Recenzja gry edukacyjnej Dźwięki Poznaję świat

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne dla naszego rozwoju, dla świadomości umysłu, dla egzystencji wreszcie są dźwięki. Każdy, kto miał kiedyś możliwość pracy z dziećmi głuchymi wie, że percepcja jest wtedy inna, odbierany świat zatem też się zmienia, a z nim emocje i zachowania. Dzisiaj na tapecie talia o dźwiękach, warto je usłyszeć.

„Dźwięki Poznaję świat” to pozycja dla dzieci w wieku już od pierwszego roku życia. W opakowaniu znajdziemy 17 dwustronnych kart ukazujących obiekty, nazwy oraz dźwięki, które wydają. Jest też przydatny poradnik, w którym przedstawiono wiele interesujących pomysłów na zabawy i naukę. Poznaję świat to szersza seria produktów, znajdziemy tutaj jeszcze „Kolory”, „Emocje!”, „Zawody” – wszystkie w jednakowej stylistyce i na równie wysokim jakościowo poziomie wykonania.

Na opisywanych dzisiaj kartach zilustrowano: bociana, ciasteczka, dzwon, jeża, karetkę, kozę, krowę, kurczaka, picie, pociąg, pszczołę, samochód, świnię, węża, wiertarkę, wilka, wróbelka. Są zwierzęta, przedmioty, czynności. Każde zdjęcie jest podpisane (starsze dzieci mogą trenować czytanie), a na odwrocie opisano dźwięki – nie nazwę, jak kwiczenie czy chrumkanie, ale charakterystyczne „chrum chrum”. Zestaw jest typowy, każdy dorosły będzie potrafił nadać odpowiednią melodię dla czytanych wyrazów dźwiękonaśladowczych.

W takich produktach instrukcja nie jest potrzebna, za to przydaje się „poradnik dla opiekunów”. Dla tego zestawu opisano 5 zabaw.

„Co wydaje taki dźwięk”. Rozkładamy karty zakrywając obrazki. Rodzic lub opiekun naśladuje dźwięk, a dziecko zgaduje, jakie zwierzę czy przedmiot go wydaje. Dzieci mogą także podawać obiekty wydające podobne odgłosy, warto je zachęcać do kreatywności i pracy twórczej. Przykładowo syczenie, to nie tylko boa dusiciel, ale również powietrze uciekające z dętki roweru czy woda wypływająca pod dużym ciśnieniem spod pękniętej uszczelki. Zamknięte oczy pomogą w rozpoznawaniu odgłosów.

„Jaki dźwięk może wydać – wyścigi”. Rozkładamy karty widoczną stroną ze zdjęciem. Dzieci ścigają się w wydawaniu dźwięków obiektów, na które patrzą. Przy każdej kolejnej turze odgłosy mogą być odrobinę inne, chociażby „kwi kwi” lub „kwik kwik”.

„Zgadywanka” rozpoczyna się od rozdania pojedynczej karty każdemu z uczestników zabawy. Dzieci zakrywają rączkami karty i wydają dźwięki. Reszta graczy próbuje odgadywać odgłosy. Jest to forma gry logopedycznej, ponieważ występują tutaj dźwięki syczące. Na początku musimy ustalić, czy kolejny odgłos naśladuje osoba, która prawidłowo odgadła jako pierwsza, czy każdy po kolei.

„Kto dłużej wytrzyma” to zabawa logopedyczna, ale również pomagająca w kontroli nad prawidłowym oddychaniem. Trenujemy, który z graczy najdłużej będzie potrafił wydawać dany dźwięk. Każdy otrzymuje kartę i jednocześnie zaczynamy, kto wytrzyma najdłużej bez nabierania oddechu, wygrywa. Dobre w walce z jąkaniem i przy wadach wymowy.

„Wierszyk z wyrazem dźwiękonaśladowczym”, to wyzwanie dla dziecka i rodzica. Naszym zadaniem będzie układanie krótkich rymowanek do przeczytanych onomatopei – wyrazów dźwiękonaśladowczych. Ćwiczymy wtedy rymy analizę sylabową wyrazów, kształtujemy słuch literacki. Zabawa dla starszych dzieci.

„Co czuję, gdy…” Opisujemy, co dzieje się z ciałem, oddechem, emocjami podczas wydawania i słyszenia danego dźwięku. Skupiamy się na sobie, na sygnałach płynących z umysłu i ciała, na emocjach wewnętrznych, ale także napięciu samych tylko mięśni. Zabawa pozytywnie oddziałuje na koncentrację, spostrzeżenia, uwagę dziecka.

„Dźwięki i miny” to wesoła zabawa przed lustrem. Stajemy i spoglądamy na swoje oblicza odbijające się w szklanej powierzchni. Jednocześnie wydajemy dźwięki i obserwujemy, jak układają się usta, policzki czy język. Naśladowanie rodzica koryguje błędy u dziecka, zabawa rozwija także świadomość własnego ciała.

Ładne karty oraz przydatne ćwiczenia, które pomogą w rozwijaniu poprawnej wymowy, koncentracji uwagi, rozpoznawaniu odgłosów. Zabawka, ale również wartościowe narzędzie dla pedagoga do indywidualnej pracy z dzieckiem.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD i KapitanNauka.pl

Film: Dźwięki Poznaję świat – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!