Nasze oczekiwania na 2021

Pożegnaliśmy stary rok, przywitaliśmy „oczko”! Latka lecą, ale gier przybywa, zatem jest wybornie! Dzień dobry z nowym numerem w kalendarzu i bez zbędnych ceregieli przechodzimy do kompletowania zestawienia najlepszych pozycji nadesłanych z zagranicy.

Trochę się tego uzbierało, postaramy się, żeby wydobyć same skarby. Propozycje, których oczekujemy na naszym rynku, kilka właśnie wydano, inne są może w planach, oczywiście my jak zawsze jesteśmy niecierpliwi! Przeboje, bestsellery, według nas najlepsze gry, do których musieliśmy się nieco przyłożyć i przetłumaczyć instrukcję na język polski, ale było warto! Lista podana alfabetycznie, żeby nie było sporów w rodzinie.

Bank Attack” – otwarcie jest mocne jak kasa pancerna, ponieważ właśnie próbujemy rozbić sejf! Pozycja z bateriami, ponieważ górna część skarbca będzie się podnosiła, a sztabki złota spadały na lepkie rączki. Pozycja zręcznościowa, u nas w wersji z angielskim lektorem, stąd przy okazji ćwiczymy akcent. Atmosfera włamania mocno wyczuwalna, pośpiech i nerwy też są!

Bites” – mrówki ścigają się do mrowiska po drodze gromadząc ponadgryzane resztki, swoją drogą to piękne komponenty! Cechy gry różne dla każdej partii, ponieważ zależne od kart, do tego umiejętnie wykrojone miniaturki. Polecamy dla familii z gromadką młodszych dzieci, rodzicom także sprawi przyjemność.

Blitzkrieg World War Two in 20 Minutes” – przykład gry wojennej, na którą nie trzeba poświęcać całego dnia, a rozmaite komplikacje na frontach II wojny światowej pozostają mądrze odwzorowane! Dla nas to pomost pomiędzy pokoleniem doświadczonych „geeków” i amatorów, ponieważ zachęca niedzielnych graczy do spróbowania swoich sił w grach wojennych, historycznych, najczęściej bardziej złożonych, ale nie tym razem, dlatego to świetny pierwszy krok i pyszna zabawa bez instrukcji pod ręką!

Blockbuster” – co za wzornictwo! Pamiętacie jeszcze kasety VHS? Kiedy otrzymaliśmy grę zza oceanu myśleliśmy, że to wysłała wypożyczalnia kaset video, a tu taka niespodzianka! Gra quizowa, ale także z odgrywaniem scenek z kultowych filmów naszego dzieciństwa. Miłośnicy kina muszą ją mieć w kolekcji.

Captain Wonder Cape”, w skrócie „Kapitan WC”! Przyznam, że myślałem, że gra z papierem toaletowym okaże się do (d)upy… Córka jednak uwielbia, inne dzieci również pokochały, a bazowy komponent prosto zastąpić, a do tego im słabszej jakości materiał, tym szybciej się rwie, przemaka i jest weselej, śmieszniej. Tylko nie skąpcie wody, niech będzie jak w lany poniedziałek! Humor redaktora instrukcji, zacny.

Coatl” – klimat „Tzolk’in” w ślicznie zilustrowanej grze logicznej! Otrzymujemy wysokiej jakości kawałki cielska symbolicznego węża, woreczki zresztą także są mocne. Zabawa w układanie świętego gada porywa, zwłaszcza jeśli interesuje was kultura prekolumbijska. Tytuł dopiero awansuje w rankingach najlepszych gier, ale wróżymy wysokie skoki.

Compounded” – gra chemiczna z pięknymi kryształkami. W trakcie zabawy prowadzimy małe laboratorium i kompletujemy związki chemiczne. W sposób widowiskowy i ciekawy, bo pokazany z punktu widzenia badacza i odkrywcy wprowadza nas w świat nauki. Wzór gry edukacyjnej, wielkie wow!

Ghost Adventure” – zwraca na siebie uwagę zastosowaną mechaniką, gra prawdziwie innowacyjna! W trakcie zabawy kręcimy młynkiem będącym odzwierciedleniem naszego ducha, który pokonuje kolejne trasy na planszach rozmaitych krain i wykonuje misję ratowania świata. Naprawdę dobrze jest puścić bączka – bez skojarzeń, bo kręci się rewelacyjnie, a córka stale sięga po grę!

