Recenzja gry Pencil Nose

Wydaje się, że nie będzie lepszego czasu, żeby opisać grę z nosem, ponieważ w ostatnich latach „Pinokio” praktycznie stale gości w kinach, moda na odświeżenie historii o drewnianym pajacyku rozpoczęła się od mrocznej ekranizacji z Roberto Benigni („Życie jest piękne”), nieco później pojawił się aktualny faworyt wyścigu do najlepszej animacji w reżyserii Guillermo del Toro („Labirynt fauna”), w której genialnie odwzorowano naturę drewna, najsłynniejszą jest oczywiście klasyczna bajka studia Disney’a. Piękna lektura autorstwa Carlo Collodi zachęca dzieci, żeby czyniły dobro, uczyły się pilnie i uczciwie pracowały, już jako dojrzałe osoby.

Pencil Nose” jest grą zręcznościową dla 3 i więcej osób w wieku od 8 lat, z czasem rozgrywki zajmującym ok. 30 minut. Jest to imprezowa gra w stylu kalambury, dedykowana przede wszystkim dla dzieci, ale także nadająca się na party dorosłych lubiących śmieszne tytuły. Pozycja zwyciężyła w kategorii „Spring Parents’ Choice Fun Stuff Award” oraz zdobyła nagrodę główną w „Świat przyjazny dziecku”. Mechanizm: „Paper-and-Pencil”, chociaż papier zastępuje nam tutaj wygodna tabliczka, natomiast flamaster umieszczamy w okularach w miejscu tytułowego nosa.

Gry od „Piatnik” pokazywane na blogu: „Honeycombs”, „Tik Tak Bum Junior”, „Activity Junior”, „Tik Tak Bum”, „Activity”, „Cubingos”, „Digit”, „Baobab”, „MiniCity”, „Grimassimix”, „Shadow Master”, „Golden Horn”.

Pierwsze skojarzenie po otrzymaniu tej gry związane jest z osobami niepełnosprawnymi, gorąco polecam zagrać, żeby uczniowie zobaczyli, z jakimi problemami spotykają się artyści malujący stopami czy też ustami, ponieważ manewrując całą głową będzie odrobinę podobnie. Zachęcam, żeby takie gry kupować do klas integracyjnych. Początek recenzji nawiązuje do słynnej pacynki, ponieważ nosząc te okulary realnie odczuwasz, że rysowanie wcale nie jest takie proste, jak nam się początkowo wydaje, no i uczniowie lubią pajacować, więc „przebranie” spodoba się każdemu klasowemu wesołkowi!

Wewnątrz opakowania znajdziemy: 1 przezroczystą tabliczkę do rysowania, 1 zmywaly marker, 1 gąbkę, 1 klepsydrę, 1 okulary z 4 uchwytami do mocowania markera, 110 kart z zadaniami – hasłami do odgadnięcia. Tabliczka posiada wygodne uchwyty do trzymania, zatem nie musimy nachylać się nad stołem, ale mamy ekran przed twarzą; jest przezroczysta, czyli odbiorcy działa widzą z drugiej strony to samo, co twórca; plastikowa, więc lekka i nie obawiamy się rozbicia (bezpieczeństwo młodszego odbiorcy). Uchwyty są dopasowane do pisaków o różnej średnicy, marker z zestawu montuje się bez wysiłku. Okulary wyposażono w gumkę, dzięki której wygodnie leżą na nosie i nie spadają. Karty są jednostronne (to zawsze szkoda), ale zbiór 660 haseł to wiele, ponadto zawsze możemy wymyślać własne propozycje. Wydawać się może, że pojedyncza sztuka okularów to mało, ale lepiej mieć jedne, ale lepszej jakości.

Zasadniczo jest to gra zespołowa, zatem powinniśmy bawić się w podziale na drużyny, minimum po dwie osoby, wydawca podaje jednak ciekawy przepis na rozgrywkę z 3 uczestnikami.

Zadaniem rysownika jest przedstawienie w formie graficznej jak największej liczby wyrazów z karty, oczywiście w limicie czasu ograniczonym przez klepsydrę. Kartę z wyrazami wkładamy w szczelinę w ramce tabliczki. Udzielamy się artystycznie, rozwijamy swoją kreatywność i zdolności manualne, odgadujemy. Następnie rysownik z przeciwnej drużyny losuje kolejną kartę i ponawia aktywność. Kartę w nagrodę otrzymuje drużyna, która odgadła większą liczbę haseł. Rywalizację wygrywamy wraz ze zdobyciem 10 karty.

W wariancie dla 3 graczy zmienia się rysujący, a pozostali konkurują o ilość odgadniętych haseł w ciągu 1 minuty, walczymy również do zdobycia 10 kart.

Na wstępie należy znaczyć, że nie polecamy wkładać karty w ekran, ponieważ manewrując naszym obrazem bardzo łatwo o podglądnięcie karty, która dodatkowo psuje się na brzegach trzymana w mocnym uścisku – polecamy mieć ją zasłoniętą pod ręką i podnosić ze stołu, kiedy tylko chcemy podglądnąć listę wyrazów. W rywalizacji zespołowej zawsze znajdziemy osoby, które mogą się poskarżyć, że gra jest niesprawiedliwa, ponieważ wybrane hasła mogą być trudniejsze od innych – decyduje los, żeby uniknąć takich sądów można też rozszerzyć grę z wariantu na większą liczbę uczestników.

Pencil Nose” to świetny tytuł, który jest połączeniem gry rysunkowej ze zręcznościową, aczkolwiek nie jest to pozycja dla każdego, ponieważ z długim nosem wyglądamy jak bohater słynnej bajki i poruszamy się pokracznie, nierzadko uderzając w ekran flamastrem – osoby unikające wystąpień publicznych i oceniania prac artystycznych mogą jej nie zaakceptować. Świetny wybór dla fanów kalambury, miłośników gier z zadaniami manualnymi, pozycji imprezowych rozgrywanych w zespołach. Powinna sprawdzić się podczas imprezy, ponieważ brakuje na rynku gier wieloosobowych. Tytuł, o którym warto pamiętać, także rozmawiając o tolerancji oraz o niepełnosprawności. Nam się spodobała, a aktywność nas rozbawiła, chociaż częściej sięgamy po inne kategorie produktów (logiczne, strategiczne).

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PIATNIK

Film: „Pencil Nose” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Albi, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Fundacja PGNiG, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hetman Pracownia, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Lupo Verde, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, rozmawiaj.My, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, StarHouse Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Jako, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!