Recenzja gry Gezanke auf der Planke

Tytuły pirackie pojawiają się na rynku najczęściej jako gry karciane lub zręcznościowe, czasem z malowaniem po planszy czy z zapisem w notesie. Na blogu możecie zobaczyć listę najlepszych gier o korsarzach, wśród których z pewnością pojawiłaby się również dzisiejsza propozycja, której najbliżej do „Riff Raff”.

Gezanke auf der Planke”, w tłumaczeniu i odnosząc się do tematyki gry oznacza „Kłótnia na desce”, to gra zręcznościowa dla 2-4 uczestników w wieku od 6 lat, z czasem rozgrywki zajmującym ok. 30 minut. Inne gry tego wydawcy pokazane na blogu to „Go Gecko Go!”, „Silencio”, „Rüssel raus!”. U nas w kolekcji pozostały „Niagara” oraz „Duuuszki Edycja Limitowana”.

Gra zwraca uwagę już na etapie otwarcia pudełka. Podobają nam się masywne pionki piratów z kapeluszami z czaszką i piszczelami. W trakcie przygotowania do gry, a ściśle – podczas montażu kadłuba statku – okazuje się, że mamy do czynienia z naprawdę ogromnym, masywnym modelem w typie „Riff Raff”, w którym nacisk położono jednak nie na ożaglowanie i maszty – pracę na wysokości, ale na zabawę na deskach bujanego pokładu.

Historia opowiada o piratach dzielących swoje łupy porozrzucane na ruchomych deskach, zazwyczaj blisko burty. Celem gracza jest zebranie bogactwa przekraczającego skarby przeciwników. Zakończenie gry wyznaczają płetwy rekina – usuwane w momencie upadku deski do morza.

W swojej turze rzucamy parą kości ze ściankami w barwach desek, w przypadku identycznych kolorów raz jeszcze turlamy jednym sześcianem. Wybieramy ściankę do przesunięcia deski – ilość pól równych piratom zajmującym daną deskę, ruch w dowolnym kierunku. Następnie z drugiej kości przemieszczamy korsarza na deskę w wyrzuconej przez nas barwie. Dodając pionek na zajęte pole, należy przesunąć pozostałe, zajmujące przestrzeń, w stronę centralnej osi pokładu; nie wolno zrzucić przy tym innych pionków, które spaść mogą tylko razem z deską. Manipulując pionkami i pociętym na pasy pokładem, według „kodeksu piratów”, nie powinniśmy naciskać na deski w celu ich strącenia, przesuwamy je zawsze ostrożnie i z wyczuciem do równego ułożenia malowanych linii i w prowadnicach wyznaczonych przez konstrukcję kadłuba. Gracz, który pomylił się, nie zdobywa pieniążków, reszta bierze po dwie monety. Standardowo w grze otrzymujemy łupy wypadając za burtę za zajęte pole z symbolem dublona, możemy również zdecydować się na powrót naszego ludzika i zapolować na wyższą wygraną, oczywiście pionki z pustych miejsc nie otrzymują nagrody. Deskę wyciągamy z wody, umieszczamy z powrotem na statku, skąpi korsarze dalej walczą o skarby.

Na re-grywalność tytułu oddziałuje losowość rzutów i decyzje graczy – dopasowanie ścianki do akcji z deską lub ruchu pionka, a także układ pokrycia pokładu – strony wysunięcia desek (paski na odwrocie są inne). Zaznaczyć trzeba, że przemieszczając ludzika i zdejmując przeciwwagę, nierzadko mamy wpływ na równowagę deski, która wpada do wody. Para uczestników bawi się dwoma kolorami załogi na osobę, trójka rozdziela przed własnymi pionki neutralne – niczyje.

Zabawa z „Gezanke auf der Planke” jest atrakcyjna dla młodszych dzieci, ponieważ wizerunek gry jest śliczny, konstrukcja duża, akcje dynamiczne – ruch w trzech wymiarach. Mniej tutaj porozrzucanych po całym pokoju elementów jak w przypadku „Riff Raff”, trochę skromniejsze wyczyny akrobatów, ale i tak to fajnie spędzony czas z dzieckiem. Gra z czołówki pirackich zręcznościówek ze ślizganiem pionków i rzucaniem kości. Super!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ZOCH

Film: „Gezanke auf der Planke” – unboxing

Film: „Gezanke auf der Planke” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!