Recenzja gry Na skrzydłach Ptaki Azji

Stale recenzując gry i je analizując, przygotowując się do ich opisu, niewiele produktów nabywam – po prostu jest w co grać na co dzień… Wyjątkiem są z pewnością, jak my je nazywamy – „ptaszki”! Oryginał „Wingspan”, dostarczony do przetestowania spoza kraju jeszcze przed rodzimym wydaniem, tak bardzo nam się spodobał, że wymieniliśmy na polską edycję „Na skrzydłach”, a potem zakupiliśmy „Ptaki Europyi Ptaki Oceanii”. Dzisiaj najnowsza odsłona „Ptaki Azji” i w sumie pozostanie nam już tylko Afryka do kolekcji, kiedy o niej pomyśli projektantka.

Na skrzydłach Ptaki Azji” to samodzielny dodatek, do zabawy nie potrzeba bazowej edycji, ale warto ją posiadać, żeby cieszyć się z całej zawartości – tym bardziej, że ta rodzina gier jest fenomenalna właśnie dla familii! Propozycja dla pary, ale też do rozgrywki solowej, z adnotacją na opakowaniu 1-7 osób w wieku od 10 lat (niech wam to nie przeszkadza angażować ośmiolatki), z czasem partii zajmującym ok. 40-70 minut. Autorką pozostaje Elizabeth Hargrave, ilustrowały Ana Maria Martinez Jaramillo, Natalia Rojas, w oryginale, pt. „Wingspan Asia”. Mechanizmy: wybór kart, rzuty kośćmi, zarządzanie ręką, zbieranie zestawów, bonusy na koniec gry, kontrakty.

Podczas otwarcia produktu jesteśmy podekscytowani, ponieważ wiemy, że to dobra gra planszowa i chcemy już oglądać nowe, egzotyczne ptaki wraz z aktywacją ich akcji, pozostaje jednak chwila na zadumę, gdyż znajdziecie tutaj komponenty (nie)zbędne. Wybrane z nich mogą się wam powtórzyć, inne znowu nigdy nie będą w użyciu z powodu braku danej odsłony tej przebojowej gry.

Nie do końca podoba nam się idea, że mogą sięgnąć osoby, które nie posiadają jeszcze bazowej gry. Niby super, żeby zobaczyły, czy im się spodoba ta produkcja i mechanizmy, ale z drugiej strony zawsze lepiej rozpocząć przygodę od podstawowej gry oferowanej na rynku w zbliżonej cenie, chociażby dla klimatycznej wieży dla kości. Osoba nieposiadająca pierwszych „Na skrzydłach” skorzysta i będzie się cieszyć, że może od razu grać, ale potem raczej i tak uzupełni zakup i coś odstawi.

Świetny jest model gry dla duetu, ponieważ kombinujemy już nie tylko z rozłożeniem kart na planszy indywidualnej, ale również manipulując znacznikami na dzielonej.

Nie pasuje nam, że znajdujemy tutaj kości, które już mamy z bazowej gry, podkładka pod karty (ta akurat bardzo ładna, ale zajmująca kolejne miejsce na półce) i zamienna dla karmnika – tragedia, sztuczny twór. Jeśli nie posiadacie dużej rodziny lub składu „niezarobionych” kompanów to pewnie zadowolą was plansze do gry w więcej osób – u nas zbierające kurze, bo każdy tyra i trudno o duży zespół. Gra w takim wydaniu ma więc blaski i cienie, zależnie od potrzeb – nas raduje opcja z pojedynkiem w parze i nowe karty do gry dla 3-4 uczestników. Przyznam, że przydałoby się, żeby wydawca w niższej cenie zaoferował także same karty azjatyckich ptaków i osobno możliwość zakupu dodatkowych gadżetów dla gry w tłumie.

W recenzji skupimy się na zabawie w duecie, ponieważ rozgrywkę znamy już z poprzednich recenzji, zwłaszcza podstawowej gry. Pojawia się nowa plansza z trzema terenami i siecią połączonych pól. Na planszy indywidualnej w miejscach kart należy rozłożyć znaczniki. Zagrywając kartę na swojej planszy zdejmujemy znacznik i umieszczamy go na odpowiednim polu planszy wspólnej – w pierwszej kolejności zgodnie z terenem (las, łąka lub mokradła), potem dopasowując do spożywanego pokarmu, budowanego gniazda, rozpiętości tytułowych skrzydeł, skierowania dzioba w odpowiednią stronę – pamiętając o żetonach celu, bonusach z pola (kość z karmnika, jajo, karta), a także grupując znaczniki w połączoną sieć (łańcuch).

Poza notami z symboliki piór, z krążków pokarmu i z ukrytych kart na planszy indywidualnej, jak również z bonusów oraz celów na kartonikach, otrzymujemy jeszcze punkty za największą grupę nowych znaczników – patrzymy na kreski pomiędzy polami. Istotne jest także, że za każdy cel umieszczany poniżej mapy, punkty otrzymuje tylko pojedyncza osoba! Pamiętamy t o notach za nektar – kto oczywiście posiada stosowne rozszerzenie.

Zabawa w dwie osoby z nową planszą angażuje mocniej, ponieważ więcej tutaj gry logicznej – wybierasz nie tylko pozycję w linii poziomej – namnażanie się powiązań z akcji z dolnej części następujących po sobie kart, ale także szukasz najlepszego położenia na planszy dla duetu – zdarza się, że spełniasz kilka wymagań i planujesz zając to kluczowe dla przyszłego układu (lub blokady rywala – ci złośliwi). W przypadku niedopasowania znacznika do pola, jest on wydawany na miejsce pomagające w rotacji pokarmu w karmniku oraz kart w banku gry – dla pary jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ łatwiej o dopasowany zakup lub spełniający wymagania żywieniowe pokarm.

Czy warto nabyć „Ptaki Azji”? Dla miłośników gry, którzy pragną zebrać gatunki ptaków z całego świata jest to pytanie retoryczne – trzeba ją mieć! Do zabawy w parze także polecamy, ponieważ pojawia się świeży etap gry, który jest udany. Dla dużej rodziny – pewnie, ponieważ skorzystają z komponentów do gry w 7 osób! Każda grupa nabywców otrzyma jednak albo komponenty nadmiarowe – zdublowane (np. wybrane cele bonusowe, druga tacka, płaski „karmnik”, trzecie już kości pokarmu), albo znowu będzie im czegoś za mało, aby w pełni cieszyć się wszystkimi składnikami gry (bez „Ptaków Oceanii” nie skorzystamy, np. z planszy z nektarem na odwrocie, a bez gry bazowej nie użyjemy elementów dla większej liczby uczestników). Próba zadowolenia wszystkich potencjalnych nabywców oznacza, że każdy będzie nie w pełni usatysfakcjonowany – jeszcze się nie urodził, co by wszystkim dogodził…

Zabawa jest oczywiście pyszna i gorąca, a to chyba najważniejsze w całym tym zamieszaniu i wywodzie!

Film: „Na skrzydłach Ptaki Azji” – unboxing

Film: „Na skrzydłach Ptaki Azji” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Albi, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hetman Pracownia, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, rozmawiaj.My, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, StarHouse Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Jako, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!