Recenzja gry Skate Summer

Tematycznie zobaczycie dzisiaj tytuł wyjątkowy, ponieważ ukazujący kulturę skateboardingu – rozgrywka wzoruje się na słynnej „Tony Hawk Pro Skater”, a podczas zabawy jeździmy na deskorolce i wykonujemy efektowne sztuczki.

Skate Summer” to gra planszowa zajmująca ok. 45-60 minut dla 2-5 uczestników w wieku od 14 lat – warto zaprosić do zabawy dzieci w wieku od ok. 10 lat, ponieważ technicznie gra nie jest skomplikowana. Tytuł do recenzji otrzymaliśmy od autora, którym jest Randy Reiman, oprawa graficzna gry od Pape Ink.

Gra video to zręcznościówka, w której na wartość punktową wpływa seria sztuczek, w tym tricków zwykłych i specjalnych, czas utrzymania się na desce oraz czystość lądowania – kaucja za spadanie z deskorolki po przejeździe. Wraz z kolejnymi odsłonami cyklu można rozwijać charakter skatera, który tworzy swoją własną historię, od dzieciaka na wagarach po zawodowego sportowca. Angażująca jest także eksploracja terenu parku i poszukiwanie sekretnych lokacji.

Na unikatowość gry planszowej wpływa tematyka szkolnego buntu – uderzanie w szkolne dzwonki, korzystanie ze spreju, przewracanie skrzynek, w połączeniu ze sportem – realizacja tricków na deskorolce, skaczemy na rampach, ślizgamy się po rurach i wykonujemy sztuczki uliczne. Atmosfera nastoletniej rebelii udziela się, odrobinę komiksowa sceneria gry i ryzyko zarządzania kośćmi pasują do wizerunku tej subkultury, a najciekawsze w zabawie jest zagrywanie kart, które nawiązuje do utrzymania równowagi na deskorolce będącej w ruchu – genialny pomysł budujący klimat rywalizacji, dynamiki, aktywności ekstremalnej i pewnego rodzaju sztuki (street art i performance, co przypomina mi karty „Banksy”).

Mechanizmy: pchanie szczęścia w kartach i rzutach kośćmi, kolekcjonowanie zestawów, poruszanie się w terenie – odkrywanie lokacji na planszy.

Podczas otwarcia zwracamy uwagę na tematykę – nie da się od niej uciec – oraz na ilustracje skaterów wykonujących tricki na deskach – nazwy i obrazy mają pewną wartość edukacyjną, dla nieznających tematu. Kości przypominają te z „Potwory w Tokio”, postaci z kolei „Blok Ekipa Szacun na rejonie” – młodzi i gniewni tutaj rządzą i ustalają hierarchię wartości!

Technicznie zdobywamy punkty za karty zagrywane na plansze indywidualne w kształcie deskorolki w odpowiednich kombinacjach, których rodzaje są przeliczane zgodnie z wartością znaczników na trzech suwakach notacji danych kategorii sztuczek. Każda karta wpływa na balansowanie jeżdżącego, który może stracić równowagę i będzie musiał oddać kartę oraz straci szansę darmowego rozwoju umiejętności (podniesie wskaźnik tylko za opłatą – płomienie). Im więcej sztuczek, tym trudniej utrzymać znacznik stabilności, który jest przesuwany według symboliki z dołu karty – lewa lub prawa – w zależności od strony wyłożenia karty na wystawie. Im dłuższe combo, tym wyższe noty, możliwość przemieszczenia się na bardziej oddalone miejsca w parku (symbol z góry karty) oraz dobrania sztuczki specjalnej, która oddziałuje na wyniki, zbiór krążków celu, używana jest przy rampach cofających do centrum Big Air (ruch w linii z czarną kością). Po każdej karcie tricku gracz rozpoczynający (z koroną) dobiera kolejną różową kość i wraz z kością kierunku (plus lub minus) rzuca zakłócając równowagę, następnie przemieszcza znacznik stabilności w stronę granicznych pól z oznaczeniem czaszki. Otrzymując nagrody z paska przy planszy głównej można wybrać te z niższymi wartościami i przejąć znacznik pierwszeństwa, który wędruje po sąsiadach zgodnie z kierunkiem pracy zegara. Gracz może posiadać 3 karty tricków specjalnych, 5-7 kart (odblokowanie ręki i pola poniżej planszy indywidualnej), wydłużyć ścieżkę równowagi, zdublować punkty za tor nagród przy parku. Ruch pionka po planszy związany jest z odkrywaniem sekretnych miejsc oznaczonych literami (premie) i układających się w napis „skater” (10 punktów). Wyznaczone ilości punktowe na torze wyznaczają koniec i wpływają na regulację czasu gry.

