Recenzja gry Dziennik Zagadkowa podróż przez czas

Kiedy otrzymaliśmy do recenzji kolejną część książki z łamigłówkami dla dzieci „Dziennik Zagadkowa podróż” nie zwlekaliśmy ani chwili, ponieważ bazowa, pierwsza część wyjątkowo przypadła nam do gustu i co bardziej istotne – córce rozpoczynającej wtedy szkołę podstawową. Naszym zdaniem brakuje na rynku gier-książek dla uczniów, częściej znajdziecie tytuły dla nastolatków i dorosłych niż typowo rodzinne, które rozwiązują wspólnie dzieci z rodzicami, chociaż my raczej tylko asystujemy i czasem jedynie wtrącimy jakąś uwagę, dopowiedzenie, złotą myśl podsumowującą dany etap zmagań.

Czerwona książka była czymś innowacyjnym, może nie do końca dla nas – piszących o rynku gier planszowych, ponieważ publikacje z różnego rodzaju rebusami, szaradami, gry logiczne, a nawet ucieczki z zamkniętych pokojów są teraz w modzie, natomiast dla młodszego dziecka, to z pewnością ciągle nowość i produkt oryginalny. Podobało nam się, że pozycja potrafiła zainteresować niezależnie od wieku, ukazywała kulturę z różnych stron świata, nawiązywała do filmów drogi, do podróży, które kształcą najlepiej, ponieważ poprzez doświadczenie i bezpośredni kontakt, rozwijają wiedzę o historii, obyczajach, opisują atrakcje turystyczne.

Dziennik Zagadkowa podróż przez czas” jest kontynuacją, przechodzimy od razu do kolejnej scenki z fabuły książki. Niektórych mogło razić, że urwała się ona gwałtownie w pewnym momencie, ale było to wydarzenie znaczące, ponieważ teraz przenosimy się nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie!

Książka jest czarno-biała, ale to nie przeszkadza, ponieważ ilustracje są ładne, humor u dzieci nadal dopisuje i można się pośmiać, natomiast potencjalny problem z rozwiązaniem zagadki nie staje nam na przeszkodzie, aby popchnąć akcję dalej do przodu – po prostu omijamy wybrany ekran skupiając się na tekście. Czytania nie ma tutaj za dużo, w sam raz dla dzieci, które chętnie sięgną po książkę, ale żeby nie przytłoczyła wagą i powagą.

Rodzeństwo pozostaje na tropie Zagadroida – maszyny, która komunikuje się z odbiorcą wiadomości poprzez zaszyfrowane komunikaty – łamigłówki logiczne. Niecny złoczyńca porwał z warsztatu rodziców robota, który stał się elementem składowym wehikułu czasu. Przyznam, że bardzo podoba nam się zakończenie, w którym dzieci widzą siebie samych wybiegających w pierwszą wielką podróż – zaczynając od drugiej części, płynnie przechodzimy do początku i cykl, pętla się domyka. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać w odwróconej kolejności i to także atrakcyjny pomysł, bo może być nietypowo, inaczej – czytaj „wyjątkowo”.

W tej części Karolina i Kazik odwiedzą starożytny Rzym, dwa razy będą w Nowym Yorku – z czasów wielkich fabrykantów – tych nie liczących się z czasem pracy i z horyzontem kopcących kominów, a potem alternatywnym – dla postępu w zgodzie z duchem ECO! Wizja pozytywna, ponieważ w rodzaju elektrycznych samochodów i dużych parków miejskich. Zagadki dopasowane są do epoki, dla przykładu w krainie jaskiniowców będą to dzielone skóry i próba tworzenia języka, konstrukcje z patyków, natomiast u mnichów mantry i sudoku. Córce bardzo spodobał się rozdział „Poza osnową czasu”, pozostajemy wtedy jakby w rodzaju wirtualnej rzeczywistości, gdzieś pomiędzy wymiarami…

Technicznie gra jest identyczna jak jej poprzedniczka – przykładamy zakładkę z otworkami do listy podpowiedzi i odczytujemy fragmenty tekstu z różnej wysokości linii, z kolei po odwróceniu i przyłożeniu dekodera do potencjalnego rozwiązania, sprawdzamy czy para symboli jest identyczna z tymi w ramce zagadki.

Poziom zagadek adekwatny jest dla wieku ucznia klasy 1-2 szkoły podstawowej, dla nierozegranych dzieci może to być rok wyżej. Uważamy, że poza kilkoma znakomitymi przypadkami – w pamięci na pewno pozostaje wehikuł czasu pociąg, bo to miłe skojarzenie z westernowym „Powrotem do przyszłości”; zagadki w części pierwszej były trochę bardziej skomplikowane i rodzica mogły mocniej zaangażować, chociaż pasuje nam wspomniane już dopasowanie do tła historii i raz jeszcze – to pozycja familijna! Świetne są ciekawostki związane z zapisem – system liczb rzymskich, chińska miara bu, amerykańskie mile i jardy, starożytne stadiony! Lubimy taką matematykę w służbie człowiekowi.

Zagadkowa podróż poprzez czas” nie powinna być porównywana z „Zagadkową podróżą”, ponieważ nie jest już tak odkrywcza, warto jednak zakupić jako przyjemne dopełnienie, kontynuację szalonej eskapady w nieznane, dla odkrywania kolejnych tajemnic. Odpowiada nam przekaz zakotwiczony gdzieś pomiędzy przeszłością i przyszłością, istotne jest przede wszystkim kształtowanie znamienne dla „tu i teraz”. Na podsumowaniu warto zacytować z mnicha Wanga „Przyszłość istnieje wyłącznie w naszej wyobraźni, a przeszłość jedynie we wspomnieniach. Tylko teraźniejszość jest prawdziwa”.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Dziennik Zagadkowa podróż przez czas” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!