Recenzja gry Dobre maniery Dzieci kontra Rodzice

Ostatnio z należytą uwagą przyglądamy się serii „Dzieci kontra Rodzice”, dzisiaj kolejna odsłona – „Dobre maniery”. Od razu czuje się, że produkt przydatny w życiu, bo w każdej społeczności obowiązuje pewna etykieta, której należy przestrzegać, żeby nie być wyzwanym od pozbawionego kultury chama. Swoją drogą, jeszcze gorsi są udawacze – na pokaz mili i uczynni, a poza kamerą aroganccy i bezczelni do bólu, my jednak przechodzimy do recenzji.

Produkt, w który powinniśmy bawić się pokoleniowo, bo wtedy mamy większą frajdę. Dwie talie – dla rodziców, dziadków, opiekunów – adresujcie, jak macie ochotę oraz dla dzieci, w tym przypadku w wieku od 7 lat.

Na każdej karcie trzy pytania i zaznaczone tłustym drukiem odpowiedzi, po udzieleniu poprawnej zdobywamy kartę, a walczymy do zdobycia pierwszej piątki, no chyba, że mamy ochotę dłużej – my czasem chcemy! Z kart funkcyjnych – pułapka, czyli oddanie kolejki przeciwnikowi.

Karty z pytaniami skierowanymi dla dorosłych to zapytania o symbole, tytuły, zasady zachowania w określonych sytuacjach i grupach, eleganckiego ubioru, relacji między osobami (różnica wieku, płci, itp.), serwowania potraw i konsumpcji. Dowiemy się, które zwyczaje się zmieniły, jakie są granice dobrego zachowania. Część odpowiedzi jest mocno humorystyczna, co odpręża i rozluźnia atmosferę podczas quizu.

Pytania rodziców do dzieci są bardziej opisowe, ukazują szerszy kontekst zdarzenia, mnóstwo tutaj scenek sytuacyjnych. Quiz odnosi się przede wszystkim do relacji międzyludzkich dla osób znacznie różniących się wiekiem, są też korelacje rodzinne i normy obowiązujące w szkole oraz na imprezach w gronie rówieśników, nie mogło zabraknąć pytań związanych z osobami niepełnosprawnymi. Zdarza się, że obie odpowiedzi są poprawne, wtedy zaznaczamy ostatnią, która na to wskazuje.

Większość informacji była nam dobrze znana, ale nie wszystkie. Obserwując młodych ludzi odnosimy wrażenie, że jest wielkie zapotrzebowanie na takie produkty, ponieważ z naszą ogładą bywa różnie i nie zawsze poprawnie. Największe braki są jednak odczuwalne nie u dzieci lecz w relacjach osób znacząco różniących się statusem materialnym, pozycją służbową, kompetencjami – generalnie chodzi o nadużywanie władzy, czemu zazwyczaj towarzyszy brak kultury osobistej.

Taka gra jest bardzo budująca, uczy wartościowych zachowań, wzywa do bezinteresownej pomocy, także obcym. Prezentowane normy są nie tylko etyczne, ale również powszechnie mile widziane i oczekiwane, przynajmniej z naszej strony. Dobra gra, znakomita tematyka!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy KANGUR

Film: Dobre maniery Dzieci kontra Rodzice – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!