Recenzja gry Formula Fun

Franjos” ma w swojej ofercie niewiele gier, nie jest to duże wydawnictwo, ale też nie jest masoweniszowi i to właśnie ich zaleta! Każda gra z oferty jest starannie wyselekcjonowana, są to zazwyczaj pozycje już nagradzane na rynku, czyli sprawdzone przez uczestników gry, podane w nowych aranżacjach, odświeżone – dostosowane do wymogów rynku oraz potrzeb graczy.

Formula Fun” to gra imprezowa, wyścigowa, dla 2-7 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 45 minut. Jest to nowa wersja gry „Devil Take the Hindmost”, nominowanej do Fairplay À la carte, jako Runner-up, autorstwa Terry’ego Goodchilda, ilustrował Klemens Franz (Kawerna, Klany Kaledonii, Patchwork, Mandala, Port Royal, Reykholt). Mechanizmy: „catch the leader” – łapanie lidera oznacza korzyść dla zwycięzcy, co przekłada się na kolejność wykonywania tury, „hand management” – zarządzamy kartami na ce gracza wybierając te najlepsze w danym momencie gry, „player elimination” – niestety najsłabszy odpada z rywalizacji, wyścig – tutaj jest to nie tylko gazowanie do przodu, ale bawimy się w przeliczanie kolejnych etapów rajdu na punkty (rozgrywka kojarzy się z grą turniejową). Podobne gry: „Flamme Rouge”, „Mississippi Queen, Jamaica”, „Steampunk Rally”. Inne gry wydawcy: „Can’t stop”, „Billabong”, „Finca”, „Black Box +”, „Mahe, Glastonbury, Domus Domini, Donkey Derby, Kippit.

Podczas otwarcia jest gorąco, ponieważ stale brakuje gier wyścigowych wykonanych na wysokim poziomie. Dwustronna plansza ukazuje podział na dzień i noc, ponadto różna jest nie tylko z wyglądu – z wariantem na odwrocie i nowymi polami. Drewniane pionki bolidów kojarzą się z dawnymi czasami i limitami w motoryzacji, ilustracje starych samochodów na kartach przypominają o filmach drogi, czy też o ulicznych gangach – młodzi buntownicy, piraci szos. Świetny pomysł na karty zespołów nawiązuje do innych tytułów z oferty wydawcy. Wewnątrz opakowania znajdziemy: planszę, 21 drewniane miniaturki samochodów, 7 zestawów kart po 24 szt. na uczestnika, instrukcję, karty do pomalowania przez gracza.

W zależności od liczby uczestników gramy 2-3 pionkami, które rozpoczynają wyścig z początkowych 2-3 pozycji startowych. Pojazdy umiejscowione bliżej środka owalnego toru mają pierwszeństwo przed tymi na zewnątrz, kierunek jazdy odbywa się przeciwnie to ruchu wskazówek zegara. Pierwszy etap rozpoczynają autka z przodu, ale ustawienie jest sprawiedliwie – kolejność na następnych miejscach jest odwrotna. Szybkość okrążenia przekłada się na pole position nowego etapu – pierwsza lokacja dla zwycięzcy i zajmowanie pojedynczych miejsc za liderem dla reszty.

Każdy z uczestników korzysta z pięciu kart (stosy graczy są pomieszane), z których wybiera pojedynczą. Numer ze znaku zakazu jest aktywowany, jeśli zgadza się ze wskazaniem z zajmowanego pola planszy, w przeciwnym razie poruszamy się o wartość ze znaku nakazu. Występują karty turbo – można je zagrywać w parze z innymi i uciec na prowadzenie, natomiast uzupełniając rękę gracza zawsze dobieramy pojedynczą kartę, zatem zmniejszy się wtedy limit kart na dłoni.

Rewelacyjną ideą jest walka nie tyle o zwycięzcę całego wyścigu, chociaż można i tak, ale o punkty zdobywane w trakcie całej rozgrywki. Po każdym etapie odpada jeden maruder – ostatni w pierwszym wyścigu otrzymuje 1 punkt (ustawiamy autko na polu planszy – nie trzeba notować na papierze), w kolejnym okrążeniu 2 punkty, potem 3, itd., czyli im dłużej się utrzymamy, tym wyższe będą nasze finalne noty. Ponadto dla dwóch najlepszych – 4 punkty bonusowe dla mistrza i pojedynczy dla wice. Wygrywa gracz, który uzbierał najwięcej punktów.

Wariant stajni wyścigowej polega na korzystaniu z własnych kart, które odrzucamy na swoje indywidualne stosy, które po zużyciu kart tasujemy. Malunki na kartach są różne dla każdego zespołu, wspaniała stylistyka nawiązuje do historii motoryzacji.

Wariant wyścig nocny to zabawa na ciemnej stronie planszy – świetna gra świateł, ale również skrócony tor i wąskie gardło, czyli możliwość zablokowania przejazdu dla tych za nami.

Formula Fun to arcyciekawa gra dla wszystkich miłośników motoryzacji, starych automobili, ścigania się po torze. Na rynku więcej jest gier wyścigowych ze zwierzątkami niż typowo rajdowych z samochodami, tym bardziej cieszy ten właśnie tytuł! Podoba nam się retro klimat gry, który tworzą ładne obrazki na kartach (wspomnienia z pierwszych „Need for speed” z malowaniem karoserii, nielegalnych wyścigów, itp.) oraz sceneria planszy – przede wszystkim urzekła nas nocna strona! Charakterystyczne dla gier wyścigowych jest to, że im nas więcej na torze, tym bardziej atrakcyjnie, tutaj jest podobnie, zatem jak w wielu grach imprezowych, warto zabiegać o liczny skład osobowy. Świetnie, że o punkty staramy się podczas wszystkich etapów gry, w tytułach ze ściganiem się dla młodszych dzieci najczęściej liczy się tylko pierwsza pozycja, tutaj walczymy o każde okrążenie, żeby bolidy z teamu odpadły jak najpóźniej. „Formula Fun” to bardzo dobra gra i świetna nowa odsłona klasycznego tytułu!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FRANJOS

Film: „Formula Fun” – unboxing

Film: „Formula Fun” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!