Ranking gier dla miłośników terrarystyki

Obecnie jesteśmy świadkami niesamowitego rozwoju terrarystyki w Polsce. Wiele sklepów akwarystycznych przechodzi na sprzedaż rozmaitych produktów dla gadów, płazów, ponieważ coraz częściej trzymamy w domach rozmaite żabki, żółwie, wężyki. Dzisiaj coś na prezent dla fanów terrarystyki. Najlepsze gry o zwierzakach, które pełzają, skaczą, niekoniecznie pływają, zatem z pominięciem gier o rybach, których także nie brakuje na rynku.

Pędzące żółwie” – zestawienie należy rozpocząć od tej kultowej już gry, w której pionki żółwi poruszają się na swoich skorupach i korzystają z darmowej podwózki, cały urok jednak w tym, że nie wiemy, kto jest posiadaczem danej barwy, przy okazji jeszcze zarządzamy ręką gracza i kartami ruchu.

Łąka” – najnowsza rodzima produkcja na liście, gra jest pięknie wydana, ukazuje bogactwo różnych podłoży, w tym rozmaite robaczki, owady, małe zwierzątka. Ujmująca jest mechanika pozyskania kart z układu – licząc od krawędzi planszy i ich rozkładania w oparciu o symbole na kartach położonych niżej w kolumnach, co przypomina warstwy gleby i kolejne środowiska życia.

Przewrotne żabki” – atrakcyjna mechanika odwracania stosów płytek z kolorowymi żabkami, ponieważ istotne dla zwycięstwa są płazy ustawione finalnie na wierzchu, a zazwyczaj dodając nowy komponent odwracamy sąsiednie. Warto wiedzieć, jaki kafel jest pod spodem, dlatego gra poza umiejętnością planowania działań, rozwija pamięć. Oczywiście swój rodzaj żabki trzymamy w sekrecie.

Evolution” – znajdziemy tutaj wiele zwierząt drapieżnych, zatem nieudomowionych, ale są także maluchy chowające się po norkach; sama gra posiada rewelacyjną technikę karmienia naszych podopiecznych – zjadamy siebie nawzajem, ale też korzystamy z darów zbiornika wodnego. Gra uczy o przystosowaniu zwierząt do środowiska i obrazuje specyficzne ich własne cechy.

Kto to zrobił?” – gra pamięciowa o domowych pupilach, w tym żółwiach. Dzieci fascynuje tutaj przede wszystkim kupa! W trakcie rozgrywki przekładamy na innych właścicieli przykry obowiązek posprzątania odchodów po swoich podopiecznych, kłopot jednak w tym, że należy wskazać właściwe zwierzątko, które nie zostało jeszcze obronione przez posiadacza.

Coatl” – wreszcie jakaś gra o wężach; i co z tego, że pierzastych i symbolicznych, tutaj to tylko zaleta odnosząca się do kultury Azteków! Fantastyczne części ciała – smocze głowy, wydłużone, wijące się cielsko i ogon, które na zasadzie puzzli łączymy ze sobą, aby spełnić cel z karty – ilości i kolory elementów w odpowiedniej kolejności.

Rój” – od lat znajdująca się w czołówce gier logicznych gra o rozmaitych insektach, wśród których znajdziemy m. in. pająki i mrówki, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Gra porównywana do szachów rozgrywanych poza planszą. Celem jest otoczenie przez rój złotej pszczoły przeciwnika. Znakomita jakość kamieni.

Bites” – atrakcyjne dla dzieci drewniane mrówki, świetnie wyglądające ugryzienia na żetonach resztek żywności. Mrówki pędzą do kopca, karty wyznaczają aktualne cele dla danej partii, a sąsiadujące z miejscem postoju żetony są pobierane jako nasze zbiory. Im nas więcej do gry, tym lepiej.

Go Gecko Go!” – jaszczurki, żółwie, żabki, a nawet krokodyl ścigają się do celu poruszając po rzece, podczas swojego wyścigu napotkają jednak przeszkody wymagające wysokich podskoków, oczywiście rajd na grzbiecie partnera z drużyny gwarantuje przyspieszenie na torze. Ładna plansza, mechanizm oparty na rzutach kości, młodsze dzieci będą zadowolone.

