Recenzja gry Pandemic Legacy Sezon 0

Gry w rodzaju „legacy” to propozycje nie dla każdego, ponieważ nie może być wam szkoda uszkodzić zakupionego produktu! Użytkowanie polega na nanoszeniu kolejnych, trwałych zmian, co wiąże się niekiedy z likwidacją pewnych komponentów, niszczeniem. Wielką zaletą takich tytułów jest z kolei pojawiająca się ciągłość i istotność każdej gry (rozgrywane są kampanie, serie kolejnych partii), przekładająca się na zaangażowanie uczestnika – wypracowujemy sobie pewne korzyści, na utrzymaniu których bardzo nam potem zależy, stąd silne emocje i gorąca głowa.

Pandemia Legacy Sezon 0” to obecnie najbardziej klimatyczna gra, także najlepsza tematyczna produkcja, po którą warto sięgnąć w bieżącym roku, ponieważ odnosząca się zarówno do pandemii (nadal funkcjonuje Covid-19), ale również do rywalizacji mocarstw, imperializmu rosyjskiego, o którym na nowo głośno mówimy z powodu wojny na Ukrainie. Propozycja dla 2-4 graczy, rozgrywka kooperacyjna zajmująca ok. 1 godziny (na partię), dedykowana dla odbiorcy w wieku od 12 lat (w asyście dorosłego od ok. 10 lat – dziecko zapoznaje się z mapą oraz historią „zimnej wojny”). Gy z serii: „Pandemia Legacy Sezon 1” (klimat medyczny, laboratoryjny, ale także wojskowy), „Pandemia Legacy Sezon 2” (science-fiction).

W tekście i na załączonych filmach nie popsujemy wam niespodzianki, przeglądajcie śmiało.

Podczas otwarcia produktu widzimy niewiele, ponieważ więcej niż połowę opakowania zajmują schowki – sekretne komponenty są wyciągane na wyraźne polecenie z aktualnie rozgrywanej karty (stos również odkrywany jest stopniowo). Od razu wiadomo, że nie ma kosteczek, które zastąpili agenci, ponadto pojawiły się śliczne furgonetki, przypominające nam pojazdy do zadań specjalnych, szybkiego reagowania z filmów szpiegowskich i „Scooby-Doo!”. Paszporty i tworzenie portretu postaci spodoba się młodszym uczestnikom, buduje więzi z bohaterem. Komponenty wyglądają zjawiskowo, chociaż pojawia się błędny zapis w legendzie – oznaczenie bloków.

Przygotowanie i generalna zasada funkcjonowania tej gry pozostała nienaruszona – nadal działamy na wierzchu stosu – po dołożeniu trzech agentów (dawniej wirusy), następuje tasowanie niedawno szkodzących nam kart i dołożenie ich do góry talii. Teraz mścić się na nas będą wszelkie zaniedbania, zaniechania z wcześniejszych akcji i ze znajomych już lokalizacji na mapie świata.

Ważne i wymagające od nas mentalnego przestawienia się jest działanie na incydentach zamiast na pajęczej sieci połączeń pomiędzy miastami. Nie stawiamy czwartego ludzika na sąsiednim polu, zamiast tego oznaczamy miasto symbolem incydentu i czytamy tekst z karty dołu stosu. Nota wskazuje na miejsca dołożenia nowych miniaturek rezultat dotyczy danego regionu i zależy od liczby uprzednich incydentów oraz pozycji gracza względem bezpiecznego schronienia, co naraża nas na rozpoznanie. Symbole oczek informują, ile miejsc w paszporcie postaci należy zdrapać – tutaj jest to spalenie fałszywej tożsamości, dawniej były rany. Rezygnacja z „pajęczyny” infekcji nie od razu nam się spodobała, ale szybko się przyzwyczailiśmy, ten proces wpływu pasuje do atmosfery geopolitycznej konkurencji mocarstw, ponieważ kojarzy się z nagłymi przewrotami politycznymi w państwach oraz eskalacją zagrożeń w regionach spowodowanych oddziaływaniem rywalizujących imperiów.

