie ten wydawca. Pozycja jest widowiskowa, stylowa, ciekawie skonstruowana – dwa pierścienie planszy. Polecamy wszystkim miłośnikom krainy faraonów, starożytny Egipt jest zawsze TOP i trendy!

PixBlocks” – w tej chwili najlepsza na rynku gra planszowa o programowaniu! Przypomina nam dawne platformówki, króliczek kojarzy się z „Alicją w Krainie Czarów” lub nowocześniej – z „Matrix”. Na wstępie rozgrywacie kolejne łamigłówki, aby docelowo konkurować z innymi osobami. Obie formy gry uzależniające i będące intelektualnym wyzwaniem. Wspaniała!

Similo” – tutaj jako cała seria, ponieważ gorąco polecamy, żeby łączyć tytuły ze sobą. Pojawiły się „Baśnie”, „Historia”, „Mity”, a naszym celem jest naprowadzić partnerów z drużyny na poszukiwanego, poprzez wystawianie postaci podobnych lub różnych. Nowe, jeszcze ciekawsze doznania pojawiają się, kiedy musimy znaleźć cechy wspólne dla bohaterów fikcyjnych, legendarnych lub osób historycznych – mocno angażuje i chce się powtórki!

Śledztwo Niewiarygodne historie” – wydawca znany jest głównie z gier językowych oraz przeznaczonych dla przedszkolaków i uczniów (patrzcie nauczyciele), nas za to bardzo cieszy, że pojawiają się w ich ofercie również takie rodzynki. Jeśli lubicie gry do konwersacji, dedukcyjne i detektywistyczne to przetestujcie ten tytuł – mam nadzieję, że to pierwszy krok w gry poza-edukacyjne, bo i one nas rozwijają.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego” – przyznam się, że tutaj był dylemat, ponieważ wyjątkowo podoba nam się również „ORP Orzeł” i to gra bardziej w naszym typie – mocno rozegrani, ale ostatecznie należy wymienić jak jest – w jednej świetnie spakowanej paczce otrzymujecie ślicznie opracowane graficznie komiksy, układankę, wysokiej jakości grę edukacyjną dla młodszych dzieci, a nawet pamiątkowy medalik i jeszcze kilka drobiazgów, całość w rewelacyjnej cenie! Inwestycja w naukę poprzez zabawę to zawsze dobry wybór!

Zombie Kidz Ewolucja” – według córki to najlepsza gra tego roku! Bawimy się w systemie „legacy”, czyli wypracowani na przestrzeni zmagań bohaterowie i zmodyfikowani zombi już z nami pozostają, cieszy również brak zniszczeń na planszy – trwałe zmiany dobre są do czasu gry, potem zawsze nam żal. Produkt już doceniony na rynku, my tylko potwierdzamy.

Nasza domowa kolekcja wzbogaciła się również o kilka pozycji zakupionych na specjalne okazje, zainwestowaliśmy w rozrywkę nagradzaną w plebiscytach: „Brass Birmingham”, „Spirit Island”, „Wyprawa do El Dorado”,  „Załoga W poszukiwaniu dziewiątej planety”, ponadto parę rozszerzeń do ulubionych, starych tytułów.

Osobno uznanie dla nowej serii „Terapia”, nie zapominajmy o seniorach i uczniach o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Na blogu możecie już obejrzeć „Chińczyk”, „Kostki z piktogramami”, „Pamięć sensoryczna”, „Paronimy”, „Rozsypanka zdaniowa”, „Tangram”, „Warcaby”, „Wspólne ogniwo” – gier dla osób starszych i wymagających wsparcia stale brakuje i każdy nowy komplet cieszy, a segment ten będzie rósł w siłę, ponieważ społeczeństwo, ładnie to ujmując – dojrzewa.

Jutro kolejna porcja smaczków i słodyczy, ponieważ w ostatnich latach coraz więcej gier otrzymujemy od zagranicznych wydawców, zatem jest z czego wybierać i uzbierała się dłuższa lista znakomitych tytułów. Niektóre dopiero co wydano w Polsce, na inne czekamy i liczymy na bystre oko krajowych wydawców. Już dziś zapraszamy do tekstu „Nasze oczekiwania na 2021”.

Życzenia treściwe jak karta pomocy gracza: Niech ten nowy rok będzie lepszy i przede wszystkim zdrowszy!