Recenzja gry All-Star Draft

SunCoreGames” to wydawca ze Szwajcarii, piszą o sobie, że „dążą do innowacji”, pragną „tworzyć nowe mechanizmy” oraz realizować „niecodzienne pomysły”, czym samym „wzbogacać świat gier”. Przyznam, że wcześniej nie znaliśmy gier planszowych z tematyki hokej na lodzie, zatem udało im się nas pozytywnie zaskoczyć.

All-Star Draft” to gra planszowa dla 2-6 uczestników w wieku od 10 lat z czasem rozgrywki zajmującym ok. 45 minut. Najbardziej znane gry planszowe o dyscyplinach sportowych i ogólnie aktywności fizycznej, o których możecie przeczytać na blogu to „Flamme Rouge Wielka pętla” o kolarstwie,Set & Match” o tenisie ziemnym, „Rurka wodna” o wyścigach na zjeżdżalniach wodnych, „Mount Everest” o wspinaczce wysokogórskiej, „Hula-hoo” o kręceniu hula hopem. Inne, znakomite gry z „draftem” kart, czyli ich przekazywaniem, składaniem własnej talii, które pozostały w naszej kolekcji: „Concordia”, „Wyprawa do El Dorado”, „Nowy wspaniały świat”, „Nieustraszeni NormandiaorazMandala”.

Na wstępie warto zauważyć, że nie mamy tutaj tylko budowania własnej ręki i rywalizacji o zwycięstwo w pojedynczym meczu. Docelowo posiadamy trzy zespoły gwiazd, które wysyłamy autokarami na różne areny, pojawia się zatem proces zarządzania kadrą. Wcielamy się w rolę menedżera sportowego, a takie rozgrywki znamy jedynie z kierowania drużyną piłkarską w słynnej grze komputerowej.

Po otwarciu opakowania zwracamy uwagę na rewelacyjne wizerunki hokeistów – zwierzaki na kartach przypominają nam symbole z koszulek, maskotki drużyn i zabawę w gronie rodziny, grę z dziećmi. Plansza punktacyjna kojarzy się z tabelami i analizami związanymi z zakładami bukmacherskimi, ale to przede wszystkim gra karciana.

Standardowo uczestnicy wybierają po dwa gatunki zwierząt, które tasujemy i rozdajemy po 6 kart hokeistów, decydujemy się również na trenera otrzymując parę kart na starcie. Na późniejszy czas czekają trzy autokary. W tabeli odmierzamy liczbę fanów – walczymy o głosy naszych kibiców, miłośników drużyny. Dla pary uczestników wybieramy 5 gatunków zwierząt i rozpoczynamy rundę z 7 kartami na ręce pobranymi ze stosu, ostatnia karta nie wędruje na „ławkę”, ale wylatuje z rozgrywki.

Następuje ruch kart z prawej do lewej i za każdym razem odkładamy kolejną z nich budując drużynę gwiazd, ostatni zawodnik pozostaje w rezerwie na „ławce”. W sezonie zasadniczym, w rundzie 1 rywalizujemy na pojedynczej arenie, runda 2 to już dwa stadiony, kolejna to komplet trzech aren i docelowe trzy zespoły – dwa wachlarze kart jawne, trzeci na bieżąco formowany, z możliwością wymiany pojedynczej karty w każdej z wcześniej uzbieranych drużyn i aktualnej. To my decydujemy, który zespół trafi na dany stadion – numer na żetonie busa. Istotne jest również, że niekoniecznie najwyższa pozycja na obiekcie gwarantuje nam maksymalną liczbę fanów – wszyscy kochamy gorące emocje i to klęski sprawiają, że stajemy się lojalni wobec klubu!

Technicznie konkurujemy ze sobą w ramach liczby powtarzających się kart – identyczne gatunki, te same numery (na zwierzętach 1-9) lub symbole w wachlarzu (bramka, krążek, kask, łyżwy, rękawice). W przypadku identycznych ilości sprawdzamy relacje pomiędzy nimi, które prezentuje plansza punktów – wartość pucharu i od góry w dół każdej kolumny, np. 3 bramki są bardziej wartościowe od 3 krążków, ale 4 identyczne gatunki pokonają te wcześniejsze dla gry 2-4 osoby (na odwrocie planszy, dla 5-6 graczy tabela się zmienia).

Play-off to osobny etap, podczas którego wybieramy wymarzoną piątkę z banku własnych rezerw – wszystkich kart, czyli trzech zespołów i ławki. Teraz odpada ostatni, ten z najsłabszą ręką, Przegrany oddaje bilet play-off, których ilość w posiadaniu zależy od wielkości składu uczestników zabawy. W trakcie remisu na ostatnim miejscu następują strzały karniaki – wydawanie pojedynczego hokeisty. W play-off po każdym meczu musimy wymienić 2-4 karty w drużynie naszych gwiazd.

Do naszej dyspozycji jest karta trenera – w sumie 12 szt., działają w trakcie regularnego sezonu, w play-off lub na koniec całego turnieju. Modyfikacje są różne, dotyczą zastępowania liczonych atrybutów na kartach, ale również wymiany kart. Oddziałują na strategię i mogą decydować o przewadze podczas ważnych momentów.

Bardzo podoba nam się artystyczna oprawa tej gry i tematyka sportowa, ale również pomysł na zarządzanie kilkoma zespołami – rozgrywka w roli menedżera. Fajnym pomysłem jest także blefowanie, przecież nie wiadomo, na który stadion pojedzie każda z drużyn. Play-off to już walka z wykorzystaniem własnych kadr, które pozyskaliśmy podczas sezonu zasadniczego, odpada najsłabszy i to także mocno przeżywamy! Ponadto za każdym razem obligatoryjnie wymieniamy karty, zatem jest ryzyko i emocje rywalizacji – oczywiście im nas więcej przy kartach, tym lepiej!

All-Star Draft to świetna pozycja, warto ją zakupić jeśli lubicie gry z „draftem” kart i możecie spotkać się przy stole w więcej osób. Koniecznie, jeśli jesteście miłośnikami hokeja na lodzie, bo tematycznie to unikat i gratka!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy SUNCOREGAMES

Film: „All-Star Draft” – unboxing

Film: „All-Star Draft” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!