Podsumowanie 2021

Domykamy stary rok, nadal niestety w maseczkach i z problemami podczas podróży. Całe szczęście, że gier familijnych nie brakuje i możemy zasiąść przy planszy w stałym składzie. Tradycyjnie już zapraszamy do podsumowania, listy najlepszych gier recenzowanych na blogu w 2021 roku. Tytuły krajowych wydawców, ułożone alfabetycznie, ponieważ każdy z nas ma swoje typy i gusta, zależnie od nastroju i kondycji – bierzemy, co akurat nam pasuje i na co mamy warunki. Gry otrzymane z zagranicy, od wydawców spoza Polski obejrzycie w następnej odsłonie, tekście „Nasze oczekiwania na 2022”.

Bloom Town– urocza gra o budowaniu miasta na zasadzie układanki. Przypadła nam do gustu kreska rysownika – na tyle ładna, że ozdabia wieczko pudełka oraz prostota rozgrywki, do której warto zaprosić młodszych uczestników, na pewno się skuszą!

Criss Cross– zmodyfikowane, rozwinięte „kółko i krzyżyk”. Łatwa do wyjaśnienia gra logiczna z mechanizmem rzucania kośćmi i notacji w arkuszu. Najlepszy tytuł oparty o „papier i ołówek” jaki otrzymaliśmy w tym roku od rodzimych wydawców.

Decipher– wydawać by się mogło, że z literkami niewiele można jeszcze wymyślić, że potencjał wyczerpano, a tutaj taka bomba i dobra rozrywka! Wychodzimy od kaligrafii znaków, przy okazji trenujemy ortografię. Super okazja, nie tylko dla polonisty.

Dwergar– my jesteśmy ze Śląska, dla nas gry o górnictwie mają znaczenie! W tej grze podoba nam się mechanizm dzielonych wózków z szybu wyciągarki, zachęcają również ilustracje fantasy – kraina krasnoludów.

Gold– szacunek dla autora, że w tak miniaturowej grze i do tego pamięciowej udało się wprowadzić zaskakująco dużo taktyki i ciekawego klimatu – gorączka złota na dzikim zachodzie. Najwygodniejsza pomoc dydaktyczna do szkoły, ponieważ rozwijająca i lekka w transporcie oraz łatwa w przechowywaniu.

Łąka– najlepsza w tym roku gra z badaniem przyrody! Znakomite ilustracje, intuicyjna mechanika rozkładania kart, edukacja związana z odkrywaniem świata roślin i zwierząt, idealny wybór dla rodziny.

Miasto w chmurach– tworzymy miasto z kafelków, innowacyjne są jednak wiszące nad placem budowy połączenia, które utrudniają wznoszenie naszych wysokościowców. Miłośnicy „city-building” muszą ją mieć w kolekcji!

Minecraft Builders & Biomes– i tak się sprzeda ze względu na swój cyfrowy odpowiednik, ale na szczęście jest całkiem dobra i dziecko same sięga! Mechanicznie podobna do innych gier z puzzlami, w myślach pozostaje przede wszystkim duża bryła, z której bloku zdejmujemy używany przez nas surowiec. My bawimy się używając ludzików „Lego”, co wpływa dodatnio na atmosferę.

Najfutbolniejsi 4 bramki– mało jest na rynku dobrych gier o piłce nożnej, a przecież czekamy już na mundial! To propozycja nie tylko dla fanów rewelacyjnej serii książek, ale dla wszystkich lubiących football.

Praga Caput Regni– najlepsza zaawansowana strategia bieżącego roku, zjawiskowe wzornictwo – nie tylko obiekty 3D, ale również ilustracje na planszy, świetny mechanizm żurawia, cieszy też odwzorowanie realiów epoki – budujemy historyczną Pragę i sprawia nam to wielką przyjemność.

Przewrotne żabki– to taka mała-wielka gra! Najlepsza pozycja z odwracaniem stosu jaka ukazała się w minionym roku i jedna z najlepszych na rynku z tym mechanizmem. Zwracamy również uwagę na blefowanie, ponieważ dopiero podczas rozgrywki domyślamy się, którymi postaciami operuje przeciwnik.

Santa Monica– podoba nam się wakacyjny klimat tej gry i poczucie rosnącego wraz z każdą wydaną kartą plażowego kurortu. Według nas to najlepsza pozycja, żeby wziąć w podróż nad morze i najciekawsza letnia propozycja mijającego roku.

Terra– jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tym roku udało się wyszukać grę quizową na tak wysokim poziomie, że mogła znaleźć się wśród najlepszych. Wiedza ogólna podana w sposób interesujący, a powszechnie wiadomo, że nauka przez zabawę daje najlepsze rezultaty.

Ubongo Lines– nasza ulubiona seria klockowych gier logicznych zaskakuje ciągle nowymi pomysłami! Wygodne w manipulacji linie oferują nam nowe układy do złożenia i potrafią mocno zaangażować. Następny przebój tego uznanego autora!

Wooolniej– super, że kolejny krajowy wydawca zaczął sprowadzać nagradzane gry z zagranicy. Tutaj świetna pozycja dla rodzony z młodszym potomstwem. Ukochany przez dzieci zwierzęcy bohater, ładne tory w 3D, prosta do nauki i angażująca mechanika poruszania dużymi pionkami.

Zombie Teenz Ewolucja– najlepsza gra „legacy” dla dzieci i nastolatków, kontynuacja bestselleru z zeszłego roku. Bronimy się przed zombie, wprowadzamy modyfikacje, które oddziałują na kolejne partie i nie niszczymy przy tym produktu! Naszym zdaniem jest lepsza od swojej poprzedniczki, ponieważ więcej się dzieje i przygoda bardziej nas zaangażowała, pomimo że to nie pierwszy raz…

Życzymy wam udanej zabawy sylwestrowej, nie tylko z grami planszowymi na stole, ale również tańcem! Szczęśliwego Nowego Roku!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!