Grimm Forest” – rewelacyjne miniaturki w grze bezpośrednio nawiązującej do historii rodzeństwa świnek budujących swoje domki będące ochroną przed złym wilkiem. Trójwymiarowe komponenty, znakomite ilustracje i klimat jak z baśni. Nauka odpowiedzialności i przestroga dla leni!

Hadara”- już teraz uznawana za jedną z najlepszych gier familijnych i strategicznych. Odbieramy ją jako grę cywilizacyjną dla całej rodziny, a to nie lada wyczyn przenieść taką tematykę z pozycji zaawansowanej do ogólnodostępnej i łatwo przyswajalnej. Świetna organizacja gry, wszystko logicznie pokazane i dlatego prędko wciąga i cieszy z wyników. Córka uwielbia rzeźbienie!

HEXplore It: The Valley of the Dead King” – dobrze skrojona gra z kreacją roli i wielu cech postaci, przygodami w mrocznym uniwersum i docelowo – pojedynkiem z demonicznym władcą, który uśmierca miasta podążając naszym tropem. Troszkę przypomina historię z „Władcy pierścieni” i to chyba najlepsza rekomendacja.

Kauchuk” – innowacyjna gra logiczna, którą możemy rozgrywać jako kampanię. Gumkami oznaczamy teren oddziaływania, eksplorujemy dalekie krainy zdobywając skarby ukryte w świątyniach, nierzadko uciekamy przed zagrożeniami jak wybuchający wulkan. Klimat trochę zbliżony do „Tikal” w grze „abstract strategy” to prawdziwa atrakcja.

Liberatores The Conspiracy to Liberate Rome” – o tej stylowej produkcji nieraz już wspominaliśmy, ponieważ otrzymujemy imprezową grę w konwencji historycznej – zamach na Cezara. Pozycja dedukcyjna, negocjacyjna, z rolą „sekretnego agenta”. Wielce oryginalna rzecz, ciągle u nas niedostępna na półkach, a szkoda…

Lost ruins of Arnak” – najgorętszy tytuł ostatnich miesięcy! Pozycja wydana na bogato, opowiadająca o archeologach próbujących dotrzeć do tytułowych ruin znajdujących się gdzieś w sercu dzikiej dżungli. Klimat pasjonującej przygody na bezludnej wyspie jest nam skądś znany, ale tutaj nie kooperujemy. Najbardziej urokliwa gra zeszłego roku, a przynajmniej w czołówce najpiękniejszych pozycji.

Materia Prima The Alchemist Guild” – świetna wizualizacja, bardzo podobają nam się rysunki z tej gry, przypominają prace niszowe, przygotowane jakby nie na rynek masowy. Wcielamy się w role alchemików, którzy pragną stworzyć kamień filozoficzny i to również ciekawe ujęcie fantasy. Podróżujemy po krainie, walczymy o składniki, korzystamy ze wsparcia naszych małych pomocników i rozwijamy wiedzę. Produkt autorski – projektant i artysta malarz to jedna i ta sama osoba.

Monster bande” – naszym celem jest zidentyfikowanie stwora, natomiast nie możemy podać wybranych jego cech, zakazanych z rzutu kośćmi. Płytkę z wizerunkiem otrzymuje osoba opisująca, ale również odgadujący. Dynamiczna, emocjonująca gra czasu rzeczywistego, idealna na party z dziećmi.

Navegador” – wspaniała gra strategiczna i ekonomiczna opowiadająca o kolonizacji nowego świata i przetwórstwie jego dóbr. Akcje wybierane z „rondla”, forma handlu na planszy rynku. Opływamy kontynent jak słynni, historyczni żeglarze-odkrywcy i mamy z tego niekłamaną satysfakcję.

Nidavellir” – przez wielu zagranicznych recenzentów tytuł uznany za największe odkrycie minionego roku! Gra licytacyjna, podczas której rekrutujemy wojów do armii – kolejne linie kart. Interesująca jest po pierwsze oprawa graficzna – surowe portrety krasnoludów, trochę jakby malowane węglem, druga rzecz godna uwagi to „transformacja monet” – nietypowy system ich wymiany w oparciu o dostępne krążki w limitowanej ilości. Bardzo dobra!

