Recenzja gry L.A.M.A.

Dzisiaj zdarzenie dość nietypowe, ponieważ oglądaliście już u nas „Lato z komarami”, a teraz pojawia się prawie to samo, ale rozwinięte i w nowej edycji, nawiązującej do międzynarodowych standardów i wizualizacji. Zestaw aż trzech gier w jednym opakowaniu, wszystkie od znakomitego projektanta Dr Knizia, w tym bazowa – w ostatnich latach bardzo uhonorowana, warto zatem obejrzeć, przeczytać.

L.A.M.A.”, występująca również z podwojonym „L” to popularna produkcja, która u nas pojawiła się z komarami, jednak z racji identyfikacji produktu i niekoniecznie przyjemnie kojarzonych ugryzień moskitów, teraz podana w wersji „na bogato”, ponieważ z miłą lamą i dwoma odmianami w jednym opakowaniu! Propozycja dla 2-6 uczestników w wieku od 7 lat, czas rozgrywki zajmujący ok. 20 minut. Podobne: „Uno”, „Gra w Pana”.

Kiedy siadamy do „LAMA” zastanawia nas, czemu od razu nie wydano jej w tak sympatycznej oprawie, co prawda my już nie zwracamy specjalnie uwagi na ilustracje, dużo grając patrzymy głównie na mechanizmy, natomiast komary nie są specjalnie urocze, tym bardziej dla dzieci. Wydanie gier w komplecie jest znakomitym pomysłem, ponieważ do kolejnych tytułów dodajemy zaledwie kilka komponentów więcej i otwierają się przed nami nowe doświadczenia.

O bazowej rozgrywce nie będziemy dużo pisać, zajrzyjcie do „Lato z komarami” – istotny jest tutaj moment spasowania (nie zostawcie lamy na ręce, która zastąpiła „bzzz”) oraz zasada liczenia punktów – pojedyncza wartość z mnogich kart w wachlarzu.

W grze „Lama Party”, która według nas jest najlepszą częścią recenzowanego dzisiaj zestawu, pojawiają się karty z plusem, dzięki którym możemy wykonać drugą akcję w turze (rozgrywka staje się bardziej taktyczna, głębsza), ponadto otrzymujemy żetony o nominale 20 punktów – oddanie tak wysokiej wartości za zagranie kompletu kart z ręki to ogromna ulga! Kolejną ciekawostką jest różowa lama – jest to joker, który możemy położyć na każdej karcie nie tylko na innej lamie i „1”, natomiast notowana daje nam aż 20 punktów karnych. Najlepszą modyfikacją jest jednak wariant „Lama Drama”, naszym zdaniem to przebój! Na płytce, której skutki mogą być naprawdę tragiczne, kładziemy karne żetony podczas zagrywania lamy. Kiedy zbiór osiągnie 5 krążków, następny gracz musi je wziąć, chyba że odda kolejną lamę (7 zwykłych w rozgrywce oraz różowa), co gorsza – pozostawiona w centrum gry pula przenoszona jest do kolejnej rundy i wtedy ryzyko oraz emocje dramatycznie rosną! Nam przypomina to pokera z zakładami.

Trzeci produkt to „L.A.M.A. Gra kostkowa” („LAMA Dice”). Rozgrywka tym razem mocno się różni, ponieważ kombinujemy w ramach rozłożonych kart – wszystko jest jawne, losowe pozostają rzuty! Odchodzimy od dociągania kart ze stosu na rzecz ich wymiany z pulą gry. Wiedząc, jakie zestawy posiadają konkurenci, kontrolując linię banku gry, staramy się najlepiej dobierać karty do ścianek kości. Podczas zabawy wiele zależy od przypadku (ręka początkowa i turlanie), ponieważ karty z wartościami z kości są odrzucane, ale od nas zależy, które weźmiemy (jeśli można wybrać) i przede wszystkim istotny jest moment spasowania! Runda kończy się z chwilą kiedy nie można odrzucić lub wymienić karty. Wyjątkowy rzut to trzy lamy – odrzucenie karnego żetonu z wartością punktową.

L.A.M.A.” to pasjonująca gra, zwłaszcza kiedy bawimy się w liczniejszym składzie, ponieważ zaskoczenie wyciąganej przez konkurenta karty gwarantuje silne emocje, a my musimy odnaleźć się w tym chaosie i panować nad numerami. To typowa gra imprezowa, w której ważne jest zarządzanie ryzykiem – moment zastopowania, ale także gromadzenie powtarzających się kart – zbieranie zestawów, zaplanowanie ręki.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: „L.A.M.A” – unboxing

Film: „L.A.M.A” – przebieg gier

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!