Recenzja gry planszowej Azul

Powoli nadszedł czas, żeby pokazać wam prezenty z Dnia Dziecka – tato wybrał coś dla całej rodziny, czyli „Azul”. Może najpierw, dlaczego ta gra?

Zacznijmy od projektanta – jego gry wygrywały „Spiel des Jahres” – „Torres” i „Tikal” są w kolekcji i w niej pozostaną, ponieważ je uwielbiamy. A w dorobku twórcy, jest jeszcze górnicza „Szczęść Boże”, do której także mamy śląski sentyment. Najnowsza gra Michaela Kieslinga „Heaven & Ale” jest właśnie nominowana, jako produkt raczej dla zaawansowanych graczy, a „Azul” do głównej kategorii gry roku w Niemczech. Pozycja, będąca idealnym wyborem dla całej familii została już uznana za najlepszą we Francji za bieżący rok.

Nie jest to może gra na cały wieczór, ponieważ zajmuje 30-45 minut, ale z pewnością będziecie prosili o rewanż, zatem czas się wydłuży. Gra dla 2-4 osób, najlepiej spisuje się w parze, ponieważ łatwiej przewidywać ruchy przeciwnika i planować własne – prościej się kontroluje przebieg gry. Pod względem wieku pozycja dostosowana została do 8 lat, ale osobiście uważamy, że lepiej startować od 6-7 lat, ponieważ jest tutaj wariant podstawowy i zaawansowany.

Azul” czaruje ceramiką – w grze układamy wzory z kafelek i przyznać musimy, że już dawno nie widzieliśmy takiej jakości komponentów – mega grube, śliskie w dotyku, pięknie błyszczące, jak kamienie szlachetne, płytki. Grę tworzą kamienie, bo same plansze są zupełnie zwyczajne, a przy nich wyglądają nawet licho, my zresztą jesteśmy krótko po recenzji „Feudum”, gdzie plansza budowała atmosferę i może dopiero „Ganges” będzie w stanie pobić ją pod względem artyzmu.

Przyznam, że ta gra mnie denerwuje, bo kocham pozycje logiczne, ale w „Azula” ostatnio wygrywa żona. Natomiast tym bardziej czuję zapał do walki, w szczególności we dwoje – no wiecie, ambicja…

Punkty zdobywamy za płytki połączone ze sobą ścianami – za linie poziomie i pionowe. Mamy prawo przenieść na ścianę pałacu tylko skrajnie prawą płytkę i tylko wtedy, kiedy cała linia pobierania jest już zapełniona. Bonusowe noty zdobywamy na koniec zabawy za pełne wiersze i kolumny oraz w całości zakryte barwy. Zabawa kończy się w momencie, kiedy jedna z poziomych linii na ścianie pałacu jest pełna.

Warto zapamiętać, a co przy pierwszym kontakcie z grą może zmylić, że opróżniamy warsztaty i centrum gry zapełniając wszystkie linie, a dopiero potem przekładamy nasze kafle na prawo – nie ozdabiamy pałacu na bieżąco lecz wszystkim naraz, co udało nam się zgromadzić na swojej planszy.

Pozycja nie ma klimatu, ale posiada bardzo sprawną mechanikę, która jest łatwa w tłumaczeniu i sprawdza się na stole. Znakomita jakość, dynamiczna rozgrywka, przyjemność zabawy dla dużych i małych to główne wyznaczniki tej ślicznej gry.

Po skończonych partiach mamy ochotę na kolejne, to się nie nudzi!

Jesteśmy bardzo zadowoleni z „Azula”, jeszcze zbyt wcześnie wyrokować, czy będzie to nasza gra roku, ponieważ my oceniamy w grudniu, ale są ku temu powody, bo jest czym się cieszyć…, super!

Film: Azul – unboxing

Film: Azul – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!