W „Skate Summer” podoba mi się połączenie mechanizmów z tematyką gry, wyszło to bardzo oryginalnie. Pioruny na kości przypominają o zmiennych warunkach atmosferycznych, które mają realny wpływ na jazdę deskorolką, np. podmuchy wiatru oddziałują na koordynację skatera, jest ślisko po deszczu. Mnie takie dobre dopasowanie tematu i techniki gry kojarzy się z takimi produkcjami, jak „Sagrada”, „Kaskadia” czy „Azul”, dzięki czemu stały się mniej abstrakcyjne i przebojowe nie tylko dla miłośników gier logicznych. Po tej rozgrywce zaczniesz zastanawiać się, gdzie jest twoja wysłużona deskorolka, a jeśli obawiasz się połamania kości, to chociaż zagraj! Stylowa produkcja i fantastyczna symulacja wolnego czasu skatera, którą wyróżnię w podsumowaniach.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PANDASAURUS GAMES

Film: „Skate Summer” – unboxing

Film: „Skate Summer” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Albi, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Around the Stump Games, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Baloise, Bard, Black Monk Games, Big Potato Games, Blackfire, BLAM!, Blue Orange, Board Game Tables, Brain Games, Buzzy Games, Cape Morris, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, Crazy Like a Box, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Czech Games Edition, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., Dan Verssen Games, dlp games, Dazbog Games, Distrix Games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Drei Hasen in der Abendsonne, Druid City Games, Duck’s Games, Eagle-Gryphon Games, Edgard, Edipresse Książki, Edition Spielwiese, Edu Kids, EFKO karton, Egmont, Ei System, Elwin Klappe, Epideixis, Euler’s Game, Feuerland Spiele, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, Free League, Fundacja PGNiG, Funnyfox, GameRock Studio, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, Genius Games, Gigamic, Glosel – taniaksiazka.pl, GRAiMY, Granna, Greater Than Games, GRRRE Games, Haas Games, Haba, Hans im Glück, Happy Art Games, Haraka Paka, HarperCollins Polska, Headu, Heim, Hetman Pracownia, Huch!, Hurrican Games, iAdventure, ICE Makes, ICOM Poland, IFF Studios, Igel Spiele, Inside Up Games, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacob’s Brick Games, Jacobsony, Jawa, Jordan Draper, Kangur Sp. z o.o., Kilogames, Knight Works, Knizia, Kosmos, Let’s Play, Lifestyle Boaardgames, LUBEE Edition, LUDERIS, Lupo Art Games, Lupo Verde, Mandoo Games, Mariucci J. Designs, MDR Dystrybucja, Megableu, Mizo Games, Moaideas Game Design, Mogel Verlag, Moses Verlag, Muduko, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Nürnberger Spielkarten Verlag, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Oka Luda, Ostia Spiele, OUTDOOR Media, Ôz Editions, Pandasaurus Games, PD-Verlag, Peacock Tabletops, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Phantasio Games, Piatnik, Pink Frog, Play With Us Design, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Pretexte, Promathematica, PSC Games, Rafael, Ravensburger, Rebel, Rebellion Unplugged, Roxley Games, rozmawiaj.My, RUSSELL KONDRACKI s.j., Schmidt Spiele, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sharp Games, Skybound Games, Smart Games, SMYK, Snowdale Design, Sphere Games, StarHouse Games, Stonemaier Games, SunCoreGames, Super Meeple, Synapses Games, SzachMat, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Unique Board Games, V Games, Vedra Games, Vertima Trade, Vigour Games, W. Cejrowski Sp. z o.o., Wattsalpoag Games, What The Frog, W. Nostheide, Woodgame, Wydawnictwo Jako, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o, Zoch Verlag

Dołącz i Ty!