Ranking gier pamięciowych, memo, memory

Gry pamięciowe, nazywane również memo lub memory są podstawą w ćwiczeniach umysłowych młodszych dzieci z wykorzystaniem gier planszowych – zazwyczaj bazują na poszukiwaniu pary obiektów w zasłoniętym układzie kafli, ale co ciekawsze wprowadzają innowacyjne modyfikacje stylu gry. Oto najlepsze gry pomagające w zapamiętywaniu! Lista bestsellerów ułożona jest w kolejności, w jakiej my najczęściej gramy – lub doceniamy, gdyż zazwyczaj zostawia się tylko kilka tego rodzaju produkcji w szafce dziecka lub też seniora.

Glastonbury” – fantastyczna gra o magach, którzy zbierają składniki do swoich kociołków. Przemieszczamy gigantyczne figurki wokół układu, wybieramy ładnie ilustrowaną kartę z linii, umieszczamy na wcześniejszych w garze, to ona wyznacza zasięg kolejnego ruchu. Kolekcjonujemy odpowiednie zestawy rodzajów dóbr, ponieważ pojedyncze odejmują punkty, a dopiero większe ilości są coś warte, najlepiej też w kolorach czarnoksiężnika lub pod wskazany cel. Z racji tematyki funkcjonują również czary oddziałujące na akcje graczy.

Gigamon” – ta gra jest śliczna, wprowadza magiczne stworki i ich dzieciaczki, które lubią młodsi gracze z racji relacji rodzinnej. Mechanika jest na tyle interesująca, że pojawiają się płytki, które mogą łączyć się w pary z innymi, zatem nie zawsze musisz trafić w dwie identyczne. Są też inne umiejętności jak podglądanie układu, rezerwacja kafla, spalanie cudzych płytek, itp.

Pingolo” – świetny pomysł, że poszukujemy kolorowych jajek, które ukrywają (wysiadują) pingwiny, a barwy wyznaczają ścianki kości do gry. Urocza wizualizacja produktu zachęci każde dziecko, a przy okazji zapamiętujemy i za każdym razem poszukujemy innej pary. Trafione jajko to zdobyty pingwin, możemy się również bawić w podkradanie zdobytych już ptaków, więc emocje tylko rosną.

Przygoda na safari” – fajnie zrobiona plansza i podglądanie żetonów zwierząt z wysp innych niż aktualnie odwiedzana, stąd właśnie zapamiętywanie. Dodatkowo indywidualne akcje poszczególnych gatunków jak zmiana ścieżki ruchu, przemieszczanie żetonów i negatywna interakcja – oddawanie zdublowanej płytki przeciwnikowi w zamian za poszukiwaną i potrzebną.

Kto to zrobił” – gra o domowych pupilach, które gubią po domu swoje bobki, a właściciel jak to w życiu bywa – umywa ręce i zwala na cudze dupsko. Tutaj zapamiętywanie wynika z konieczności identyfikacji potencjalnego winowajcy, ponieważ nie uda się wrobić zwierzaka, który był już oczyszczony z zarzutów, bo wybroniony przez właściciela.

Potwory do szafy” – super gra dla najmłodszych, w życiu których sen jest ciągle istotny, tak samo jak zabawki do łóżka. Tutaj potwory nie wychodzą z szafy, a są do niej przepędzane przez określone zestawy zabawek, które leżą porozrzucane wokół miejsca spoczynku naszego bohatera. Bestsellerem są drzwiczki jak prawdziwe i wnętrze opakowania stylizowanego na mebel.

Polska Luxtorpeda” – u nas w wersji „Odjazd”, świetna gra, ponieważ nie tylko zapamiętujemy, ale również odkrywamy wynalazki przeszłości, poznajemy sylwetki twórców. Kolejna odkrywana karta zastępuje wcześniejszą w danej kategorii, jeśli oczywiście potrafimy ją zidentyfikować. Gra o Polsce i to też ważne!

Bazyliszek” – tu warto wspomnieć o całej serii, która jest o tyle intrygująca, że nawiązuje do polskich legend! Ta jest o słynnym zmutowanym kogucie, który wzrokiem zamieniał w kamień. Jest i lustro, które odbiło spojrzenie, czyli zbieranie kart z lustrzanym odbiciem.

Hanabi” – kooperacyjna gra karciana o fajerwerkach, w której nie widzimy własnych kart, ale cudze, udzielamy zatem wsparcia poprzez wskazówki i zapamiętujemy kolory oraz numery. Gra pokazuje, że komunikacja nie zawsze jest tak łatwa jak się początkowo wydaje, a trenowanie pamięci to podstawa zdobywania wiadomości do późniejszego działania.

BrainBox” – cała seria gier, w których najpierw wpatrujemy się uważnie w obraz zapamiętując najdrobniejsze nawet szczegóły, a potem odwracamy kartę i za pomocą kostki losujemy pytanie odnoszące się do właśnie oglądanej ilustracji.

The Eyez” – żetony przypominają oczy, leżą zakryte hurtowo i wszyscy przeszukujemy pulę jednocześnie. Punkty zdobywamy za identyczne, ale są również noty ujemne. Poza szałowym wykonaniem uwagę zwraca zabawa czasu rzeczywistego, nikt nie czeka na swoją kolejkę.

Epoka Kamienia Junior” – my bawiliśmy się przede wszystkim z jej dorosłą odmianą, gdzie używaliśmy kości i skórzanego kubeczka, ale warto skorzystać z wersji dla dzieci, ponieważ tutaj postawiono na zakryte żetony wyznaczające akcje, które po każdej z nich będą zamieniane przez uczestników zabawy. Ciągle jest bajecznie kolorowo, a chaty będące celem w grze są w trójwymiarze!

Bystre główki” – zapamiętujemy cały stos kart, ale po kolei dokładając pojedyncze. Zdarza się, że zmieniamy kierunek kolejki lub wskazania kart. Podobną mechanikę wykorzystuje gra „Tropico”. Obie dobre!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!