Najlepsze gry o USA

Na blogu możecie znaleźć „Ranking najlepszych gier w klimatach amerykańskich”, zestawienie publikowaliśmy jednak 3 lata temu, od tego czasu kilka pozycji warto na liście wymienić i całość zaktualizować.

Na dzisiaj proponujemy wam, abyście przetestowali najlepsze gry planszowe o USA! Tym razem pomijamy gry nawiązujące do kultury prekolumbijskiej, które w swojej świadomości dopasować możemy również do krajów Ameryki Łacińskiej, np. „Tzolk’in”, „Tikal” oraz tytuły wskazujące na politykę i wojnę pomiędzy różnymi krajami, np. „Zimna wojna”, „Pandemia Legacy Sezon 0”, gdzie zmagają się strony w konflikcie międzynarodowym (w tym rywalizacja potęg o rynek finansowo-inwestycyjny, patrz „Q.E.”).

Podróżując po Stanach Zjednoczonych odwiedzimy najsłynniejsze miasta obydwu wybrzeży oraz parki narodowe. My USA kojarzymy z westernem i kowbojami wypasającymi stada bydła oraz z Indianami, krajobrazami dzikiej natury, jak kanion Colorado, ogromnymi sekwojami i gejzerami, wodospadem Niagara, doliną krzemową, stolicą hazardu wybudowaną na pustyni, lotami kosmicznymi, drapaczami chmur, jedzeniem fast foodów, wyprawą Krzysztofa Kolumba, niestety także z niewolnictwem, stworzeniem bomby atomowej oraz z atakami terrorystycznymi.

Gry ułożyliśmy alfabetycznie, każda z nich jest wyjątkowa i ma swój urok. Po kliknięciu w tytuł gry zostaniecie przeniesieni do recenzji tekstowej produktu oraz filmów.

Big Fat Burger” – bodajże najsłabsze ogniwo w tym zestawieniu, ale brakuje pozycji o pracy w fast-food, a hamburger to przecież amerykańska buła i kultura jedzenia w biegu, zatem nie można jej pominąć. Pozycja o tyle interesująca, że menu serwujemy na macie, a karty są ładnie ilustrowane.

Colt Express” – gra z przemieszczaniem pionków po trójwymiarowej makiecie pociągu, który zamierzamy obrabować. Interesujące jest to, że ruchy planujemy przed realizacją akcji każdego z uczestników, zatem bywają potem zaskakująco niedopasowane do sytuacji. Cudownie wykonana gra rodzinna, z wieloma rozszerzeniami.

Flick’em Up Dzika Strzelanka” – dziki zachód w najlepszym wykonaniu, z pojedynkami szeryfa z rewolwerowcami jak w westernach. Uczestnicy pstrykają dyski w teksańskim miasteczku z obiektami 3D, nie ogranicza nas plansza, zadania wskazują scenariusze.

Gangi Nowego Yorku” – kieszonkowa gra, żeby łatwo ją spakować do torby podróżnej, śliczne ilustracje mafijnych zbirów na kartach i nawiązanie do nagradzanego filmu Martina Scorsese. Wykładamy karty w układzie, piramida wskazuje na hierarchię ważności, rywalizujemy o miano lidera zasiadającego na samym szczycie przestępczości zorganizowanej.

Great Western Trail” – najlepsza i największa gra o prowadzonych na szlak stadach bydła! Budujemy stos i zarządzamy ręką gracza z pięknymi kartami ilustrowanymi w krowy. Podczas wyprawy wykładamy na planszę nowe kafelki – miejsca postoju i rozwijamy infrastrukturę kolejową.

Kaskadia” – nowa pozycja na liście, na chwilę obecną najlepsza na rynku gra logiczna posiadająca tematykę – ukazuje siedliskach dzikich zwierząt oraz naturalne krajobrazy. Rozkładamy krążki ze zwierzętami odtwarzając wzory z kart oraz układamy terenowe puzzle maksymalizując swoje obszary.

Kero” – rozgrywana „real-time” z limitem czasu, który jest tutaj zasobem odmierzanym w klepsydrach stylizowanych na cysterny! Uniwersum w klimacie post-apo rodem z „Mad Max”, gdzie stale brakuje paliwa, przestrzenie przypominają Colorado. Duże tempo rzutów kości intensyfikuje emocje podczas zabawy.

Las Vegas” – niby to gra hazardowa, ale nie tylko, bo to również próbowanie szczęścia w rzutach kośćmi. Gramy w kasynach słynnego miasta neonów, które nigdy nie zasypia i nie gaśnie. Wygrywają ilościowe przewagi na stołach, ale w przypadku remisu najwyższą stawkę otrzymuje trzeci uczestnik i to sedno tej pasjonującej gry.

