Recenzja gry planszowej Ulanga

Niewiele jest gier z Afryką w tle, w szczególności z pominięciem starożytnego Egiptu, ale mamy okazję pokazać wam ciekawy tytuł odnoszący się do spływu rzeką Ulanga, która swój bieg rozpoczyna w Tanzanii, ucieka zaś do Oceanu Indyjskiego tworząc największe mokradła regionu. Słynna z dużych ssaków jak hipopotamy, ale również z krokodyli. Czy w trakcie rozgrywki poczujecie się jak Humphrey Bogart i Katharine Hepburn z oscarowego filmu „Afrykańska królowa”, gdzie rzeka była tłem dla wydarzeń? Zapraszam do recenzji.

Ulanga” to gra planszowa dla 2-4 uczestników w wieku od 8 lat, z czasem trwania rozgrywki ok. 30 minut. W opakowaniu znajdziemy całkiem urodziwe płytki rzeki, które nam z wyglądu przypominają komponenty z „Wodny szlak”, znaczniki kotwic i towarów, pionki parowców, sporo kart, które oddziałują na ruch statków. Instrukcje w kilku językach, my korzystamy z angielskiej. Tematyka żeglarska, mechanika zarządzania kartami na ręce oraz przemieszczania pionków. Planszę składamy z modułów.

W trakcie zabawy zajmujemy się dostarczaniem towarów do wiosek leżących nad rzeką Ulanga. Przygotowanie rozgrywki polega na ułożeniu okręgu z kafli – bez obaw, są tez dopływy! Każdy z uczestników otrzymuje pojedynczą kartę portu, 4 karty ruchu, trzy znaczniki kotwicy. Bazę punktów tworzą żetony z pakunkami w liczbie po pięć na każdego z uczestników.

Każdy z graczy porusza parowcem, jeśli po przemieszczeniu wpłynęliśmy do portu, który wskazany jest na naszej karcie, po jej odrzuceniu otrzymujemy dwa punkty. Miejsca postoju wyznaczają przystanie – pomosty oraz symbole literowe i ikony figur geometrycznych.

Możemy również zagrać kartę ograniczenia, aby przeciwnik nie wykonał lub miał utrudniony ruch – jeśli konkurent nie może zagrać żadnej karty, traci żeton kotwicy i 3 punkty wraz z nim, a także odrzuca wszystkie bieżące karty restrykcji (zakazów) z ręki.

Karty uzupełniany do pięciu, każda przekreślona kotwica daje w zamian dodatkową kartę, co wskazano na żetonie. Zabawa dobiega końca kiedy któryś z graczy straci trzy żetony kotwicy lub wydany zostanie ostatni żeton punktacji, podliczamy wtedy zdobyte punkty. Żetony kotwicy, które pozostały w zasobach są warte każdy po trzy punkty.

Podoba nam się, że dziecko dowie się, czym jest rufa i dziób statku. Przyjemnie gra się na modułowej planszy, każda rozgrywka to inne rozłożenie portów na szlaku wodnym, który może również mieć różne kształty – bardziej wydłużony – zbliżony do prostokąta z trzema prostymi płytkami na dłuższych, równoległych bokach, bądź kwadratu.

Losowość ruchu nam nie przeszkadza, ponieważ w wachlarzu gracza jest więcej kart, restrykcje cieszą, bo wprowadzają negatywną interakcję. Niekiedy odrobinę za długo czekamy, aż trafimy na odpowiednią kartę ruchu, która doprowadzi nas do celu, ale jak na prostą grę rodzinną, wyścigową, z dostarczaniem towarów, rozrywka jest przednia i ma swój specyficzny, trochę dziki – afrykański urok.

Ulanga” to miły produkt, idealnie nada się jako jedna z pierwszych „poważniejszych” gier dla młodszego dziecka, żeby poznało inne niż kostka metody poruszania się pionków oraz planowanie działań w oparciu o zarządzanie kartami na ręce.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GDM GAMES.

Film: „Ulanga” – unboxing

Film: „Ulanga” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!