Podsumowanie 2022

Tradycyjnie już w ostatni dzień roku prezentujemy wam najlepsze gry opisywane przez nas na blogu. Pozycje zostały ułożone alfabetycznie, ponieważ nie ma tutaj gier słabych, a wybór zależy od nastroju, umiejętności, czasu przeznaczonego na rozgrywkę, liczebności gości przy stole, ceny nabycia produktu i wielu innych jeszcze przyczyn, czasem od nas niezależnych. Po kliknięciu w tytuł zostaniecie przeniesieni do właściwej recenzji i filmów. Zapraszam do przeglądania listy, zestawienia są zawsze fajne, ponieważ pozwalają nam podjąć przemyślaną decyzję zakupową. Dziękuję za kolejny rok spędzony razem.

Ark Nova” – najlepsza strategiczna i ekonomiczna gra o tematyce środowiskowej dla zaawansowanego odbiorcy! Korzystając z mechanizmów znanych głównie z przywracania Marsa do życia, prowadzimy ogród zoologiczny i potyczki bywają naprawdę epickie – czas i zaangażowanie uczestników rywalizacji.

Baśniowa gospoda” – mało jest dobrych gier rozgrywanych na stojakach w pozycji pionowej, a ta jest śliczna i do tego mądra! Rozgrywka jest widowiskowa oraz wciąga nie tylko młodszych domowników, ponadto czuje się atmosferę bajek i baśni.

DC Batman Metal” – wydawca specjalizuje się w tematyce komiksowej i od lat wydaje najlepsze książki obrazkowe na rynku. Batman to nasz ulubiony bohater z tego uniwersum i tak genialnie zilustrowanej gry nie mogło zabraknąć w podsumowaniach roku.

Disney Villainous Źli do szpiku kości” – chociaż nie jest to bazowa gra, ale samodzielny dodatek, to znajdziemy tutaj bohaterów stanowiących kwintesencję niegodziwości w bajkowym wykonaniu. Wspaniały pomysł, żeby docenić znaczenie i siłę czarnych charakterów ze słynnych animacji, którzy mogą ze sobą konkurować.

Gloomhaven Szczęki Lwa” – najlepsza gra wydawcy i jednocześnie najlepsza obecnie gra tematyczna i przygodowa. Cieszy nas, że nie jest to ogromne pudło z masą figurek, za które płaci się fortunę, ale wersja okrojona, aczkolwiek posiadająca kwintesencję doskonałości pierwotnej edycji.

Gutenberg” – najlepsza obecnie gra wydawcy, jedna z najlepszych polskich gier planszowych! Technicznie podejmuje wyzwanie pracy na obracających się zębatkach, a tego typu rozwiązań brakuje na rynku. Wspaniały produkt z nawiązaniem do historii druku.

Horrified” – najlepsza na teraz familijna gra w klimacie horroru! Gra kooperacyjna dla rodziny, więc nie przeraża, ale czuje się dreszczyk emocji i nastrój grozy; uczy nas współpracy w dobrym wykonaniu i ciekawej oprawie budującej niepowtarzalną atmosferę.

Kaskadia” – TOPowy produkt „abstract strategy”! Naszym zdaniem to najlepsza gra logiczna dostępna obecnie na rynku, i co ważne – wygląda atrakcyjnie, ponieważ komponenty zwierząt i terenu są eleganckie, a tematyka środowiskowa do nas przemawia.

Kingdomino Prehistoria” – nowa edycja sprawdzonej już gry, tym razem rozgrywanej w epoce jaskiniowców i łupania kamienia! Podobają nam się nowe opcje dopełniające standardowej rozgrywki, ilustracyjnie gra również zyskała na wartości. Polecamy wymienić bazowy produkt lub uzupełnić o lepszą wersję.

Kroniki zamku Avel” – najlepsza gra wydawcy dla rodziny i miłośników fantasy, którą na prezent wybrałyby wasze dzieci! Nasza córka najchętniej w tym roku sięgała właśnie po ten produkt, a tato z przyjemnością towarzyszył jej w potyczkach z hordami ciemności.

Myszkowanie” – jeśli wydaje wam się, że gra na zapamiętywanie to monotonne odwracanie pary płytek i nuda, to jesteście w błędzie! Wydawca daje nam najlepszą obecnie grę dla dzieci wspierającą trening pamięci, ponieważ rozgrywaną w pełnym 3D oświetlanego domostwa.

Od zmierzchu do świtu” – gra z zarządzaniem ryzykiem zaprojektowana przez uznanego autora, która w szybkim tempie zyskuje na popularności wspinając się w kategorii najlepszych pozycji familijnych i tematycznych, ponieważ opowiada o wychodzących na łowy wampirach. Kuszenie losu i próbowanie szczęścia w najlepszej możliwej scenerii!

Palec boży” – najlepsza obecnie gra z pstrykaniem dysków palcami! Należy wspomnieć, że to produkt krajowy, ponadto oferujący ogrom rozwiązań na zręcznościową zabawę w fantastycznej mitologicznej oprawie.

Pandemic Legacy Sezon 0” – słynna seria gier typu legacy, czyli z dziedziczeniem efektów, którą kojarzymy z zapobieganiem Covid-19 doczekała się edycji szpiegowskiej czasów „zimnej wojny”! Śmiało mogłaby konkurować z innymi tytułami w kategorii gier wojennych, fani „Twilight Struggle” nie powinni zwlekać!

Parki” – pięknie zilustrowana gra o trekkingu po parkach narodowych w Ameryce, gorąco rekomenduję dla rodziny interesującej się podróżowaniem oraz naturą, podobno warto z rozszerzeniem oferującym biwak, ale jeszcze nie sprawdziliśmy…

Pędzące żółwie Wyścig do choinki” – przebój z dawnych lat ożywa na nowo podczas świąt! Polecamy zainwestować, ponieważ to sprawdzona pozycja dla rodziny i na imprezę, teraz także przy wigilijnym stole.

Super farmer Big Box” – pozycja już klasyczna, wymieniona na liście, ponieważ warto zakupić dla rodziny z młodszymi dziećmi właśnie teraz – w jednym pakiecie otrzymacie podstawową wersję wraz z rozszerzeniami.

Trek 12 Himalaje” – entuzjaści wspinania się po górach nie mogą przejść obok niej obojętnie, należy do najlepszych obecnie gier typu „papier i ołówek”. Polecamy zabrać ze sobą na szlak, rozegrać wieczorem w schronisku – cudowne doświadczenie!

Twilight Inscription” – przebojowa i epicka gra dostosowana do wymagań osób, które pragną zagrać po pracy lub szkole w tygodniu poza weekendem. Dla jednych może to być profanacja pierwotnej gry, ale technicznie produkt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wiecznie zalatanego nabywcy. Dobre recenzje i fajna gra, także solo!

Wystrzałowe katapulty” – zręcznościowa gra z pięknymi komponentami, ponieważ częściej obecnie spotyka się manipulację dyskami lub klockami, a tutaj otrzymujemy nawiązanie do żołnierzyków z lat młodości rodzica i to się ceni!

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, przede wszystkim zdrowia i pokoju na świecie!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Albi, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hetman Pracownia, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, rozmawiaj.My, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, StarHouse Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Jako, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!