Recenzja gry planszowej Królik w ogrodzie

Królik w ogrodzie” to gra logiczna dla dwóch osób, rekomendowana dla dzieci w wieku od 6 lat, czas rozgrywki zajmuje do 20 minut.

W trakcie zabawy będziemy ścigali się do warzyw, kto pierwszy zdobędzie ich równowartość za 10 punktów – wygrywa partię. Jedna osoba wciela się w rolę ogrodnika, który spaceruje wśród grządek na powierzchni i szuka dorodnych dyni, druga w królika kopiącego tunele poniżej w celu zebrania najsmaczniejszych marchewek.

Żetony dzielimy na dwa worki – w jednym trzymamy fragmenty trasy i blokady dróg ogrodnika, z drugiego analogiczne komponenty losuje królik. Startujemy z odpowiednich pól w centrum planszy i poruszamy się w kierunku naszych zdobyczy. Warzywa umieszczamy na planszy losowo, dopiero przed przystąpieniem do tworzenia dróg i tuneli odsłaniamy ilustracje.

Trasy graczy mogą się na siebie nakładać, ponieważ budowane są na dwóch oddzielnych wysokościach przestrzeni gruntu, dopiero kiedy któryś z graczy wylosuje blokadę, ma prawo ułożyć ją w miejscu, gdzie labirynty się krzyżują. Dokładając nowy kafelek przemieszczamy pionek w dowolne miejsce. Trasy oczywiście muszą być ciągiem nieprzerwanych linii, chociaż można dołożyć nową płytkę w wolnym miejscu na planszy, gdzie nie styka się ona z innymi – istotne jest to, aby otwartej drogi nie przerwać trawą lub tunelu grudą ziemi.

Królik w ogrodzie” jest interesującą pozycją, gdyż losowość sprowadza się jedynie do wyciągania kartonika z woreczka, a jego ułożenie to już nasz własny pomysł na przebieg rozgrywki. Blokadę możemy oczywiście pozostawić na potem, ale nie można dokładać jednocześnie dwóch kafelków, zatem po kolei.

Rozgrywka jest lepsza, kiedy uda nam się tak wymieszać warzywa, że nie tworzą one zwartych skupisk na planszy, gdyż kiedy sobie przeszkadzamy – lepiej tutaj zabrzmi, wchodzimy sobie w drogę – jest zawsze bardziej ekscytująco! Należy uważać na kartoniki ułożone jeden na drugim – czasem warto sprawdzić, jaki fragment leży poniżej, w szczególności, kiedy było tam ustawione któreś ze skrzyżowań.

Gra kończy się, gdy któryś z graczy pozyska kartonik, dzięki któremu uzbiera 10 punktów, gdy nie będzie możliwości dołożenia kolejnego, lub wykończy się pula dobierania. Zazwyczaj jest to pierwsza z opcji.

Pozycja wam się spodoba, jeśli lubicie budowanie wszelkiego rodzaju labiryntów. Dobry wybór dla osób poszukujących prostej gry logicznej, opartej o mechanikę dokładania kafli – skojarzenie z „Carcassonne” samo się nasuwa, chociaż jest odrobinę błędne, gdyż tam okupujemy tworzone drogi, a tutaj przemieszczamy się po nich i w wybranych momentach blokujemy konkurenta. Sezon na działce uważam za rozpoczęty!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER

Film: Królik w ogrodzie – unboxing

Film: Królik w ogrodzie – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!