Recenzja gry planszowej Skarpeta Chochlika

Tematyka sprzątania zawsze w naszym domu jest mile widziana, ponieważ moje dziewczyny to straszne bałaganiary. „Skarpeta Chochlika” jest grą logiczną o porządkowaniu naszej szafy, w trakcie której dobieramy odzież, układamy ją w odpowiedni sposób i ścigamy się do kart, które tworzą interakcje pomiędzy graczami. Tytuł kojarzy nam się z książkami o przygodach wesołych skarpetek, natomiast sama zabawa przypomina odrobinę „Sequence” w wersji dla dzieci.

Jest to gra bazująca na żetonach i kartach dla 2-4 osób w wieku od 8 lat. Czas rozgrywki wskazany w instrukcji to 3-8 minut, ale u nas trwało to dwa razy dłużej, chyba jesteśmy słabo rozegrani. Wewnątrz znajdziemy 4 plansze osobiste – szafy z podziałem na pola do układania ubrań, prawie setkę żetonów różnokolorowych sukienek, krótkich i długich spodenek oraz koszul, talię zgranych kart o różnych funkcjach, instrukcję i broszurę reklamową.

Celem gry jest zdobycie największej liczby punktów na koniec zabawy z połączonych bokami trzech lub więcej żetonów danego typu ubrania (kształt, rodzaj odzieży) lub tej samej barwy (identyczny kolor różnych ubrań). Trzy żetony to pojedynczy punkt, każdy dodatkowy podwyższa ten wynik o 1. Dodatkowo potrzebny nam będzie kawałek papieru i coś do pisania, aby zanotować wyniki.

Pierwsza część gry przebiega bez wykorzystania kart, po prostu musimy mieć przynajmniej trzy ciuszki w szafie, aby móc sobie je podbierać. Każdy rozpoczyna z szafą i dwoma żetonami. W swojej turze dopieramy żeton z zakrytej puli i umieszczamy na planszy 1-2 z posiadanych na ręce (drugi z zapasowej, startowej pary). Kiedy wszyscy gracze mają już przynajmniej trzy żetony w szafach – 3 kolejki, to włączamy do zabawy karty.

Talię dzielimy na dwie części. W dolnej umieszczamy kartę skarpetki, która w grze dla pary kończy zabawę, a przy większym składzie skutkuje odjęciem wszystkich zgromadzonych punktów dla osoby, która przykryła ją dłonią jako ostatnia. Teraz w naszej kolejce odkrywamy również kartę, która oddziałuje na nasze akcje.

Karta ze strzałką prawo-lewo i odpowiednią barwą bądź rodzajem ubrania pozwala graczowi, który ją odsłonił ukraść sąsiadowi ze wskazanej strony dany typ odzieży (kształt lub kolor). Jeśli sąsiad jej nie posiada, dobieramy z puli gry. Karta „dobierz ubranie” musi zostać zakryta, kto pierwszy tego dokona bierze 1 kartonik ze stosu. „Nagroda za dbałość” to dodatkowy punkt na koniec gry, tu również dla osoby, która najszybciej zasłoniła kartę dłonią. „Sprzątaj dalej przyjacielu” – nie wykonujemy żadnych działań, jeśli się pomylimy tracimy następną kolejkę dobierania żetonu, możemy jednak dalej zakrywać wybrane karty.

Rozgrywka kończy się kiedy szafa jest pełna, skończą się kartoniki z puli lub ktoś wylosuje kartę skarpetki.

Nasze wrażenia z rozgrywki są bardzo pozytywne. Jest to pozycja familijna, która spodoba się również rodzicom, ponieważ trzeba kombinować z układaniem w szafie. Jednak i dzieci będą miały szansę z nami wygrać, gdyż ważny jest także refleks i spostrzegawczość, a one często są szybsze od nas dorosłych. Ten pośpiech do odkrywanych kart i negatywna interakcja silnie oddziałują na emocje podczas zabawy. Początkowo dzieci muszą się wdrożyć w układanie, zrozumieć zasadę łączenia bokami z regułą koloru lub kształtu, ale już po kilku partiach pojedynkujemy się na równych prawach.

Podoba nam się, że nie do każdej karty się ścigamy, a więc nie gramy na pamięć, tylko uważnie obserwujemy konkurentów i talię. Planowanie ułożenia w szafie to już typowa zabawa logiczna, którą lubimy. Losowość wynikająca z odsłanianych kart i żetonów tutaj nie przeszkadza, a buduje napięcie. Warto także wspomnieć o wykonaniu – komponenty są ładne, wyraźne, a zasady spójne i zrozumiałe.

Wspólna zabawa sprawiła nam wiele radości, a przy okazji porozmawialiśmy z dzieckiem o sprzątaniu pokoju.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER

Film: Skarpeta Chochlika – unboxing

Film: Skarpeta Chochlika – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!