Recenzja gry edukacyjnej Puzzle – Przed i Po

Czasami zastanawiam się, czy zaliczać takie puzzle jak dzisiaj do gier edukacyjnych. Generalnie od czasu pojawienia się na rynku „Carcassonne” czy też „Kingdomino” uważam łączenie sekwencji komponentów w oparciu o logiczne zasady za grę, a jak inaczej mają się kształcić maluchy jeśli nie poprzez zabawę z tego typu narzędziami wspomagania rozwoju. To nie jest przecież tylko układanka, ale zależności wynikające z pewnej kolejności dopasowania i ciągłości zdarzeń.

Prezentację serii edukacyjnej dla przedszkolaków „Zabawa i nauka” rozpoczynamy od „Puzzle – Przed i Po”. Aktywność polega tutaj na układaniu puzzli, ale nie tylko na odpowiednim dopasowaniu kartonika z połączeniem, ponieważ uczymy się o ciągłości czasu, przyczynie i skutku, o następstwie zdarzeń, a przede wszystkim – jak radzić sobie w życiu!

W opakowaniu znajdziemy 12 zestawów, w sumie 36 puzzli. Odrobinę zabrakło nam instrukcji z komentarzem psychologa i nie myślimy tutaj wcale o regułach gry, a możliwości jej wykorzystania w pracy z małym dzieckiem, przykładów i sposobów na poruszanie rozmaitej tematyki i emocji. Produkt zresztą służyć może nie tylko dziecku zdrowemu, ale być narzędziem wspomagania w terapii rozmaitych zaburzeń, o czym warto pamiętać.

W tym przypadku do nauki może i wystarczy sama układanka, ale nie będzie to kompletna forma edukacyjna, równie ważna jest rozmowa, wytłumaczenie dziecku, że parującą herbatę należy nalać do filiżanki, ale trzeba uważać, bo można się oparzyć. Kiedy cieknie kran, wzywamy hydraulika lub rodzic sięga po klucz i wymienia uszkodzoną uszczelkę czy wężyk. Drewno nie pojawia się ze sklepu, gryż jest następstwem wycinki w lesie. Uczymy o porządku i organizacji dnia – brudną odzież należy wyprać, kwiatki podlać, a kiedy robi się ciemno – zapalamy lampkę, ale też bez wkręconej żarówki czy podłączonego prądu raczej się nie uda!

Obcinanie włosów to element higieny, składanie przez ptaszka jajek w gnieździe to wstęp do pogadanki o rozmnażaniu i rozwoju, a ostra strzała to nie tylko celowanie i skupienie uwagi, ale także broń i niebezpieczeństwo skaleczenia.

Każda sekwencja składa się z trzech komponentów. Pojawia się obiekt „Przed” i „Po”, natomiast musi być obecny również element znajdujący się wewnątrz i ten łącznik jest tutaj integratorem, to dzięki środkowemu fragmentowi układanki pojawi się relacja.

Bardzo fajny produkt, w sam raz do pokoju maluszka, ale też do bawialni najmłodszych dzieci, ponieważ w tym wieku każda aktywność do forma nauki poprzez poznawanie świata i dobrą zabawę.

A teraz najważniejsze – życzenia z okazji Dnia Kobiet!

Drogie Kochane Panie, pragnę życzyć Wam samych zwycięstw w planszowej rywalizacji damsko-męskiej, a także najlepszego na świecie partnerstwa w grach kooperacyjnych, żeby te wszystkie trudne scenariusze i systemy rozgrywki nie miały z Wami żadnych szans!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER.

Film: „Puzzle – Przed i Po” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!