Recenzja gry planszowej Legends of Labyrinth

„Legends of Labyrinth” to karciana wariacja odnosząca się do uniwersum Labiryntu stworzonego przez wydawcę Let’s Play. Tym razem przystępujemy jednak nie do zgłębiania tajemnic podziemnych korytarzy, a do formowania swoich drużyn, którymi będziemy się wspierać podczas naszych rządów. Chociaż wewnątrz opakowania widnieje napis „board game” tak naprawdę jest to gra karciana, a naszą planszę tworzą tu karty drużyn, które równie dobrze można było wydrukować na planszy. Naszym zdaniem wygodniejsza jest jednak obecna forma, gdyż grę łatwiej przenosić – karty i kryształki chowamy do woreczka, wszystko zmieści się w kieszeni kiedy wychodzimy pograć do znajomych.

Gra dla 2-4 graczy w wieku od 14 lat, zajmująca średnio 30-60 minut, wiek znacząco zawyżony. W opakowaniu 9 kart drużyn, 46 kart bohaterów, 55 kart działań, 4 komplety znaczników graczy. Karty wyglądają jak te z gry o Labiryncie, zatem jeśli ją posiadacie, to poczujecie się, jak w domu. Kamienie szlachetne są plastikowe, ale wyglądają ładnie, Młodemu Giercownikowi strasznie się spodobały. Instrukcja jest bardzo dobrze napisana, dokładnie wszystko wyjaśnia.

Celem gry jest zebranie trzech drużyn – opowiadając o grze powiedziałem o czterech – pomyłka stąd, że każda z nich musi się składać dokładnie z czterech kart! Za błąd przepraszam.

Drużyna to albo cztery identyczne karty bohaterów zwykłych – karty bez legendy – z tym, że mogą być one zastępowane przez Mentalmana, albo czterech dowolnych postaci, nawet powtarzających się, ale bohaterów legendarnych – tych z tekstem na karcie, który daje nam dodatkowe korzyści w trakcie zabawy. Drużyna składająca się z bohaterów legendarnych może być tylko jedna dla każdego z graczy.

Rozpoczynamy z dwoma kartami działań na każdego z graczy oraz trzema kryształkami – znacznikami gotowych drużyn. Podczas naszej tury dobieramy jedną kartę działania lub dwie, jeśli nie mamy już kart w ręce. Gdy mamy ponad siedem to dodatkowe odrzucamy. Następnie używamy zdolności drużyny, jeśli już jakąś posiadamy. Potem korzystamy ze umiejętności bohaterów legendarnych – jeśli ich mamy. Podstawowym działaniem jest jednak wykonanie jednej akcji z karty działania lub stworzenie drużyny. Polecenia na kartach działania zwiększają nasze możliwości, to dzięki nim: werbujemy bohaterów, podglądamy karty przeciwników, odrzucamy postaci, korzystamy z dodatkowych akcji, dobieramy karty działań, zmieniamy drużyny, blokujemy cudze karty – sabotaż i zdrada, używane podczas tury przeciwnika.

Bohaterowie legendarni również posiadają świetne możliwości: Złodziejka kradnie kartę działania, Paladyn chroni przed blokowaniem naszych kart działań, Mentalmanta wciela się w dowolne postaci, Żniwiarz wymienia naszych bohaterów na innych, Czarnoksiężnik wymienia karty działań, Assasynka zabija bohatera za utratę działania, Pani Golemów chroni przed wybranymi atakami, w tym przed Golemem, który odrzucony z gry niszczy całą drużynę przeciwnika.

Gotowe drużyny pomagają nam podczas gry: Iluzjoniści – werbujemy dwóch bohaterów, Mistrzowie miecza – dodatkowa akcja, Architekci – podglądamy karty i wymieniamy działania, Siostry wojny – działanie i akcja za bohatera, Arcykapłanki – odrzucamy bohatera i wymieniamy postać, Łowcy głów – odrzucamy legendarnego bohatera przeciwnika, Łuczniczki – odrzucamy zwykłego bohatera konkurenta, Legendarni – odrzucając bohatera używamy zdolności dowolnej drużyny, Czarodziejki – dobieramy 1 działanie z talii.

Karty są śliczne, interakcja między graczami jest silna, sama gra wciąga i zajmuje mało miejsca po wyłożeniu i przy jej przenoszeniu. Można grać już w parze, co jest wielką zaletą.

Naprawdę znakomity produkt! Dla par, które chcą wejść w świat „Ścieżek Przeznaczenia”, a tylko okazyjnie mogą spotykać się z innymi graczami jest to cudowne wprowadzenie do uniwersum i niezapomniana przygoda. Fantastyczna zabawa – „Legendy labiryntu” warto mieć, nawet jeśli nie posiadacie „Labyrinth: Paths of Destiny”. Gorąco polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Let’s Play

Film: „Legends of Labyrinth” – unboxing

Film: „Legends of Labyrinth” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!