Nova Luna” – gra logiczna jednego z najbardziej zasłużonych projektantów, ciekawa oprawa – nawiązanie do faz księżyca i wróżenia. W trakcie zabawy rozkładamy kafelki łącząc je w układy odpowiedniej ilości i barwy. Miłośnicy tej kategorii gier będą zadowoleni, pozycja już szturmuje ranking „abstract strategy”.

Pictures” – ulubiony tytuł córki, zakochają się wszyscy angażujący się w pracę z odtwarzaniem ilustracji na różne sposoby – do dyspozycji mamy piksele barw, sznurówki, bloki 3D, ale też zwykłe kamienie i patyczki, a dla preferujących skojarzenia – karty z symbolami. Wyjątkowo kreatywna gra, nagrody zasłużone.

Poule Poule” – gra pamięciowa na poziomie! Klimat nawiązuje do starych kreskówek, animacji poklatkowej. Bawimy się w odtwarzanie filmu, należy zapamiętać kolejne sekwencje związane z pojawianiem się jajek – wysiadywanych bądź porywanych. Rozszerzenia związane z świętami – zwłaszcza wielkanocnymi mile dopełniają pozytywne wrażenia z rozgrywki.

Qwixx on Board” – najlepsza na rynku gra numeryczna, która przekonuje nas, że forma matematyczno-analityczna rozgrywki może być równie pasjonująca jak fabuła, kreacja postaci czy też poznawanie uniwersum. Podobna, genialna pozycja, to „Qwinto” i przyznam, że ciężko nam było wybrać lepszą.

Red Outpost” – jedna z najbardziej klimatycznych i najciekawszych strategii otwartych przez nas w ubiegłym roku! Wysłali Rosjanie, a oni chyba najlepiej potrafią śmiać się z propagandy komunizmu. Czy uszczęśliwianie na siłę i wszystkich po równo według odgórnego planu może się udać? Futurystyczna, marksistowska utopia przekonuje nas, że na pewno nie na ziemi.

Subatomic: An Atom Building Game” – propozycja od wydawcy specjalizującego się w grach naukowych, tym razem budujemy atomy, ale wcześniej zdobywamy karty do talii gracza! Motyw chemiczny podany jak rasowa strategia, polecamy!

Talo”- fajna gra konstrukcyjna, w której zmierzamy coraz wyżej wspinając się po stawianej przez nas konstrukcji, kto pierwszy osiągnie finalny poziom wygrywa rywalizację, ale po drodze trzeba odpowiednio dobrać i najlepiej jak się da ustawić filary, ewentualnie zagradzając drogę konkurentom…, więcej niż ok.

Troia” – świetnie zrobiona gra nawiązująca do greckiej mitologii, a dokładnie obrony słynnego miasta i przechylania szali zwycięstwa pomiędzy zwaśnionymi stronami, pojawia się także Olimp i ofiary składane niebu ku przychylności. Dopasowany do tematyki gry wygląd, atrakcyjny model rozgrywki – dobra produkcja, zwłaszcza jeśli zainteresowała was ta historia, czy też znakomity obraz filmowy.

Under Falling Skies” – nie jestem fanem gier solo, ale ta gra może mnie zmienić! Wyjątkowo fajnie czułem się zarówno samodzielnie stawiając czoła nacierającym z kosmosu obcym, jak i w kooperacji z córką, mającą szczęśliwą rękę do rzutów. Klimat „incydentu” w Roswell, sylwetka statku-matki wzorowana na kasowym „Dzień niepodległości”.

Warfighter The Tactical Special Forces Card Game” – pierwszorzędne ujęcia militariów, żołnierzy i pola walki – akcje oddziałów specjalnych rozgrywane w dżungli przeciwko kartelom lub w pustynnych krajach autorytarnych – reżimy wojskowe i terroryzm. „Modern Warfare” w takim wykonaniu da się lubić!

Otwieraniu i przechodzeniu nowych gier zawsze towarzyszą gorące emocje! To odkrywanie tajemniczych uniwersów, innowacyjnych mechanizmów oddziaływania na uczestnika, przełomowych idei i kreatywności twórców. Dla nas to wielka przygoda i wspaniałe doświadczenie, mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami również w bieżącym roku. Zapraszamy!