Laboratoria zostały zastąpione przez kryjówki, chroniące nas przed identyfikacją (naklejane oczka), pomiędzy nimi nie działają loty prywatne znane z poprzednich części gry. Do krajów oznaczonych sierpem i młotem nie uda nam się dotrzeć odrzucając kartę takiego miasta, należy oddać kartę miasta, w którym znajduje się pionek. Miasta neutralne są dla nas otwarte, ale tracimy kartę. Do miast partnerskich, zachodniego bloku, dostajemy się nie oddając karty z ręki.

Zabawa samochodzikami sprawia nam frajdę, są to ekipy „sprzątające”, „czyszczące”, dedykowane dla danych bloków (wskazanie na dachu pojazdu) i usuwające wszystkie figurki z lokalizacji – akcja z pionka eliminuje tylko pojedynczą wrogą jednostkę. Często nie będziemy wiedzieli, w jakiej lokalizacji pojawi się problem, wtedy zasłoniętą, losowo dobraną kartę należy zidentyfikować oddając trzy z danego regionu, następnie dojechać tam furgonem i namierzyć cel. Wszystkie te działania mocno kojarzą się z tajnymi akcjami wywiadowczymi.

Niezmieniony pozostał mechanizm finansowania naszych działań, zatem kiedy pójdzie nam zbyt łatwo, stracimy korzystne karty pomocowe, porażka skutkuje z kolei bonusowym wsparciem w talii gracza. Każdy kolejny miesiąc niezależnie od wyniku zaczynami z ulepszeniami za wielkość składu – zakup atutów postaci, stałych kryjówek, bądź likwidacja „oczek” naklejanych po grze na miejsca z incydentami (kontrwywiad).

Nowe zasady i modyfikacje pojawiają się wraz z upływem gry – rozgrywamy pełen rok, po dwie partie na każdy miesiąc oraz prolog (warto przejść więcej razy, żeby zapoznać się z innowacjami jakie pojawiły się w tej odsłonie serii).

Graliśmy we wszystkie gry serii „Pandemic Legacy”, najczęściej szkoda nam było niszczyć komponenty, odkładaliśmy je na bok. Część pierwszą można rozgrywać wielokrotnie, jako bazową „Pandemię” i jest najlepsza ze wszystkich, ponieważ to rozbudowany pierwowzór. Część druga to stopniowe odkrywanie zniszczonego globu, zatem doklejamy fragmenty planszy, co jest czasem uciążliwe i należy być starannym (dokładnym), czujemy się jednak niczym odkrywcy, kolonizatorzy. „Sezon 0” to coś różnego od swoich poprzedniczek, nam przypomina połączenie gry „Pandemia” (zasadniczy mechanizm) z wyglądem i atmosferą „Zimna wojna”.

Pandemic Legacy Season 0” to rewelacyjna i pasjonująca gra! Techniczne nowinki spowodowały, że otrzymaliśmy produkt o tematyce szpiegowskiej, wzorową grę wojen, co bardzo przypadło nam do gustu, ponieważ ciekawią nas gry ukazujące historię (nawet zmyśloną, alternatywną). Ten produkt to taka unowocześniona klasyczna „Zimna wojna” z bronią biologiczną w tle.

Kiedy piszemy niniejszą recenzję, na naszych oczach prowadzone są rozgrywki mocarstw. Konflikt zbrojny jest ostateczną formą nacisku politycznego, realizowaną w terenie; pomimo tragizmu cierpienia ludności cywilnej, niestety nierzadko skuteczną. Teraz jest czas na „Sezon 0”, ponieważ ta pozycja przypomina nam o opłakanej rzeczywistości i niech nikt nie gada, że grać nie wypada! Nie tylko ambicje rządzących doprowadziły do zaistniałej sytuacji, ale także polityczna poprawność… Warto zajrzeć i poszukać na taniaksiazka.pl, tam okazja goni okazję, łapcie ją!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TANIAKSIAZKA.PL

Film: „Pandemic Legacy Sezon 0” – unboxing

Film: „Pandemic Legacy Sezon 0” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Albi, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hetman Pracownia, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, rozmawiaj.My, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!