Mahe” – kolejna gra o piętrowej wędrówce na cudzych skorupach i ponownie gady na pierwszym planie, dlatego też u nas pod tytułem „Żółwie z Galapagos”. Podoba nam się, że jest tutaj mowa o składaniu jajek, ponieważ te sympatyczne zwierzaki miewają z tym problemy środowiskowe i populacje niestety się kurczą.

Pędzące ślimaki” – ślimaki w terrarium to ciągle jeszcze innowacja, ale na giełdach można już spotkać gigantyczne muszle, które zachwycą każdego Francuza. Kolejna gra wyścigowa od Dr Knizia, tym razem ze spychaniem z toru, co kojarzy nam się z rajdami samochodów przeznaczonych do zezłomowania. Interesujące, że kierujemy parą podopiecznych i niekoniecznie pierwszy na mecie wygra na finiszu, stąd udane odwzorowanie wolnego, ślimaczego chodu.

Żaby czy kraby” – gra edukacyjna przeznaczona do nauki tabliczki mnożenia z żetonami w formie żabek. Naszym celem jest utworzenie odpowiednich prostych na zasadzie rozbudowanego „kółko i krzyżyk”, lokalizacje na planszy są wynikiem obliczeń.

Memoarrr” – bajecznie kolorowe, rozbudowane o specyficzne funkcje bohaterów gry, memory o piratach, wśród sympatycznych postaci żółwik. Ważne, że koncentrujemy się nie tylko na zwierzaczku, ale również tle z kadru.

Sprint” – gra karciana nawiązująca do słynnego wyścigu żółwia i zająca z klasycznej bajki. Innowacyjna jest mechanika przekładania kart w stosie, ponieważ na wyczucie musimy odsłonić określoną ich liczbę dopasowaną do wskazania. Oryginalna w rozgrywaniu pozycja, dlatego warto ją przetestować.

MiniCity” – znowu witamy pracowite mrówki; w trakcie tej rozgrywki ciekawa jest zwłaszcza mechanika budowania ścieżek poprzez tworzenie łańcuchowo połączonych kart wokół planszy mrowiska.

Jumpkins” – gra zręcznościowa z pstrykaniem kostek. Bohaterami są owady nieloty, odrobinę przypominające pasikoniki i kojarzone z pokarmem dla jaszczurek. Atrakcyjne jest wykonanie planszy, w której trójwymiarowe opakowanie stanowi część gry. Celem zabawy jest postawienie najwyższej wieży w centrum. Podobają nam się przyrządy ułatwiające wykonywanie akrobacji.

Kraby na fali” – skorupiaki w zbiornikach wodnych to ciągle jeszcze świeży temat w terrarium, natomiast pojawiają się już u hodowców i można je zakupić na giełdach. Gra z tworzeniem stosów i blokowaniem przeciwnika poniżej pozostała w naszej pamięci, podobnie akcja z falą i strącaniem pionków do morza, poza grę.

Hungry Hamsters” – super gra z zapisami w notesie o chomikach. Zajmujemy kolejne podziemne komory, otrzymujemy noty za zbiory grzybów i orzeszki (żołędzie) oraz pełne przestrzenie. Szybka, miła gra. Świetny przerywnik pomiędzy większymi tytułami.

Kameleon” – tematycznie tutaj raczej tylko z tytułu, pomimo że pozycja nagradzana i lubiana przez fanów gier słownych i z ukrywaniem się – podpinaniem się pod cudze hasełka. Miły upominek dla posiadacza kameleona, gra jest rozwijająca i potrafi mocno zaangażować.

New York Zoo” – najnowsza propozycja oparta na puzzlach i miniaturkach, których jest tutaj naprawdę dużo. Prowadzimy ogród zoologiczny i rozmnażamy mieszkańców na wybiegach. Gra przypomina nam, że najlepsze terraria obejrzymy w zoo, my wspomnieniami wracamy przede wszystkim do bogatego w płazy i gady ogrodu z Berlina.

Cieszy nas, że zwierzęta trzymane w domach są coraz bardziej egzotyczne, ponieważ możemy je podglądać z bliska. Pamiętajcie jednak, że posiadanie pupila to zawsze odpowiedzialność i zastanówcie się przed zakupem, czy podołacie wyzwaniu i zapewnicie odpowiednie warunki do egzystencji.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!