Recenzja Róża a co chcesz wiedzieć Gra Quizowa

Zanim przejdziemy do opisu samej gry karcianej, recenzję należy rozpocząć od komiksów – i to nie byle jakich, ponieważ prezentujących treści informatyczne! „Róża, a co chcesz wiedzieć?” to obecnie dwie publikacje w rewelacyjnym stylu łączące ilustracje, teksty oraz bloczki znane ze środowiska programistycznego Scratch – skrypty tworzone w formie puzzli z efektem oglądanym na żywo na scenie, całość dostępna on-line lub do zainstalowania na komputerze. Platforma jest bardzo popularna i wykorzystywana w edukacji na poziomie szkoły podstawowej. Zachęca dzieci do praktycznej nauki programowania, jest bezpłatna.

Pierwszą część publikacji posiadamy już od dłuższego czasu, ukazała się w 2019 roku nakładem wydawnictwa Helion S.A., dzieci czytają powieść obrazkową i kodują gry. Poruszana tematyka to serwisy społecznościowe, bezpieczeństwo w sieci, sztuczna inteligencja i roboty, samochody autonomiczne, gry komputerowe, telefonia GSM. Nowa odsłona, którą otrzymaliśmy od autora razem z grą wzbogaca treści o zrównoważony rozwój, korzystanie z YouTube, biotechnologię, wirtualną rzeczywistość – użycie gogli, zachęca do nauki matematyki i statystyki, pojawia się nawet rozdział o podboju kosmosu i informacje o koronawirusie – zatem mocno na czasie! Najważniejsze dla nas są jednak gotowe projekty w Scratch, w tym zazwyczaj pomijane na lekcjach, jak rozszerzenie „muzyka”, „czujniki video”, „tekst na mowę”, „tłumacz”.

Gra Quizowa Róża, a co chcesz wiedzieć?jest pozycją karcianą dla 2-6 uczestników w wieku od 10 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 15-45 minut. Naszym zdaniem warto asystować dziecku w zabawie i próbować z graczem w wieku od 7 lat. Na każdej karcie znajdziemy 5 pytań i 3 odpowiedzi dla każdego, z jednokrotnym wyborem dla poprawnej; kategorie to „człowiek”, „bajki i animacje”, „popkultura”, „przyroda i ekologia”, „nowe technologie” – na tej zależy nam najbardziej!

Podczas otwarcia gra specjalnie nas nie porusza, ponieważ najpierw sięgamy po publikacje i te zachwycają! Okazuje się, że tutaj to quiz jest przyjemnym dodatkiem do fantastycznych książek, nie odwrotnie. Komiksy mieć po prostu warto i należy, grę – czemu nie, jako dopełnienie do jednej paczki, wysyłki. Na pewno zwracamy tutaj uwagę na otwieranie z bocznego brzegu – nietypowe, ale wygodne, a także używanie żetonów do eliminacji kłopotliwych pytań.

Dzielimy się na konkurujące zespoły, bawiąc się w parze – każdy będzie solo. Karty tasujemy i rozdzielamy na dwa stosy z różnymi kolorami kategorii na wierzchu. W rundzie jedna z drużyn usuwa niewygodne pytania i odpowiada, druga czyta. W sumie z 10 pytań wykluczyć możemy połowę – krążki ponumerowane 1-5, natomiast to przeciwnicy wybierają pytanie z dostępnej jeszcze puli. Zmieniamy się po każdej odpowiedzi, nagrodą za poprawne rozwiązanie jest karta, karą za pomyłkę – znacznik krzyżyka. Zespół wygra rozgrywkę jeśli uzbiera komplet pięciu kart, każdą z innej kategorii lub trzy w ramach pojedynczej tematyki. Przegrywamy po zdobyciu trzeciego oznaczenia błędu, zatem należy ostrożnie typować i korzystać ze wsparcia.

Przyznam, że po przeczytaniu publikacji, emocjonowały nas głownie karty z informatyki, ponieważ inne zagadnienia znamy z rozmaitych quizów dostępnych na naszym rynku. Zdajemy sobie jednak sprawę, że młodsze dzieci potrzebują także pytań lekkich, odnoszących się do ukochanych kreskówek czy szeroko rozumianej kultury – propozycja nie tylko do nauki, ale również dla odprężenia, relaksu. Inna kwestia – poza branżą IT, usługi medyczne są w cenie i to ciągle bardzo chłonny i potrzebny rynek ze względu na starzenie się społeczeństwa, dobrze więc leczyć i dbać o zdrowie, bo lepiej zapobiegać, stąd karty „człowiek” (no i jeszcze COVID-19 w tle). Baza wiedzy jest atrakcyjna, zagadnienia ciekawe, potrafiące zaangażować uczestnika do dalszych poszukiwań, rozwoju.

Podsumowując, „Róża, a co chcesz wiedzieć?” to mistrzowsko opowiedziana, namalowana i zaprogramowana historia, którą każda biblioteka szkolna mieć powinna! „Gra quizowa” to z kolei przyjemne uzupełnienie, miłe doświadczenie i mądrze spożytkowany czas – fajnie wyciągać na stół te karty kiedy nie mamy już głowy do „PixBlocks”. Przede wszystkim czytajcie i programujcie, to kreatywna zabawa!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDUKOMIKS.PL i REVOLVER INTERAKCIVE

Film: „Róża, a co chcesz wiedzieć? Gra Quizowa” – unboxing

Film: „Róża, a co chcesz wiedzieć? Gra Quizowa” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!