Ranking gier science-fiction

Pora na kolejny ranking, ponieważ czas ogórkowy, a na plaży najlepiej planować nowe uzupełnienia do kolekcji. Tym razem gry science – fiction, czyli przede wszystkim futurystyczne klimaty lub oparte na alternatywnej przeszłości. Będą zatem walki obcych ras, wyprawy do gwiazd, kolonizacja planet i przede wszystkim statki kosmiczne. W zestawieniu oparliśmy się na tytułach, które posiadamy w naszej kolekcji, ale są także znane nam marki, w które mieliśmy okazję zagrać lub ewentualnie planujemy z uwagi na rekomendacje innych.

Zaczynamy oczywiście od wielkiego hitu, czyli „Terraformacji Marsa”. Gra bez której nie wyobrażamy sobie naszej domowej biblioteczki. Planetę musimy przystosować do życia w oparciu o trzy główne wskaźniki, czyli tlen, temperaturę oraz wodę. Realizujemy projekty z kart, gospodarujemy surowcami niegościnne ziemie przemieniając w lasy, oceany, miasta. Całość nie wygląda pięknie, ale mechanicznie działa genialnie i niesamowicie wciąga – po prostu czujesz kolonizację i że zmieniasz świat na lepsze. Do gry praktycznie co roku pojawia się jakiś dodatek, najlepiej zacząć od drugiej planszy, a potem zaangażujecie się i będziecie chcieli więcej.

Projekt Gaja” nie jest specjalnie ładny, chociaż miniaturowe domeczki wyglądają elegancko. W tej grze natomiast czuje się ekspansję we wszechświecie, w przeciwieństwie do powyższego tytułu – skupiamy się jednak nie na pojedynczej planecie, ale na galaktyce, na całych układach i powiązanych ze sobą w przymierza obiektach technicznych. Dużą zaletą gry jest mnogość różniących się między sobą ras i wyjątkowy dla tej serii gier mechanizm poruszania się mocy.

Roll for the Galaxy” skupiony jest przede wszystkim na wprowadzaniu nowych technologii i kolonizacji planet, z których wydobywamy i transportujemy złoża. W tej grze zarządzamy naszymi pracownikami, czyli kostkami, a każda ścianka to inna zdolność. Pozycja wymaga od nas podejścia etycznego do rozgrywki, ponieważ kości przydzielamy do odpowiednich kategorii w ukryciu, zatem oszukać łatwo. Pojawia się „dyktat”, czyli wydanie kostki, aby przenieść inną pomimo niezgodności symboliki na ściance. Każdy z uczestników uruchamia odpowiednią akcję w danej rundzie, ale generalnie tworzymy własne odseparowane od siebie światy. W grze jest dużo czytania z kafli, a dokładnie rozszyfrowywania wzorów zapisu, co może zniechęcić, natomiast mechanika jest tak bardzo oryginalna, a kubeczki i kostki tak urocze, że warto spróbować i cierpliwie przetrwać złożony instruktarz.

Ciężarówką przez galaktykę” to najlepsza gra o budowaniu i rozwalaniu statków kosmicznych. Zaczynamy od rywalizacji o kafle – wszyscy jednocześnie wyszukujemy najbardziej przydatne podzespoły, aby ostatecznie statek był wytrzymały, szybki i jednocześnie mógł transportować masę dobra. Gotowe statki są atakowane przez meteoryty oraz wrogich piratów, a miejsce i moc uderzenia wynikają z pary kości. Warto zakupić dodatek z misjami, które zmieniają reguły konstruowania naszych maszyn, ale też wprowadzają nowe rodzaje technologii i przewożonych zasobów – kruchych lub przeciwnie – wybuchowych.

Potwory w Tokio” – kosmiczne monstra atakują stolicę Japonii lub w innej wersji Nowy York! Regulujemy energię, kontrolujemy poziom własnej żywotności i wyniszczamy wszystkich innych. Mechanika opiera się na zarządzaniu rzutami oraz wykorzystaniu zdolności z kart. Jest to wielka bijatyka, ale przy grupce dzieci zabawa w „Godzillę” jest naprawdę emocjonująca, pamiętajcie tylko, żeby zorganizować większą ekipę nastawioną na akcję! Wygląd nawiązuje do komiksu, jakość wysoka – ogromne tekturowe monstra i mocne kości, genialne tabliczki postaci, ilustracje mocno w klimacie.

Odlotowy wyścig” lub „Steampunk Rally” to również opierająca się na kościach gra, ale tutaj pojazdy konstruowane są z kart. Zarządzamy określonymi modułami pracującymi w oparciu o kości i walczymy, aby dotrzeć na metę przed innymi. Atmosfera tym razem oparta jest na parze i mechanizmach sprężynowych znamiennych dla epoki bodajże wiktoriańskiej. Całość śliczna, a bujamy się na modułowej planszy.

Smash Up” to niesamowite zdolności postaci, zwariowany klimat i masa negatywnej interakcji, a celem jest opanowanie baz. Zaletą są piękne ilustracje, kompletnie różne style gry dla określonych frakcji, dynamizm rozgrywki oparty na relacjach pomiędzy kartami w talii gracza. Zarządzamy kartami postaci z kompletnie różnych bajek i jest mega śmiesznie.

W tym zestawieniu nie można zapomnieć o wielkiej i drogiej grze, która jest jednak na chwilę obecną najlepszą pozycją ze świata „Gwiezdne wojny”. „Star Wars Rebelia” to filmowe postaci, pojedynek dwóch zwaśnionych stron, ogromna liczba dopracowanych figurek i zabawa w tropienie opierająca się na kartach misji, celów i akcji. Imperium próbuje odnaleźć bazę buntowników, a ci wzmacniają własną reputację w galaktyce nie tylko poprzez rozbudowę floty, ale też wspieranie swych sławetnych bohaterów. Potyczka jest długa, ale również epicka. Duży stół powinien być pusty!

Podobno genialną grą jest „Scythe”, natomiast my nie mamy śmiałości specjalnie się o niej wypowiadać, ponieważ posiadamy tylko implementację tej gry dla młodszych użytkowników, czyli „My Little Scythe”, w której najbardziej podoba nam się przemieszczanie jednostek wraz z dobrami, ponadto osiągając pojedynczy cel, oddalasz się od innego i to też jest interesujący mechanizm. W dorosłej i zaawansowanej wersji tej gry na pewno ujmująca jest oprawa ilustracyjna – niesamowite obrazy!

Twilight Imperium” dopiero co pojawiła się na rynku, przypomina nam „Star Wars Rebelię” połączoną z „Eclipse”, z którą warto się na teraz wstrzymać, bo szykuje się nowa odsłona… O fantastycznym „Battlestar Galactica” wspominaliśmy z kolei w rankingu pozycji dedukcyjnych – zajrzyjcie, bo tutaj ujmująca jest rola zdrajcy i próby jego zdemaskowania!

Z kolei o „Space Alert” przeczytacie w rankingu gier real-time, przydałaby się nowa odsłona tej gry – szczególnie wizualna. Jeszcze na zakończenie, jeśli lubicie gry logiczne, to sięgnijcie po mocno abstrakcyjną robotyzację z „Sentient”, my jej nie mamy tylko dlatego, że nasza kolekcja jest pełna tego typu pozycji z uwagi na moje zamiłowanie do łamigłówek i im podobnych.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!