Recenzja gry Reakcja łańcuchowa Travel

Warto inwestować w małe gry, zwłaszcza do pracy, ponieważ wygodne rozmiary wcale nie oznaczają słabej technicznie czy też płytkiej rozgrywki, co udowadnia nam dr Knizia. Ćwicząc umysł na tańszej produkcji nie obawiamy się tak bardzo o potencjalne uszkodzenia, ponieważ nie będzie to duża strata finansowa, ponadto nie dźwigamy.
„Reakcja łańcuchowa Travel” to gra planszowa dla 2-4 uczestników w wieku od 8 lat z czasem rozgrywki trwającym ok. 20 minut. Jeśli gry planszowe to dla was norma, startujcie już z dzieckiem w wieku 5-6 lat, mechanizm jest prosty, a gry kafelkowe lubiane przez dzieci – w sumie w każdym wieku. Jest to gra bazująca na puzzlach, z tworzeniem wzorów poprzez dopasowane fragmentów układanki, w trakcie rozgrywki zdobywamy kafelki bonusowe, indywidualne premie finalizujemy na końcu gry. Tytuł przypomina nam „Cukierki”, jego zaletą jest jednak miniaturyzacja, która nie przekłada się na deprecjonowanie wartości płynącej z zabawy.
Inne gry Reinera Knizia pokazywane na blogu: „Pitagoras”, „San Francisco”, „L.A.M.A.”, „FITS”, „Korsar”, „Zero”, „Into the blue”, „Ra”, „AXIO”, „Samuraj”, „Tygrys i Eufrat”, „Gold”, „Wyprawa do El Dorado”, „Gold Armada”, „Criss Cross”, „Pędzące żółwie”, „Pędzące ślimaki”, „Zaginione miasta”, „Polska Luxtorpeda Odjazd”, „Laguna”, „Modern Art”.
W serii „Travel” ukazały się: „FITS Travel”, „Bits Travel”, „Ubongo Trigo”.
Podczas otwarcia cieszy nas, że pudełko jest wypełnione po same brzegi, ponieważ wiesz za co płacisz! Komponentów jest dużo, płytki są wystarczającej jakości – czuje się, że to nie przebojowa pozycja, ale czas spędzamy przyjemnie. Słabiej od kafli wypadają natomiast karteczki punktowe – niby to żetony, ale naprawdę cienkie.
Nawiązanie do chemii jest raczej zabiegiem marketingowym, chociaż „spalanie się” kolejnych fragmentów oczek łańcucha może kojarzyć się ze wzorami strukturalnymi. Bardziej chemiczne gry to: „Compounded”, „Periodic”, „Subatomic”, „ION” – wielka szkoda, że u nas nie inwestuje się w gry do nauki w tym stylu.
Wewnątrz opakowania znajdziemy: 90 kwadratowych kafelków, 20 żetonów bonusowych, 4 tajne żetony koloru.
Przygotowanie do gry zajmuje odrobinę czasu, ponieważ musimy losowo rozłożyć płytki w układzie „8×5”, następnie kartoniki z punktacją za określone szeregi cyfr, o których zdobycie będziemy rywalizować. Każdy z nas inwestuje również w określony kolor cyfr, które liczymy podwójnie. Rozpoczynamy z pojedynczą płytką na ręce.
W turze gracza dokładamy kafel do kolumny – od góry układu, następnie patrzymy z każdej strony, co się łączy – sprawdzamy identyczne symbole na krawędziach. Dopasowaną płytkę zdejmujemy, wszystkie nad nią przemieszczamy zapełniając puste miejsce i badamy ewentualne nowe połączenia. Czynność powtarza się, kiedy nasz kartonik schodzi o poziom niżej zapełniając lukę poprzez połączenie z dolną warstwą. Na koniec tury sprawdzamy żetony bonusowe – określone na żetonach numery, dobieramy kartonik na kolejną turę.
Grę kończy wyczerpanie się kafelków w puli i wydanie ostatnich z ręki gracza, ewentualnie usunięcie kolumny w modułowej planszy gry. Podwójnie liczymy jedynie kartoniki wyciągnięte z układu w danym kolorze, nie mnożymy żetonów z szeregami. Wygrywa uczestnik z wyższą liczbą punktów, remis rozstrzygamy na korzyść osoby z większą liczbą kafelków.
„Reakcja łańcuchowa Travel” to gra, z której moja rodzina już wyrosła, ponieważ z racji doświadczenia w domu rozgrywamy w bardziej złożone tytuły. Zakup mogę polecić młodszym uczestnikom oraz osobom rozpoczynającym swoją przygodę z grami planszowymi, ponadto nie mającym czasu na zaawansowane gry. Rekomenduję również jako grę szkolną, ponieważ ćwiczymy koncentrację uwagi, testujemy spostrzegawczość, planujemy kolejne reakcje w ramach układu, zastanawiając się nad akcją – reakcją, przyczyną – skutkiem. Oczywiście lepiej, kiedy uczestnik nie przykłada własnego kartonika do układu, ale w głowie próbuje prześledzić kolejne działania, które spowoduje dodanie płytki w określonym miejscu – tak jest trudniej, ale to bardziej nas rozwija. Znalezienie najlepszej opcji z pewnością daje satysfakcję, a kompaktowe wykonanie zachęca do podróżowania z zabawką w plecaku, pomimo że nie jest to gra do rozłożenia na pieńku, ale na piknikowym kocu już można i warto!
Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT
Film: „Reakcja łańcuchowa Travel” – unboxing
Film: „Reakcja łańcuchowa Travel” – przebieg gry
Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:
2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Albi, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Fundacja PGNiG, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Gigamic, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, Headu, Heim, Hetman Pracownia, Huch!, Hurrican Games, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Lupo Verde, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Roxley Games, rozmawiaj.My, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, StarHouse Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Jako, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag
Dołącz i Ty!