Recenzja gry paragrafowej Technomagowie

Gry paragrafowe to względna nowość na rodzimym rynku. Na chwilę obecną w tego typu produkty zainwestował Foxgames i naszym zdaniem z sukcesem. Uważamy, że taka forma zabawy przyjmie się wśród miłośników literatury oraz gier planszowych i z biegiem czasu stanie się jeszcze bardziej popularna. Otrzymujemy tutaj komiks, a zatem piękne ilustracje i interesującą fabułę, fenomenem jest jednak to, że to my jesteśmy uczestnikami zaistniałych wydarzeń – rozwiązujemy zagadki, wybieramy lokacje i podejmujemy wybory, w jaki sposób załatwimy daną sprawę – mniej lub bardziej moralnie.

Technomagowie” to gratka dla wszystkich miłośników nurtu w kulturze nazywanego steampunk – maszyny parowe, kołowrotki i robotyka, wreszcie magia. Według zaleceń dla dzieci w wieku od 10 lat, ale kwestia gustu i jak często oglądacie razem filmy grozy.

Mroczne scenerie, tajemnicze kulty, Paryż za czasów rewolucji przemysłowej. Francja obawia się ataku z zewnątrz, Gustaw Eiffel wznosi swą wieżę, która jest tarczą ochronną przed wrogą magią lecz do funkcjonowania wymaga many. Naszym zadaniem jest naładowanie generatorów, a kryształy zdobędziemy prowadząc nasze dochodzenie. Odwiedzimy bagna, operę, Luwr, Les Halles, Sorbonę, cmentarz, szpital psychiatryczny. Napotkamy rozmaite przedziwne postaci, zarówno realne, jak również nadnaturalne.

Wybieramy pomiędzy chłopakiem i dziewczyną, płeć również determinuje akcję, ponadto jest to różnica między bazowaniem na magii lub technologii. Na karcie bohatera oznaczamy statystyki, jest tutaj pasek obrazujący poziom zebranych punktów many, schematycznie ukazane ciało z miejscami na broń, ubiór i akcesoria oraz rubryka na zapiski związane ze znalezionymi przedmiotami.

Czary dzielą się na te używane w trakcie pojedynków oraz poza walką, każdego po dwie sztuki. Oddziałują one na punkty określające charakterystykę postaci, walkę, rozwiązywanie zagadek – jasnowidzenie, dofinansowanie pieniężne – alchemia.

Z tyłu książki znajdziemy mapę z głównymi lokacjami, po których poruszamy się skacząc pomiędzy obrazkami w książce. Wybierając pomiędzy miejscami na mapie korzystamy z koła losu – dodatkowe mini scenki w trakcie przechadzek po mieście – czasem nic złego się nie stanie, innym razem napotkamy wrogiego agenta i musimy stoczyć potyczkę. Można użyć standardowej kostki jeśli nie mamy ochoty na obracanie krążka w palcach z zamkniętymi oczami – my tak wolimy, ponieważ intuicyjnie mniej więcej czujemy, gdzie się zatrzymamy wiedząc, z którego punktu startowaliśmy z kręceniem.

Są tutaj momenty mocno frustrujące, jak błądzenie na haju po cukierkowych labiryntach w oparach różowego absurdu – nam to przypominało momenty z klasycznej gry na PC Max Payne – tam także były w początkowych częściach takie odloty! Są mrożące krew w żyłach przekrwione oczy i szpetne lica napotkanych postaci oraz mroczne ceremonie i pakty oraz kultyści. Jest naprawdę wiele wyborów, które ukazują różne sposoby dotarcia do celu.

Same śledztwa tematycznie nie są może specjalnie związane z epilogiem – uruchomieniem futurystycznego mechanizmu na wieży – po prostu skutkują nagrodami za każdą rozwiązaną zagadkę, czyli źródłami many ładującymi dodatkowe poziomy naszego akumulatora. Największą zaletą fabuły są jednak pomysły na przejścia pomiędzy światem realnym, a zmysłowym – zmyślonym i niefizycznym. Genialnie zobrazowana – zmiksowana, rzeczywistość z majakami wyobraźni i te przejścia pomiędzy nimi są chyba najciekawsze. Sprawiają one, że to uniwersum jest tak bardzo oryginalne i wyjątkowo silnie do nas przemawia. Książka uzależnia, gra i historia angażują do końca.

Bardzo podoba nam się ta gra paragrafowa i klimatycznie uznajemy ją za najlepszą zaraz obok „Czterech śledztw Sherlocka Holmesa” i „Łez bogini Nuwy”, atmosfera oczywiście bardziej zbliżona do tej drugiej pozycji. Musisz to mieć!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: Technomagowie – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!