Lincoln” – wojna secesyjna to jeden z nielicznych konfliktów mających miejsce na obszarze Ameryki, gra prezentuje zajmującą historię i przemiany społeczne zachodzące w narodzie. Autor znakomicie dobrał siłę talii uwzględniając zmieniające się realia dla każdej ze stron.

Manhattan” – drapacze chmur wznosimy nakładając kolejne klocki, ten ostatni bierze wieżowiec, punkty liczymy za najwyższe budynki, ale również przewagę ilościową na parceli. Prosta mechanika wyboru pola z karty, zarządzanie ręką, nieustanna negatywna interakcja – genialna gra!

Manitoba” – duża gra planszowa, podczas której wcielamy się w Indian, dlatego warto ją mieć w kolekcji lub chociaż zagrać w gościnie! Wolnych niegdyś ludzi osadzono w rezerwatach, bizony wybito, świat się „ucywilizował” co świetnie pokazano w „Tańczący z wilkami”. Ładne i widowiskowe komponenty, wybór także w sam raz dla rodziny, warto!

Mississippi Queen” – gra o transportowaniu podróżnych, co już jest wyjątkowe, ponieważ zazwyczaj są to towary. Sterowanie parowcem jest technicznie unikatowe, ponadto istotna jest prędkość jednostki przekładająca się na pokonany dystans, nierzadko też dochodzi do zmiany kursu poprzez mały karambol na rzece.

Mountain Goats” – bawimy się zestawiając kości ze sobą i przenosząc nasze kózki w wyższe partie gór. Rozemocjonowani będą nie tylko zapaleni badacze natury, obserwatorzy dzikich zwierząt czy miłośnicy trekkingu w górach. Wygodna w transporcie podczas podróży, co jest dużym plusem.

Niagara” – gra jest niesamowita i niepowtarzalna, ponieważ opakowanie staje się wodospadem, a przezroczyste płytki imitują ruch wody, śliczne są także pionki – drewniane kajaki. Fantastyczny produkt dla całej rodziny!

Nowy York 1901” – płaskie puzzle, ale za to z inwestowaniem w działki budowlane. Atmosferę tworzą wizerunki rzeczywistych wysokościowców Nowego Yorku z kafelków specjalnych oraz możliwość wyburzania obiektów pod kolejne, większe. Emocje napędza przede wszystkim walka o najlepsze wolne jeszcze przestrzenie.

On Tour” – najlepsza gra z rysowaniem po planszy i tworzeniem sieci powiązań w oparciu o naniesione wartości numeryczne. Realne odwzorowanie mapy USA, dzięki czemu uświadomicie sobie, gdzie są położone konkretne stany i miasta, co przyda się podczas planowania trasy wakacji oraz na zajęcia geografii.

Parki” – najpiękniejsza gra rodzinna o wędrowaniu w parkach narodowych Stanów Zjednoczonych! Ślicznie zilustrowana z nieskomplikowanymi zasadami, których łatwo się nauczyć i zaprosić nowych uczestników. Podobno znakomite jest także rozszerzenie, które dodaje pionki namiotów i możliwość biwakowania.

Projekt Manhattan” – w tej grze konstruujemy bomby atomowe! Najciekawszy, poza oczywiście tematyką, jest mechanizm przejmowania cudzych obiektów przemysłowych – bardzo umiejętnie wkomponowane szpiegostwo w grę produkcyjną bazującą na wytwarzaniu uzbrojenia.

San Francisco” – najnowsza propozycja od Dr. Knizia! Bawimy się w architektów i motorniczych! Układamy z kart słynne ze stromych uliczek, mostu „Golden Gate” i więzienia Alcatraz miasto, w którym najwygodniej podróżować tramwajem – trakcję należy rozbudować począwszy od zajezdni.

Santa Maria” – akcje odnoszą się do zarządzania kolonią w Nowym Świecie, bazujemy na płytkach oraz kościach, wygląd już odrobinę do poprawki, ale technicznie gra jest wyjątkowa, dlatego warto ją zatrzymać w kolekcji.

Santa Monica” – najbardziej plażowa gra z tutaj wymienionych, z kart układamy deptak nad morzem, ponadto przemieszczamy turystów do najbardziej atrakcyjnych miejsc w naszym kurorcie. Śliczna i typowo urlopowa pozycja, rozrywka idealna podczas wakacji w USA.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Albi, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hetman Pracownia, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, rozmawiaj.My, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!